Zemřel přední český exilový spisovatel Ota Filip. Podívejte se na jeho poslední rozhovor pro Reflex | Reflex.cz
nahoru

Zemřel přední český exilový spisovatel Ota Filip. Podívejte se na jeho poslední rozhovor pro Reflex

Marek Stoniš2. března 2018 • 19:24
Poslední rozhovor Oty filipa. Jaké bude 21. století?
• video: 
Marek Stoniš

V pátek odpoledne zemřel v nemocnici v bavorském Garmisch-Panterkirchenu po krátké nemoci v nedožitých 88 letech spolupracovník Reflexu a významný český i německý spisovatel a publicista Ota Filip. Člen elitní Bavorské akademie krásných umění a držitel české medaile Za zásluhy, kterou obdržel v roce 2012 z rukou prezidenta Klause, se narodil 9. března 1930 v Ostravě a na jeho životě se naplno podepsalo, jak on sám říkal, “zkurvené” 20. století.

Po válce krátce pracoval jako sportovní redaktor Mladé fronty, na vojně se “zapletl” do plánovaného útěku vojáků za hranice a skončil ve vazbě. Koncem šedesátých let vydal v ostravském nakladatelství Profil svou románovou prvotinu Cesta ke hřbitovu, kterou výrazně vstoupil do českého literárního světa.

V roce 1970 byl obviněn z pobuřování proti socialismu a skončil ve vězení, kde si “vymyslel” nejslavnější český román Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy, který se odehrává v předválečné Ostravě, částečně v kavárně Filipova otce a během založení fotbalového klubu SK Slezská Ostrava, dnešního Baníku. Román vyšel později v exilovém nakladatelství Josefa Škvoreckého.

Důležité italské volby: „Nesmrtelný“ Silvio Berlusconi opět kráčí k vítězství,…

Pod hrozbou dalšího věznění byl Ota Filip s rodinou nucen se v polovině 70. let vystěhovat z rodné země do bavorského Mnichova. Spolupracoval se Svobodnou Evropou, stal se redaktorem prestižního nakladatelství Fischer Verlag a velice rychle uspěl také jako německy píšící spisovatel a publicista. Psal politické komentáře pro deníky Frankfurte Allgemeie Zeitung i die Zeit, vydal několik románových bestsellerů (mj. Café Slavia), které po listopadu 1989 postupně vyšly i na českém knižním trhu.

Se svým životem se vyrovnal ve dvou pozoruhodných vzpomínkových románech, Sedmém a Osmém životopisu. V posledních dvaceti letech žil v bavorském podalpském městečku Murnau a stal se mimo jiné také pravidelným přispěvatelem týdeníku Reflex. Jeho posledním příspěvkem byl zasvěcený komentář k loňským podzimním německým parlamentním volbám.

Česko vlastní Němci. Skuteční muži odešli a založili Slovensko, tvrdí poradce tureckého…
Babišovy běsy na Českou televizi aneb Nelžete, nebo vás zažaluju
Oliver Adámek 22. února 2018 • 09:36

Babišovy běsy na Českou televizi aneb Nelžete, nebo vás zažaluju
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější