nahoru

Jindřich VI. – krvavá lázeň neboli silnější pes m*dá!

Marek Douša9. července 2017 • 16:00
Jindřich VI. – krvavá lázeň neboli silnější pes m*dá!
foto: Marek Douša

Připadá vám současná politika plná podrazů, neupřímnosti a zrady? Není to hezký pohled, to je fakt, ale na druhou stranu se momentálně trochu málo vraždí. Exkurzi do světa, kde bylo všechno opravdu na krev přinesli v ústecké vybydlené likérce v Krásném Březně, která se stala scénou pro třetí díl Shakespearovy hry Jindřich VI.

Soubor Činoherního studia v režii Filipa Nuckollse se po třech letech dostal k finále hry o trůny, válka růží končí a je tu závěrečný souboj Yorků a Lancasterů.

Já jsem tvůj král!

A já tvůj!

Dohadují se.

Tvůj otec zradil korunu a krále!

To ty jsi zradil korunu a krále!

Nemůžou se dohodnout a začnou se mydlit.

V industriálním prostoru výrobní haly (s diváky uprostřed i okolo) se odehrává mrazivé drama a Nuckolls se nebojí být expresivní a herci mu jdou na ruku. Akustika tak tak udrží slova tam, kde mají být, na druhou stranu zesiluje řinčení zbraní a šplíchání krve, které tu jsou plné džbery.

Ve scéně na francouzském dvoře Ludvíkově se na chvíli vrací komická, nikoli samoúčelné, parodie (z druhého dílu) a posla, který nese nové zprávy tu dokonce nahradí dron! Vtip je v tom, že tenhle drobný anachronismus nevadí, naopak uvolní atmosféru před závěrečným vražděním vinných i nevinných.

Když královna Markéta (Anna Fišerová) prohlásí: Řeknu jen tohle, rytíři a lordi:/Jindřich, váš král, je zajat, jeho trůn/je uchvácen, poddaní vražděni/jak na jatkách, zákony zrušeny/a pokladna vypleněna. A tamhle/stojí vlk, který za tu zkázu může...už jsou na scéně skoro všichni mrtví.

Zbyl pouze největší predátor Richard (Václav Hanzl), který má o dalším vývoji jasno: jednoho po druhém se zbavím lehce/zbudu je já a žádná konkurence.

Všude je krev, zrůda slaví a uhranutí diváci začínají tleskat těm skvělým komediantům, kteří se vracejí děkovat v rytmu uvolněné jazzové písně.

Hrají to na nás pěkně, jakoby chtěli říci: tragedie skončila, ale bylo to jenom divadlo. Běžte domů.

A vy jdete a třeba vám dojde, že to není jenom divadlo, že takhle to je a že predátoři v přítmí už dávno mají jasno. Zbudou tu sami, žádná konkurence. Nebo ne?)

PS. Ústečtí jako první v Čechách odehráli ve třech sezonách všechny tři díly Jindřicha VI. což je úkaz ojedinělý a rozhodně si zaslouží uznání za odvahu. Každý díl byl odehrán v jiném prostředí a jen v několika málo reprízách. Kdyby se podobné produkce odehrávali v nějakém normálním městě a ne Ústí nad Labem, mohlo by se hrát celé léto a diváků by byl plný dům.

Takhle si celou trilogii můžete (naštěstí) zopakovat na konci prázdni na festivalu divadelní zahrada.

Stojí to za to. 

Marek Douša


Klíčová slova: kultura, Jinřich VI., divadloDiskuse ke článku