nahoru

Jindřich VI. – krvavá lázeň neboli silnější pes m*dá!

Marek Douša9. července 2017 • 16:00
Jindřich VI. – krvavá lázeň neboli silnější pes m*dá!
foto: Marek Douša

Připadá vám současná politika plná podrazů, neupřímnosti a zrady? Není to hezký pohled, to je fakt, ale na druhou stranu se momentálně trochu málo vraždí. Exkurzi do světa, kde bylo všechno opravdu na krev přinesli v ústecké vybydlené likérce v Krásném Březně, která se stala scénou pro třetí díl Shakespearovy hry Jindřich VI.

Soubor Činoherního studia v režii Filipa Nuckollse se po třech letech dostal k finále hry o trůny, válka růží končí a je tu závěrečný souboj Yorků a Lancasterů.

Já jsem tvůj král!

A já tvůj!

Dohadují se.

Tvůj otec zradil korunu a krále!

To ty jsi zradil korunu a krále!

Nemůžou se dohodnout a začnou se mydlit.

V industriálním prostoru výrobní haly (s diváky uprostřed i okolo) se odehrává mrazivé drama a Nuckolls se nebojí být expresivní a herci mu jdou na ruku. Akustika tak tak udrží slova tam, kde mají být, na druhou stranu zesiluje řinčení zbraní a šplíchání krve, které tu jsou plné džbery.

Kde je hranice svobody slova? Polská hra nazývá Jana Pavla II. obhájcem pedofilů a…

Ve scéně na francouzském dvoře Ludvíkově se na chvíli vrací komická, nikoli samoúčelné, parodie (z druhého dílu) a posla, který nese nové zprávy tu dokonce nahradí dron! Vtip je v tom, že tenhle drobný anachronismus nevadí, naopak uvolní atmosféru před závěrečným vražděním vinných i nevinných.

Když královna Markéta (Anna Fišerová) prohlásí: Řeknu jen tohle, rytíři a lordi:/Jindřich, váš král, je zajat, jeho trůn/je uchvácen, poddaní vražděni/jak na jatkách, zákony zrušeny/a pokladna vypleněna. A tamhle/stojí vlk, který za tu zkázu může...už jsou na scéně skoro všichni mrtví.

Zbyl pouze největší predátor Richard (Václav Hanzl), který má o dalším vývoji jasno: jednoho po druhém se zbavím lehce/zbudu je já a žádná konkurence.

Všude je krev, zrůda slaví a uhranutí diváci začínají tleskat těm skvělým komediantům, kteří se vracejí děkovat v rytmu uvolněné jazzové písně.

Polívková a Issová moderovaly beze slov. Začal festival Prague Nonverbal
VERONIKA BEDNÁŘOVÁ 24. května 2017 • 14:00

Polívková a Issová moderovaly beze slov. Začal festival Prague Nonverbal

Hrají to na nás pěkně, jakoby chtěli říci: tragedie skončila, ale bylo to jenom divadlo. Běžte domů.

A vy jdete a třeba vám dojde, že to není jenom divadlo, že takhle to je a že predátoři v přítmí už dávno mají jasno. Zbudou tu sami, žádná konkurence. Nebo ne?)

PS. Ústečtí jako první v Čechách odehráli ve třech sezonách všechny tři díly Jindřicha VI. což je úkaz ojedinělý a rozhodně si zaslouží uznání za odvahu. Každý díl byl odehrán v jiném prostředí a jen v několika málo reprízách. Kdyby se podobné produkce odehrávali v nějakém normálním městě a ne Ústí nad Labem, mohlo by se hrát celé léto a diváků by byl plný dům.

Takhle si celou trilogii můžete (naštěstí) zopakovat na konci prázdni na festivalu divadelní zahrada.

Stojí to za to. 

Kopanec šíleného koně zabil herečku Národního divadla
DAN HRUBÝ 30. března 2017 • 13:39

Kopanec šíleného koně zabil herečku Národního divadla

Jak se proposlouchat v rádiu k Janáčkovi a proč na něj vyrazit do Liberce

Marek Douša


Klíčová slova: Jinřich VI., kultura, divadloDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,410
21,760
28,620
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější