Jiří Kajínek, superstar | Reflex.cz
nahoru

Já, Kajínek: Televize Prima rozjela dobrý byznys s nejznámějším odsouzeným vrahem

Luděk Staněk13. listopadu 2017 • 10:30
Upoutávka na dokument TV Prima Já, Kajínek
• video: 
FTV Prima

Televize Prima udělala s Kajínkovým rozhovorem skvělý obchod. V mezích možností pak ani nezničila žánr.

Bylo by asi docela snadné rozčilovat se nad tím, že televize Prima dává nedělní prime time k dispozici odsouzenému vrahovi pro pětidílnou minisérii Já, Kajínek, aby nás informoval o takových věcech, že loupil, protože měl žízeň a za komunistů nebyly benzínky, nebo o tom, že zločin je práce jako každá jiná a stejně těžká.

Ano, Prima mohla možná odvést lepší práci v tom, že by Jiřímu Kajínkovi dala někoho, kdo by s ním v jeho hrdinském medailonku více polemizoval, ale kritickou část celé věci zjevně měla zastat debata mezi Jiřím Kajínkem a reportérem Josefem Klímou. Což byl znovu dobrý a znovu ne úplně dotažený nápad, který by si zasloužil daleko větší plochu a daleko větší rozvinutí.

Proč Janu Krausovi vadí Topolánkova erekce?
Jiří X. Doležal 9. listopadu 2017 • 00:56

Proč Janu Krausovi vadí Topolánkova erekce?

Klíma, dříve zarytý Kajínkův apologeta, později stejně zarytý pochybovač o jeho nevině, je extrémně zajímavá postava celého případu. Kajínkovi velmi pravděpodobně pomohl budovat v prvních letech po jeho odsouzení popularitu, která nepochybně vedla k tomu, že mu prezident Zeman udělil milost, nyní je ale na straně těch, kteří o jeho nevině velmi pochybují, a s Kajínkem se zjevně rozkmotřil.

Právě to skýtá ohromně zajímavou stránku věci, kterou jsme se nedozvěděli – byl Kajínek opravdu tak přesvědčivý manipulátor, jak se o něm tvrdí, že mu naletěl i Klíma? Nebo reportér po těch letech prostě dostal vnuknutí, když už ne nové důkazy v případu? Jakou roli v celé věci hrálo ego Klímy a charisma Kajínka? To jsme se z nedělního vysílání Primy nedozvěděli a asi už ani nedozvíme, nicméně na zápletku dobrého filmu by to vydalo.

První povolební debata lídrů v ČT: Babiš nepřišel, jeden o voze, druhý o koze a všichni…

Zajímavé je roztažení celé věci do pěti dílů. Otázka, zda je Jiří Kajínek až takový tahák, aby unesl na svých bedrech hned pět večerů v exponovaném nedělním prime time, bude zodpovězena už za týden či dva. Pro tuhle chvíli ale víme, že odvěká náklonnost diváků k žánru „true crime TV“ udělala svoje a Kajínek ve sledovanosti nedělního večera skončil jen velmi těsně druhý, přičemž například u nejmladší cílové skupiny 15–54 dokonce o prsa v zeleném nátělníku vyhrál.

Pro někoho bylo možná zklamáním to, že Prima z nejurputnějšího českého vězně udělala hvězdu svého prime time, ale rozhodně není důvod obviňovat televizi. Naopak. Už když její zpravodajci „unesli“ Kajínka krátce po propuštění a získali s ním první rozhovor, bylo jasné, že televize ví, co dělá. Hlad veřejnosti po příbězích zločinců tu je od nepaměti a v tomhle ohledu televize jen dělala to, co média v takovém případě dělají a co po nich lidé chtějí. A tak rozčilení nad celou věcí, pokud existuje, má smysl směřovat spíše směrem k prezidentské kanceláři, která se rozhodla udělením milosti pro populární mediální postavu získat politické body.

Okamura chce zestátnit Českou televizi a rozhlas, údajně ho zesměšnili před volbami
Komunista Ondráček: Prahu jsme v roce 1989 měli oplotit a nechat vychcípat
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější