Pamatujete si na Pavla Horňáka? Idol puberťaček husákovského ČSSR slaví padesátiny | Reflex.cz
nahoru

Pamatujete si na Pavla Horňáka? Idol puberťaček husákovského ČSSR slaví padesátiny

Jiří Štefek17. května 2018 • 17:20

Zpěvák Pavel Horňák byl v 80. letech minulého století idolem takřka všech malých i dospívajících dívek v tehdejším husákovském Československu. Jeho plakáty visely téměř v každém dívčím pokojíčku a z magneťáků či gramofonů v nich se linuly jeho hity jako Tričko, Kotě, Škola v přírodě, To si piš nebo Já to zkrátka spískal. Po sametové revoluci Horňák dokončil studium práv a pověsil pěveckou kariéru na hřebík. Dnes tato někdejší pěvecká hvězda, která prodala přes půl milionu desek, slaví 50. narozeniny.

Pavel Horňák se narodil 17. května 1968 v Sokolově, společně s rodiči se však záhy přestěhoval do Prahy. Ke zpěvu byl doma veden od útlého dětství a už na základní škole zpíval ve sboru. Později – v tu dobu již na prahu puberty – založil se svými spolužáky skupinu Faktor. Hráli na besídkách a dětských akcích a přihlásili se i na zprofanovaný festival Politické písně v Sokolově. Na něm v roce 1982 získali Cenu diváků a kolem Horňáka začali kroužit vlivní producenti a hitmakeři František Janeček a Petr Hannig (mimochodem letos kandidoval na prezidenta České republiky).

Horňák a jeho kapela se kvůli tomu však následně rozkmotřili. Faktor začal spolupracovat s Hannigem, zatímco Horňák dal přednost Janečkovi a jeho Krokům, kde stanul po boku Michala Davida, Arnošta Pátka, Markéty Muchové či Jana Cézara. Jeho první písně Škola v přírodě a Kdo ví vyšly v roce 1984 a na ohlasu veřejnosti se mělo ukázat, nakolik je „perspektivní“ do budoucna.

Vojta Dyk patří do Bohnic. Slavný zpěvák zamíří už příští víkend do psychiatrické …

Obě skladby však udělaly díru do světa, tedy do Československa, a jeho repertoár se začal rozšiřovat. Po několika singlech vyšlo v roce 1986 první samostatné album Dva roky prázdnin, které o rok později následovalo Dívčí království. Především první zmiňované album bylo našlapáno hitovkami jako Kotě, Bernardýn nebo Tričko, které Pavla Horňáka katapultovaly na výsluní a otevřely mu dveře i před televizní kameru. Jeho singly i desky šly na dračku, prodávaly se po stovkách tisíc kusů.

V roce 1989 vyšlo Pavlu Horňákovi třetí a poslední album S tebou i bez tebe. V tomtéž roce získal Cenu diváků na Bratislavské lyře za píseň Terč lásky. Po revoluci přišel zlom. Začal se výrazně proměňovat zájem a preference tuzemského publika a o domácí, dosud populární interprety byl zájem spíš na firemních večírcích či v televizních estrádách, kde zpívali většinou na playback nebo poloplayback. „A to je přece jen něco jiného než mít za sebou živou kapelu – rozhodl jsem se zpívání pověsit na hřebík,“ uvedl k tomu Horňák později.

Kdo je legendární Jožin z Bažin? Ivan Mládek vám to prozradí
Marek Stoniš 11. dubna 2018 • 16:08

Kdo je legendární Jožin z Bažin? Ivan Mládek vám to prozradí

Následovala razantní životní změna, ačkoliv se na ni Horňák víceméně už nějakou dobu připravoval. V roce 1991 zakončil studium na Právnické fakultě a získal titul magistra. Zkoušel sice jeden čas podnikat, ale nakonec se vrátil k právničině. Působil dva roky v Kanceláři Akademie věd ČR, poté v legislativně právním odboru Svazu českých a moravských výrobních družstev a od roku 1997 pracoval jako odborný konzultant v Kanceláři Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Roku 2005 byl jmenován soudcem v Praze se zaměřením na civilní právo.

Pavel Horňák je ženatý a má dvě již dospělé děti. V minulosti poskytl několik rozhovorů, ve kterých uvedl, že rád na svá pěvecká léta vzpomíná. Jedním dechem ale vždy dodal, že svého rozhodnutí pověsit pěveckou kariéru na hřebík nikdy nelitoval.

Českou hymnu pitváme už sto padesát let a úplně zbytečně. Národní písničku neznale…
Xavier Baumaxa: Z Krajča si dělám prdel, protože se bude objímat s kýmkoli, jen když to…Klíčová slova: hudba, kultura, Pavel Horňák, narozeniny


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější