nahoru

Pamatujete si na Pavla Horňáka? Idol puberťaček husákovského ČSSR slaví padesátiny

Jiří Štefek 17. května 2018 • 17:20
Pavel Horňák a jeho píseň Kdo ví
• video: 
Facebook.com/Pavel Horňák fans

Zpěvák Pavel Horňák byl v 80. letech minulého století idolem takřka všech malých i dospívajících dívek v tehdejším husákovském Československu. Jeho plakáty visely téměř v každém dívčím pokojíčku a z magneťáků či gramofonů v nich se linuly jeho hity jako Tričko, Kotě, Škola v přírodě, To si piš nebo Já to zkrátka spískal. Po sametové revoluci Horňák dokončil studium práv a pověsil pěveckou kariéru na hřebík. Dnes tato někdejší pěvecká hvězda, která prodala přes půl milionu desek, slaví 50. narozeniny.

Pavel Horňák se narodil 17. května 1968 v Sokolově, společně s rodiči se však záhy přestěhoval do Prahy. Ke zpěvu byl doma veden od útlého dětství a už na základní škole zpíval ve sboru. Později – v tu dobu již na prahu puberty – založil se svými spolužáky skupinu Faktor. Hráli na besídkách a dětských akcích a přihlásili se i na zprofanovaný festival Politické písně v Sokolově. Na něm v roce 1982 získali Cenu diváků a kolem Horňáka začali kroužit vlivní producenti a hitmakeři František Janeček a Petr Hannig (mimochodem letos kandidoval na prezidenta České republiky).

Horňák a jeho kapela se kvůli tomu však následně rozkmotřili. Faktor začal spolupracovat s Hannigem, zatímco Horňák dal přednost Janečkovi a jeho Krokům, kde stanul po boku Michala Davida, Arnošta Pátka, Markéty Muchové či Jana Cézara. Jeho první písně Škola v přírodě a Kdo ví vyšly v roce 1984 a na ohlasu veřejnosti se mělo ukázat, nakolik je „perspektivní“ do budoucna.

Obě skladby však udělaly díru do světa, tedy do Československa, a jeho repertoár se začal rozšiřovat. Po několika singlech vyšlo v roce 1986 první samostatné album Dva roky prázdnin, které o rok později následovalo Dívčí království. Především první zmiňované album bylo našlapáno hitovkami jako Kotě, Bernardýn nebo Tričko, které Pavla Horňáka katapultovaly na výsluní a otevřely mu dveře i před televizní kameru. Jeho singly i desky šly na dračku, prodávaly se po stovkách tisíc kusů.

V roce 1989 vyšlo Pavlu Horňákovi třetí a poslední album S tebou i bez tebe. V tomtéž roce získal Cenu diváků na Bratislavské lyře za píseň Terč lásky. Po revoluci přišel zlom. Začal se výrazně proměňovat zájem a preference tuzemského publika a o domácí, dosud populární interprety byl zájem spíš na firemních večírcích či v televizních estrádách, kde zpívali většinou na playback nebo poloplayback. „A to je přece jen něco jiného než mít za sebou živou kapelu – rozhodl jsem se zpívání pověsit na hřebík,“ uvedl k tomu Horňák později.

Následovala razantní životní změna, ačkoliv se na ni Horňák víceméně už nějakou dobu připravoval. V roce 1991 zakončil studium na Právnické fakultě a získal titul magistra. Zkoušel sice jeden čas podnikat, ale nakonec se vrátil k právničině. Působil dva roky v Kanceláři Akademie věd ČR, poté v legislativně právním odboru Svazu českých a moravských výrobních družstev a od roku 1997 pracoval jako odborný konzultant v Kanceláři Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Roku 2005 byl jmenován soudcem v Praze se zaměřením na civilní právo.

Pavel Horňák je ženatý a má dvě již dospělé děti. V minulosti poskytl několik rozhovorů, ve kterých uvedl, že rád na svá pěvecká léta vzpomíná. Jedním dechem ale vždy dodal, že svého rozhodnutí pověsit pěveckou kariéru na hřebík nikdy nelitoval.Klíčová slova: hudba, kultura, narozeniny, Pavel HorňákDiskuse ke článku