V Plzni čepují české filmy. Na Finále se opět bojuje o Ledňáčka | Reflex.cz
nahoru

V Plzni čepují české filmy. Na Finále se opět bojuje o Ledňáčka

Ivan Adamovič20. dubna 2018 • 11:30

Jestli jste váhali s koupením lístku na nějaký český film tak dlouho, až ho stáhli z kin, máte druhou šanci. Chcete-li mít přehled o všem podstatném, co se u nás, na Slovensku anebo v koprodukcích s jinými zeměmi v posledním zhruba roce natočilo, kupte si jízdenku do Plzně. Již 31. ročník festivalu Finále Plzeň začal a jako obvykle je na co se dívat. Kromě toho má festival jedinečnou domáckou atmosféru. Jak taky jinak, když promítá především domácí filmy?

Artu s mírou

Celkem těch filmů na Finále Plzeň bude od 19. do 24. dubna (pátek až úterý) na 130, ale do tohoto počtu se řadí i krátké studentské filmy, které se utkají o jednu z cen festivalu – Zlatého ledňáčka. O toho budou soutěžit filmy také v kategoriích Celovečerní hraný či animovaný, Dokumentární a Televizní a internetový. Oproti karlovarskému festivalu se tu v soutěžní kategorii tolik nehraje na artové noty, takže mezi soutěžními filmy najdete kromě oceňovaných snímků jako Bába z ledu či Křižáček také ryze komerční Přání k mání či Po strništi bos. Zajímavým objevem pro širší publikum může být snímek Petra Václava Skokan pohybující se na hraně dokumentu a hraného filmu. Vypráví o chudém romském mladíkovi, který po propuštění z vězení nechce skončit u drog a alkoholu a vypraví se s prázdnou kapsou do Francie na bájný festival v Cannes. Nečekaně svěží dílko připomene rané filmy Miloše Formana, kde neherci vytvářeli půvabné trapnosti a odhalovali tak dřeň skutečného života. Skokan je takový příběh o migrantovi naruby.

České lvy ovládl film Bába z ledu, zabodoval i Svěrák

Finále se neohlíží jen za rokem uplynulým, ale uvádí i zcela čerstvé filmy, jako je například Hastrman, který festival zahájil, či poslední opus Jana Švankmajera Hmyz. Zajímavé jsou nové dokumenty jako Archa stínů a světel od Jana Svatoše. Český autor si netradičně zvolil námět archivní a zahraniční – život dvojice amerických filmařů Johnsonových, kteří se vypravili na úsvitu kinematografie mezi africké lidožrouty a jako jedni z prvních přinesli filmové zprávy o exotice africké džungle.

Sto let republiky a Horníčka

Ve speciálním uvedení můžete vidět první díl seriálu stanice Stream.cz Kafe a cigárko. Jedná se o komediální pohled na herecké prostředí podle blogu Marie Doležalové se scénářem od spisovatelky Petry Soukupové. Výročí založení republiky dalo vznik speciální sekci, v níž najdeme filmy Bílá nemoc, Erotikon a Svatý Václav. Vznik posledně jmenovaného inicioval T. G. Masaryk k tisícímu výročí smrti sv. Václava. Tyto staré filmy budou promítány v Kopeckého sadech před Měšťanskou besedou a budou doprovázeny živou hudbou.

Ceny kritiky: Kam se ztratila soudnost filmových recenzentů?
TEREZA SPÁČILOVÁ 27. ledna 2018 • 20:49

Ceny kritiky: Kam se ztratila soudnost filmových recenzentů?

Sté výročí narození však neslaví pouze republika, ale také herec Miroslav Horníček, plzeňský rodák. K vidění bude Člověk a jeho dům, jeden z prvních interaktivních filmů na světě.

V neděli 22. dubna se v autobusové hale Depo2015 mohou těšit na zážitek milovníci filmové hudby. Hudbu ze slavných světových snímků jako např. Piráti z Karibiku či Počátek provede Pražský filmový orchestr.

A kdybyste si chtěli odpočinout od pohyblivých obrazů a chvíli pohledět na nějaké nehybné, nenechte si ujít pozoruhodnou výstavu Trauma – tíseň – extáze – prázdnota ve výstavní síni Masné krámy, která zobrazuje vypjaté emoce v malířství posledního století.

Herečka Marie Doležalová: Český humor je úplně skvělý, jen na něj nikdo nemá čas
Poslední velký rozhovor Miloše Formana: Když přijdu v Čechách do hospody, tak vím, o…
 

Ivan AdamovičMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější