Jiří Kajínek, superstar | Reflex.cz
nahoru

Já, Kajínek: Televize Prima rozjela dobrý byznys s nejznámějším odsouzeným vrahem

Luděk Staněk13. listopadu 2017 • 10:30
1080p720p360p
Upoutávka na dokument TV Prima Já, Kajínek
• video: 
FTV Prima

Televize Prima udělala s Kajínkovým rozhovorem skvělý obchod. V mezích možností pak ani nezničila žánr.

Bylo by asi docela snadné rozčilovat se nad tím, že televize Prima dává nedělní prime time k dispozici odsouzenému vrahovi pro pětidílnou minisérii Já, Kajínek, aby nás informoval o takových věcech, že loupil, protože měl žízeň a za komunistů nebyly benzínky, nebo o tom, že zločin je práce jako každá jiná a stejně těžká.

Ano, Prima mohla možná odvést lepší práci v tom, že by Jiřímu Kajínkovi dala někoho, kdo by s ním v jeho hrdinském medailonku více polemizoval, ale kritickou část celé věci zjevně měla zastat debata mezi Jiřím Kajínkem a reportérem Josefem Klímou. Což byl znovu dobrý a znovu ne úplně dotažený nápad, který by si zasloužil daleko větší plochu a daleko větší rozvinutí.

Proč Janu Krausovi vadí Topolánkova erekce?
Jiří X. Doležal 9. listopadu 2017 • 00:56

Proč Janu Krausovi vadí Topolánkova erekce?

Klíma, dříve zarytý Kajínkův apologeta, později stejně zarytý pochybovač o jeho nevině, je extrémně zajímavá postava celého případu. Kajínkovi velmi pravděpodobně pomohl budovat v prvních letech po jeho odsouzení popularitu, která nepochybně vedla k tomu, že mu prezident Zeman udělil milost, nyní je ale na straně těch, kteří o jeho nevině velmi pochybují, a s Kajínkem se zjevně rozkmotřil.

Právě to skýtá ohromně zajímavou stránku věci, kterou jsme se nedozvěděli – byl Kajínek opravdu tak přesvědčivý manipulátor, jak se o něm tvrdí, že mu naletěl i Klíma? Nebo reportér po těch letech prostě dostal vnuknutí, když už ne nové důkazy v případu? Jakou roli v celé věci hrálo ego Klímy a charisma Kajínka? To jsme se z nedělního vysílání Primy nedozvěděli a asi už ani nedozvíme, nicméně na zápletku dobrého filmu by to vydalo.

První povolební debata lídrů v ČT: Babiš nepřišel, jeden o voze, druhý o koze a všichni…

Zajímavé je roztažení celé věci do pěti dílů. Otázka, zda je Jiří Kajínek až takový tahák, aby unesl na svých bedrech hned pět večerů v exponovaném nedělním prime time, bude zodpovězena už za týden či dva. Pro tuhle chvíli ale víme, že odvěká náklonnost diváků k žánru „true crime TV“ udělala svoje a Kajínek ve sledovanosti nedělního večera skončil jen velmi těsně druhý, přičemž například u nejmladší cílové skupiny 15–54 dokonce o prsa v zeleném nátělníku vyhrál.

Pro někoho bylo možná zklamáním to, že Prima z nejurputnějšího českého vězně udělala hvězdu svého prime time, ale rozhodně není důvod obviňovat televizi. Naopak. Už když její zpravodajci „unesli“ Kajínka krátce po propuštění a získali s ním první rozhovor, bylo jasné, že televize ví, co dělá. Hlad veřejnosti po příbězích zločinců tu je od nepaměti a v tomhle ohledu televize jen dělala to, co média v takovém případě dělají a co po nich lidé chtějí. A tak rozčilení nad celou věcí, pokud existuje, má smysl směřovat spíše směrem k prezidentské kanceláři, která se rozhodla udělením milosti pro populární mediální postavu získat politické body.

Okamura chce zestátnit Českou televizi a rozhlas, údajně ho zesměšnili před volbami
Komunista Ondráček: Prahu jsme v roce 1989 měli oplotit a nechat vychcípat

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,690
22,720
29,950
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější