nahoru

Knihou roku je Opuštěná společnost, cenu za publicistiku získal Antialkorán, kniha z opačného názorového pólu

ČTK, KAT5. dubna 2018 • 09:20
Knihou roku 2018 byla vyhlášena Opuštěná společnost od Erika Taberyho.
Knihou roku 2018 byla vyhlášena Opuštěná společnost od Erika Taberyho.
• foto: 
čtk

Knihou roku 2018 je publikace Erika Taberyho Opuštěná společnost z nakladatelství Paseka. Zvítězila ve výročních knižních cenách Magnesia Litera, porotci ji vybrali jako nejlepší napříč kategoriemi. Pořadatelé včera v Národním divadle vyhlásili i vítěze osmi kategorií soutěže, jež má propagovat kvalitní četbu, a dvě ceny přidružené - za blog roku a cenu čtenářů. V nejsledovanější kategorii prózy zvítězil Josef Pánek s románem Láska v době globálních klimatických změn.

Dvojí nominaci (v kategoriích prózy a knihy pro děti a mládež) naopak neproměnila Petra Soukupová; literární svět si na svoji Ester Ledeckou ještě musí nějakou dobu počkat. Svou druhou Literu nezískala ani Anna Bolavá s románem Ke dnu , oceněná před dvěma lety za svůj debut Do tmy

Knihou Opuštěná společnost zvítězila publicistika po třech letech, kdy hlavní cena patřila próze. Taberyho text má podtitul Česká cesta od Masaryka po Babiše a podle pořadatelů se v ní známý český novinář pokusil "popsat nebezpečí, v nichž se tuzemská demokracie ocitla s nalitím populismu do žil současných politických aktérů". 

V kategorii objev roku získala ocenění kniha redakčního kolegy Erika Taberyho, Magor a jeho doba od Marka Švehly. Na sklonku loňského roku se stala Knihou roku v tradiční anketě Lidových novin. Téměř sedmisetstránková kniha se soustředí na život Ivana Martina Jirouse a objasňuje i vznik fenoménu podzemní kultury, undergroundu a politické situace zkoumaného období. Nebyla však odbornou veřejností přijata jednoznačně pozitivně; rozličné námitky proti ní vznášeli zejména autoři Revolver Revue, kteří mají k osobnosti I. M. Jirouse blízko názorově i osobně. 

 

Z publicistiky porota vybrala jako nejlepší soubor čtyř esejů Patrika Ouředníka na téma islamismu s názvem Antialkorán aneb nejasný svět T. H.; vznik jednoho z nich podnítil Tomáš Halík svým výkladem džihádistického atentátu proti pařížským karikaturistům v roce 2015. I vůči této knize byly vznášeny námitky. Cenu za knížku pro děti dostal František Tichý; jeho Transport za věčnost popisuje sílu nerozlučného klukovského přátelství v době protektorátu, jež se rozvíjí bez ohledu na zákazy, bariéry a zdi terezínského ghetta, na hranice života a smrti.

V jednotlivých kategoriích většinou hlasují pětičlenné odborné poroty, pro hlavní cenu Knihu roku hlasovalo 183 lidí z knižní branže. Pro Blog roku hlasovalo 5680 čtenářů, kteří vybrali Tisíckráte.cz, za nímž stojí společenství autorů publikujících pod pseudonymem Felix Kulpa. Glosují aktuální dění, vytvářejí zábavné fake news, čímž reagují na vzmach dezinformačních serverů a "vlídně satirickou formou nastavují zrcadlo církevnímu konzervativismu i předsudky obtěžkané sekulární veřejnosti".

Čtenáři, kterých se do hlasování zapojilo 9320, vybrali jako nejlepší knihu životopis herce Tomáše Holého od Oty Karse Jmenuju se Tomáš.

Vedle tradičních kategorií s jejich porotami se letos vybírala také Kniha století; v ní prokázali podobný vkus odborníci i běžní čtenáři. U obou skupin bodoval Haškův Švejk, odborná veřejnost vybrala ještě Hrabalovu knihu Obsluhoval jsem anglického krále a Bylo nás pět Karla Poláčka, laici Jirotkova Saturnina a knihu Divadlo Járy Cimrmana z roku 1987.

Držitelé cen Magnesia Litera 2018:

Kniha roku - Erik Tabery: Opuštěná společnost (Paseka)

Litera za prózu - Josef Pánek: Láska v době globálních klimatických změn (Argo)

Moleskine Litera za poezii - Milan Děžinský: Obcházení ostrova (Host)

Litera za knihu pro děti a mládež - František Tichý: Transport za věčnost (Baobab)

Litera za naučnou literaturu - Lucie Skřivánková, Rostislav Švácha a kolektiv: Paneláci 1, 2 (Uměleckoprůmyslové muzeum)

Litera za nakladatelský čin - Liber Viaticus Jana ze Středy (Academia/Národní muzeum)

Litera za překladovou knihu - Máirtín Ó Cadhain: Hřbitovní hlína (z irštiny přeložil Radvan Markus, Argo)

Litera za publicistiku - Patrik Ouředník: Antialkorán aneb nejasný svět T. H. (Volvox Globator)

DILIA Litera pro objev roku - Marek Švehla: Magor a jeho doba (Torst)

Kosmas Cena čtenářů - Ota Kars: Jmenuju se Tomáš (Mladá fronta)

Magnesia Blog roku - Felix Culpa: Tisíckráte

Knihy století

Výběr odborné veřejnosti:

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (1921)

Bohumil Hrabal: Obsluhoval jsem anglického krále (1982)

Karel Poláček: Bylo nás pět (1946)

Výběr veřejnosti:

Zdeněk Jirotka: Saturnin (1942)

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (1921)

Smoljak, Svěrák, Cimrman: Divadlo Járy Cimrmana (1987)

ČTK, KAT
Diskuse ke článku