Praotec Moebius. Ten, který pořád padal: v komiksech, ve snech i v životě | Reflex.cz
nahoru

Praotec Moebius. Ten, který pořád padal: v komiksech, ve snech i v životě

Richard Klíčník28. dubna 2018 • 17:45
Praotec Moebius. Ten, který pořád padal: v komiksech, ve snech i v životě
foto: Archiv nakladatelství Crew

Francouzský kreslíř Moebius je ve své vlasti podobně ikonická postava, jakou je pro nás třeba Kája Saudek. I Saudek ostatně přiznával, že ho Moebius ovlivnil. A neovlivnil jen Saudka; stopu kreslíře, který se ve skutečnosti jmenoval Jean Giraud, najdete u nejednoho českého komiksového tvůrce. Nyní česky vyšel Dlouhý zítřek a další příběhy, souborný svazek čtyř alb jeho krátkých sólových prací.

Moebius (1938-2012) se rád nechával ovlivňovat svým podvědomím i sny. Jeho doba tomu přála; se svými podobně smýšlejícími přáteli kreslíři Dionnetem a Druilletem založil v roce 1974 nakladatelství Les Humanoïdes Associés, v němž vydávali svá inovativní díla plná surreálné a psychedelické poetiky.

Avengers: Infinity War je skvostný koncentrovaný epos pro moderní dobu

Jako kalifornský psychedelický rock

Většinu děl Moebius stvořil ve spolupráci se scenáristy, sólových projektů je menšina. Ovšem část z nich se už dočkala (či v případě Světa Edeny brzy dočká) českého vydání. Nejnověji je to Dlouhý zítřek a další příběhy, což jsou tzv. kraťasy, které Moebius kreslil z nejrůznějších příčin či k nejrůznějším příležitostem.

Pokud byste čekali epické vyprávění, jaké předvedl v Incalu společně s Alejandrem Jodorowským (který se měl objevit na letošním Světě knihy, ale svou návštěvu bohužel z pracovních důvodů zrušil), budete zklamáni. Ve skutečnosti četba všech čtyř alb může přivodit podobný pocit, jako když si pustíte čtyři libovolné desky (pěkně jednu po druhé, v rychlém sledu) kalifornského psychedelického rocku. Určitě se budete cítit obohaceni, ale popsat nějak rozumně tu směsici pocitů bude jen velmi obtížné.

Jezevec sympaťák: Grandville je komiks, který kombinuje noir, steampunk a fór

Sado-maso v Moebiově hlavě

Určitě si užijete kresbu a její proměny, tu a tam se usmějete nad zábavnou myšlenkou, ale čím dál víc si budete jisti, že být v Moebiově hlavě byste asi nechtěli. Už v titulku článku poukazujeme na jeden z hlavních motivů – pád. Padací sny měl nejspíš každý z nás, ale asi málokdo jich zažil tolik jako Jean Giraud. V povídkách je pojímá z nejrůznějších úhlů, ale vlastně ani jediný nekončí happy endem.

V poznámkách na konci každého oddílu se můžete dočíst více o okolnostech vzniku té které povídky, tudíž i o těch padacích – Moebius bez obalu přiznává, že téma řešil i s psychoterapeutem a že celé jedno jeho dlouhé životní období pád připomíná. Zajímavé je sledovat i tu a tam na povrch vystupující obrazy se sado-maso tematikou, což je další ze skrytých proudů Moebiovy poetiky a v jeho díle se vyskytuje zhruba tak často jako odkazy na dílo H. P. Lovecrafta.

Seriál Trust: Zbohatlíci Gettyovi + miláček Danny Boyle = ?
Kateřina Kadlecová 26. dubna 2018 • 15:07

Seriál Trust: Zbohatlíci Gettyovi + miláček Danny Boyle = ?

Arzach byl lepší

Kreslířův život byl zkrátka barvitý a každá z period se zřetelně odráží v komiksech, které v ní vytvořil. Je proto škoda, že alba jsou řazena tematicky, nikoli přísně chronologicky, abychom mohli snadněji sledovat vývoj (a vlastně i psychický stav) tohoto skvělého výtvarníka. I tak ale z jednotlivých střípků dokážeme sestavit umělcův profil, který však po dočtení vyznívá poněkud tísnivě – a to i v případě, že jste o Moebiově životě už něco věděli.

Kniha, kterou vydalo nakladatelství Crew ve své edici Mistrovská díla evropského komiksu, je ale přesto povinností pro každého fanouška i sběratele, protože bez ní by mozaika jménem Moebius prostě a jednoduše nebyla kompletní. Přesto to nejlepší z krátkých prací už vyšlo v samostatné knize Arzach.

Chlupaté Čelisti! Divočina je krvavě slasherová meditace nad vývojem a degenerací lidstva

Richard KlíčníkColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější