Zdivočelé Sudety: Když to v českém pohraničí vřelo | Reflex.cz
nahoru

Zdivočelé Sudety: Když to v českém pohraničí vřelo

Jaroslav Šajtar29. listopadu 2018 • 10:00
Zdivočelé Sudety: Když to v českém pohraničí vřelo
foto: ČTK, Mladá fronta

Zdálo by se, že o roce 1938, tak přelomovém v historii první republiky, už bylo napsáno a řečeno vše. Vždyť jen letos vyšlo při příležitosti osmdesátého výročí zářijové mobilizace a následujícího mnichovského diktátu hned několik titulů. Dodejme, že velmi zdařilých.

Výjimkou není ani publikace Milana Jenčíka Zdivočelé Sudety s podtitulem Nový pohled na dramatický rok 1938, již vydalo pražské nakladatelství Mladá fronta. Ba právě naopak. Autor, mimochodem absolvent Vysoké vojenské letecké školy SNP v Košicích, totiž neopakuje obehraná klišé, nepouští se do ošemetných úvah typu co by, kdyby…, nepěje ódy na naše zhruba z pouhé čtvrtiny dokončené opevnění, neroní krokodýlí slzy nad zradou našich západních spojenců. Své dílo staví na faktech, jichž se dopídil na základě dlouholetého archívního, ovšem také terénního badání.

Důstojné uctění 100. výročí vzniku Československé republiky. Tisíc stran kvality

Sosáci a jejich prapory

Milan Jenčík (*1965) se zaměřil na činnost legendárních „sosáků“ – příslušníků Stráže obrany státu (SOS), kteří v inkriminovaném období sehráli klíčovou úlohu. Ani tady však nesklouzává k přílišné glorifikaci. Jeho bdělému oku znalce dané problematiky neunikly ani četné nedostatky či prosté selhání lidského faktoru, který by někteří publicisté, pro něž patří k bontónu plivat na vlastní národ, vydávali div ne za všeobecný jev a důkaz naší přízemnosti a malosti.

Pro fajnšmekry jsou obzvláště cenné přehledy organizační struktury jednotlivých praporů SOS, zhodnocení jejich bojové činnosti, reprodukce článků z dobového tisku, fotografie zbraní a bojové techniky, stručný přehled zářijové mobilizace československé branné moci, zmínky o konkrétních lidech, kteří v nevyhlášené válce s Němci v pohraničí přinesli oběť nejvyšší – vlastní život. Všechny tyto klady zařazují Jenčíkovu práci k tomu nejlepšímu, co u nás o osudovém roce 1938 kdy vyšlo, a pro milovníky vojenské historie se stane vítaným artefaktem v jejich knihovnách.

Robot, Nagano, Havel a Stouni. Studenti ukazují Dobrých 100 věcí ze stoleté historie státu

Poválečný úprk banderovců

Jenčíkovi jsou naštěstí nade vše drahá fakta. Zevrubně se věnuje činnosti „sosáků“ v pohraničí, povstání Sudetoněmeckého Freikorpsu, a neopomněl ani poválečný odsud sudetoněmeckého obyvatelstva jako sice tvrdou, ale zaslouženou odvetu za jeho destruktivní úlohu při rozbíjení Československa, a dokonce ani poválečný úprk banderovců přes západní Čechy. Tím jeho kniha, jejíž výpovědní hodnotu umocňuje bohatý fotografický a dokumentační doprovod, překračuje rámec osmatřicátého roku a čtenáři nepříliš zasvěcenému do všech souvislostí usnadňuje orientaci. Na zdařilém výsledku se nepochybně podepsal Jan Lakosil coby odborný spolupracovník; ten je znalcem na slovo vzatým.

Autor i nakladatelství tímto dílem víc než důstojně přispěli k rozšíření obzoru našich znalostí o roce majícím na konci v našich dějinách tak osudovou osmičku.

100 miliónů padlých Němců aneb Jak se přeháněly počty válečných ztrát od starověku až…

Jaroslav ŠajtarColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější