Poslouchejte víc ticha a méně hudby, radí hudebnice Morávková, která hraje na skleněnou zvukovou sochu | Reflex.cz
nahoru

Poslouchejte víc ticha a méně hudby, radí hudebnice Morávková, která hraje na skleněnou zvukovou sochu

Michal Kořán6. ledna 2019 • 12:13
Poslouchejte víc ticha a méně hudby, radí hudebnice Morávková, která hraje na skleněnou zvukovou sochu
foto: foto archív Lenky Morávkové

Na prestižním evropském festivalu hudebních objevů Eurosonic Noorderslag v nizozemském Groningenu se v lednu 2019 evropským novinářům a promotérům představí i několik zajímavých umělců z České republiky. Vedle tradičněji znějících Circus Brothers, Floex & Tom Hodge, Lenny či Zabelov Group na pódiu vystoupí i zpěvačka a elektronická experimentátorka Lenka Morávková se svým neobvyklým Bohemian Cristal Instrumentem.

Morávková, alias Knoflenka, si renomé vydobyla s elektronickým projektem My Name Is Ann. Poslední dobou ale překvapuje své fanoušky neobvyklým nástrojem. Rodačka ze Železného Brodu se nechala inspirovat místní sklářskou tradicí a konceptem zvukových soch bratří Baschetových z Francie.

Když se v Barceloně seznámila s umělcem Martím Ruidzem, který se pod křídly Metalúdic Baschet studia věnuje zachování dědictví bratří Baschetů a mapuje tvorbů nových nástrojů (tzv. Après-Baschet sculptures), rozhodla se v roce 2012 pod jeho dozorem v novoborské sklárně sestavit originální, tzv. post Baschetový instrument. Sama navrhla jeho designové změny, barevnost skla a jméno – Bohemian Cristal Instrument –, které v sobě nese poctu jak českému sklářství, tak i původní předloze (Cristal Baschet).

Princip hry na BCI se může zdát podobný hře na skleněnou harfu nebo na skleničky s vodou, výsledný zvuk je však bohatší, umocněn kovovými rezonátory. Morávková na Bohemian Cristal Instrumentu vytváří zvukové struktury jemné i temně industriální, pracuje s repetetivními smyčkami a vokálem. Podrobnější popis hry na tento neobvyklý nástroj a jeho konstrukce přineseme v rozhovoru s Lenkou Morávkovou po vystoupení na festivalu Eurosonic Noorderslag.

Helena Růžičková: V životě skvělé herečky se odrážely světlé i stinné stránky české …

Co vás na hudbě přitahuje?

Je to pro mě největší výzva, prostor, ve kterém se mám nejvíc co učit a nejvíc se čeho bát. Největší nejistota ze všech profesí, které jsem kdy dělala, a taky největší svoboda jednání. Všechno to je děsivé a vzrušující zároveň. Potřebuji mít všechno trochu jako bojovku, abych měla pocit, že žiju a dýchám, prožívám emoce, někam letím a netleji jako kytka na záhoně. Často si připadám jako Indiana Jones v hudebním průmyslu. Je to extrémně strategická hra, byznys a kreativita zároveň. Baví mě v tom růst, snažit se dělat věci líp a líp. 

Máte nějakou vizi, za kterou směřujete, nebo necháváte hudbu ze sebe jen impulsívně plynout?

Snažím se to intuitivně kombinovat. Jsem hodně impulsívní člověk s docela silným temperamentem, ale taky systematik s vnitřní drezúrou a psychedelický romantik. Ideální chvíle jsou, kdy mám pocit, že se mi věci vyjevují a já je jen musím chytře a citlivě chytit a obtisknout. Prostě nechávám situace kolem sebe dýchat a nechat se jimi překvapovat a vést. 

Co vás poslední dobou nejvíc zaujalo? (A co by si měl každý poslechnout?)

No, každopádně nikdo nemusí poslouchat nic. Za mě by lidi měli poslouchat míň hudby a víc ticha a okolních zvuků. Hudba i hudebníci jsou až na výjimky obecně přeceňovaný (haha). Málokdy si z něčeho sednu tzv. na zadek, ale když ano, tak normálně brečím dojetím … protože je to dar, být tomu geniálnímu momentu přítomna. To se mi ale u hudby nestalo už dlouho. Děje se mi to třeba často v architektuře, přírodě, umění, ve všedních situacích... Ale jestli něco, tak určitě stojí za doporučení zajet si v únoru na Transmediale do Berlína a vydat se i na jeho klubovou část CTM a v září do Lince na festival Ars Electronica. V Praze se v lednu mrknout na Gazelle Twin do MeetFactory. A samozřejmě, kdo má zájem, zvu 10. ledna na veřejnou zkoušku Bohemian Cristal Instrument s celou kapelou i světelnou show do Studia Pram ve Vysočanech v podobě, v jaké se chystáme na festival Eurosonic Noorderslag.

Jste zahlceni negativními informacemi? Novinové koláže odhalují nový rozměr tradičních …
Dojemná cesta nadané baletky: Z brazilských slumů až na výsluní v New Yorku

Michal Kořán


Klíčová slova: Lenka Morávková, hudba, sklo, experiment


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější