nahoru

Už dvě dekády zabíjí Kennyho, parchanti! Legendární seriál South Park slaví 20 let

Kateřina Kadlecová 13. srpna 2017 • 11:00
Video se připravuje ...
South Park slaví 20. narozeniny
• video: 
Facebook.com/South Park

Ano, je to tak. Dne 13. srpna 1997 na televizní obrazovce poprvé zabili Kennyho (parchanti!). Vzpomínáte? Světoznámý nekorektní animák pro dospělé jsme tehdy díky TV Nova mohli sledovat i my. A ty čtyři strašlivě sprosté, agresivní, přechytralé a vtipné desetileté chlapečky, vyrůstající v poklidném horském městečku South Park uprostřed krásné coloradské přírody, jsme si brzy oblíbili. I když nám vzali iluze o tom, že děti jsou čisté, krásné, v některých případech snad až andělské bytosti. A o tom, že Tom Cruise je heterosexuál, že učitelé mají děti zpravidla moc rádi a že scientologie pomáhá lidem.

Jak to peklo na zemi vzniklo? Jednoho dne roku 1992 vzali dva spolužáci z University of Colorado nůžky, karton a osmimilimetrovou kameru a pomocí stop-motion neboli pookénkové animace splácali dohromady pětiminutový filmeček Duch Vánoc, v němž se Ježíš před očima malých kluků rve se sněhulákem. A pak natočili ještě jeden. Ty dva vánoční šoty předcházející Městečku South Park znal celý Hollywood – sám George Clooney nechal nahrát stovky véháesek s vánočním wrestlingem Ježíše a Santy a rozeslal je všem svým známým. Což mu později vyneslo značnou poctu: mohl namluvit, přesněji naštěkat Stanova teplého psa pro čtvrtý díl Městečka South Park …

S Duchem Vánoc se zrodily základy seriálu, jehož dosavadních dvacet řad (přesně 277 dvaadvacetiminutových epizod) Treyovi Parkerovi (47) a Mattu Stoneovi (46) vydělalo miliony. Stejně jako tehdy malé televizní stanici Comedy Central, která prokázala slušnou porci odvahy a vizionářství, když 13. srpna 1997 odvysílala první díl něčeho, co na žádné jiné televizi nikdy dosud neběželo a na co by se, jak výmluvně říká úvodní varování každičké epizody, z mnoha dobrých důvodů „neměl nikdo dívat“.

Na první díl se ovšem před dvěma dekádami v premiéře mrklo nečekaných 889 tisíc diváků – a v průběhu sezony jich ještě skoro pět milionů přibylo. Třeba proto, že v Městečku South Park Buddha šňupe kokain. Nebo proto, že se během dvaadvacetiminutového dílu ozve hned 162krát všeříkající výraz „shit“. Nebo proto, že se společně s Erikem Cartmanem, se Stanem, Kylem a mumlajícím Kennym vysmějeme vozíčkářům, křesťanům, prorokovi Mohamedovi a prezidentovi Trumpovi. Ano, seriál běží dodnes a je se svými dvaceti řadami po Simpsonových, kteří za sebou mají už 28 sezon, druhým nejdelším americkým seriálem všech dob. Třináctého září se začne vysílat jedenadvacátá řada, a než se tak stane, přečtěte si v aktuálním Reflexu č. 32 čtyřstránkový článek o fenoménu Městečka South Park a připomeňte si tři jeho legendární epizody, který ve své době byly naprosto zásadní pro celospolečenský vývoj. Ostatně jako mnohé další díly. Třeba ten, kde se Barbra Streisand proměněná v godzillu utká s Robertem Smithem s The Cure alias Můřím monstrem. 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.