Video placeholde

Signal festival v noci opět rozzáří Prahu. Upozorní na stádnost a ukáže nadějné české umělce

Signal festival už šestým rokem nabízí nejen atraktivní podívanou, ale také možnost seznámit se s tvorbou ceněných současných umělců, kteří vystavují i ve významných galeriích. Signal jejich světelné instalace zpřístupňuje sta tisícům lidí mimo tradiční galerijní prostory. Letos mohou obdivovat působivá díla především českých tvůrců, například Ivana Kafky, Richarda Loskota, Michala Škapy, Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina. Dva z nich vyzdvihla prestižní Cena Jindřicha Chalupeckého. Zahraničí zastupuje třeba uznávaný švýcarský umělec Zimoun. Festival zároveň prostřednictvím grantové výzvy Signal CALLING podporuje nadějné tuzemské talenty. Celkem 22 děl, z toho 14 od českých umělců, prozáří Prahu od 11. do 14. října. 

Signal festival je nejnavštěvovanější kulturní událostí v České republice a díky své dostupnosti a atraktivitě si návštěvu některé z jeho instalací nenechá ujít velké množství lidí, kteří například do galerie nikdy nezavítají. Tato skutečnost otevírá možnosti velkému počtu návštěvníků představit zejména české respektované umělce, kteří jsou ceněni galeriemi napříč celým světem,“ upozorňuje programový koordinátor festivalu Matěj Vlašánek. Svou tvorbu se Signal festivalem letos spojil například matador české výtvarné scény Ivan Kafka. Průkopník site-specific instalací, land artu a konceptuálního umění mimo jiné reprezentoval Česko na slavném benátském Bienále. Pro Signal vytvořil minimalistickou instalaci nazvanou O stádnosti / Zjevná stádnost. Desítky reflexivních směrových značek upozorní na Ovocném trhu na téma aktuální v každé době: sílu lidské individuality na jedné straně a snadnou manipulovatelnost davem na straně druhé.

K nejvýraznějším osobnostem tuzemské výtvarné scény patří v posledních dvou dekádách tvůrčí dvojice Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein. O jejich jedinečnosti se mohli přesvědčit i návštěvníci světových výstav EXPO v Šanghaji a Miláně. Rittstein také obdržel Chalupeckého cenu, oba pak získali Magnesii Literu za knihu Proč je noc černá. Ve společných multimediálních projektech je zajímá střet posledních přírodních kultur s globalizovanou, technologicky vyspělou civilizací. Metaforou tohoto paradoxu současného světa je i jejich několikametrová instalace Paralelně spolu. Filmovo-sochařský objekt v podobě rozříznutého automobilu bude umístěn na Staroměstském náměstí.

Cenu Jindřicha Chalupeckého měl na dosah i Richard Loskot, nominován byl celkem třikrát. Jeho technologická zátiší a prostorové kompozice umocňují lidské vnímání. Na Signal festivalu slibuje Nebe na Zemi. Světelná instalace s tímto názvem se inspiruje nočním letem nad bouřkovými mraky a zároveň vzbuzuje pocit vznášení se nad mohutným světelným oceánem. Tento zážitek, který na návštěvníky čeká ve dvoraně Clam-Gallasova paláce, vytvořil s volným uskupením umělců, architektů a designérů UAII.

Do programu Signal festivalu přispěje i streetartový umělec Michal Škapa. Své umění z ulice přenesl i do galerií, například na světovou výstavu EXPO v Šanghaji. Instalace Michala Škapy Neon odkazuje k autorovu zájmu o výtvarné využití neonových prvků a vůbec média světla. Díky tomuto umělci mohou návštěvníci spatřit ducha Atria Žižkov. Světelná kostra i svítící nervový systém připomínají tragickou historii tohoto místa spojeného s morovými epidemiemi a válkami.

  Signal festival ale do Prahy dováží i zajímavé zahraniční tvůrce. Letos k nim bezesporu patří švýcarský umělec, který svou tvorbu prezentuje pod jménem Zimoun. Jeho rozměrná instalace v Hauch Gallery zajímavým způsobem pracuje s rytmikou a zvukem. Zimoun rád tvoří z běžně průmyslově využívaných předmětů a výčtem materiálu, který použije, také pak konkrétní projekty pojmenovává. Lidé se tak z názvu pražské instalace dozvědí, že vznikla z 216 kusů stejnosměrných motorů, vatových kuliček a kartonových krabic o rozměrech 70 x 70 x 70 centimetrů.

Kromě už zavedených jmen na umělecké scéně dává Signal festival šanci prosadit se také mladým umělcům. Talenty letos podruhé objevoval prostřednictvím otevřené grantové výzvy Signal calling. Zájemci musí zaujmout audiovizuálním dílem, které neotřelým způsobem upozorňuje na pozoruhodná pražská místa nebo umělecká díla ve veřejném prostoru. Z téměř šedesátky kandidátů bylo vybráno pět autorů či autorských týmů. Díky finanční a realizační podpoře festivalu tak své práce představí tři tvůrci z Technické univerzity v Liberci: vizuální studio _STROY a umělecká dvojice Ivo Louda a Tomáš Ullrich. Společným projektem se prezentují také Simona Chládková a Matyáš Skalický, které spojuje pražské ČVUT, kde je studentem i Tomáš Dymeš. Pětici doplňuje Jana Mercogliano, která vystudovala architekturu a design na Kalifornské univerzitě.

Letošní zaměření na české umělce není náhoda, Signal festival tak přispívá ke stému výročí vzniku republiky. Světelné, statické, site-specific, 3D i interaktivní instalace, projekce a videomappingy přitáhnou pozornost k umění od 11. do 14. října na třech hlavních trasách (v centru, na Vinohradech a v Karlíně) a také na tzv. satelitních místech v Dejvicích a na Letné. Doprovodný program pak nabízí hudebně-vizuální projekt Organik, vytvořený ve spolupráci s festivalem Struny podzimu, a akci CAMP Signal, která zprostředkuje rozhovory s autory instalací.