Ruská sanitka: příběh pouze pro otrlé. Varský festival uvedl film o poměrech v moskevské záchranné službě | Reflex.cz
nahoru

Ruská sanitka: příběh pouze pro otrlé. Varský festival uvedl film o poměrech v moskevské záchranné službě

Milan Tesař2. července 2017 • 15:40
Trailer k filmu Arytmie
• video: 
KVIFF

Příběh končí ve chvíli, kdy se vůz záchranné služby „řítí“ moskevskou ulicí způsobem, z něhož vyschne v hrdle.  Jeden z lékařů běží před vozem a ukecává řidiče v zácpě, aby uhnuli z odstavného pruhu. Zkoprnělý divák v tu chvíli už nepřijímá neuvěřitelný obraz jako podobenství. Po uplynulých dvou hodinách už totiž něco ví o úrovni ruského zdravotnictví, ukázaného v té nejvíce páchnoucí kapce vody – záchranné službě. Režisér Boris Chlebnikov neumí anglicky a tak nedával rozhovory, což je škoda – každého, kde jeho skvěle natočený, ale velice nepříjemný film Arytmie viděl, by asi zajímalo, co na love story dvou moskevských lékařů říkalo ruské ministerstvo zdravotnictví, a jestli už má na krku žalobu.

Oleg pracuje jako lékař na záchrance, kde - jak je ve filmu několikrát zopakováno – není důležitá záchrana života, nýbrž splnění direktivního předpisu. Protože je profesionál, který byrokratické zasahování do své odbornosti v extrémních situacích nechce a - složil-li Hippokratovu přísahu - ani nemůže přijmout, je vystaven pracovním konfliktům, které zhusta řeší alkoholem. Fatálně tím destruuje vztah s Káťou, rovněž lékařkou, s níž sdílí prťavý sídlištní byt. Káťa požádá o rozvod. Snaha dát ještě jednu šanci vztahu dvou lidí, které k sobě pořád něco přitahuje, se odehrává na pozadí jejich profese, kde se aktuálně řeší tytéž (!) problémy jako ve známém českém seriálu Sanitka natočeném počátkem osmdesátých let (!!): dojezdová rychlost na místo nehody, kompetence při zásahu, nedostatečná kapacita nemocnic.

Česká pýcha ve Varech: Znásilněná a otužilci
TEREZA SPÁČILOVÁ 1. července 2017 • 19:34

Česká pýcha ve Varech: Znásilněná a otužilci

Ten film je v podstatě jedná velká černá můra doktora Jandery a doktora Skalky (hrál ho Barťák!) dohromady: rodič chce vidět svou holčičku po vážné operaci, jenže si do nemocnice nepřinesl vlastní bílý plášť. Má smůlu. Zdravotník píchá atropin nemocné ženě, a do toho mu zabzučí dispečink a pod hrozbou sankce jej velí jinam, protože tabulkový čas strávený u jednoho případu vypršel. Lékař ošetří a odveze z hromadné bitky tři chlapy, kteří se mu skoro poperou ještě jednou v sanitce. Sanitku od krve až po strop si pak po směně sám vystříká hadicí. A šlehačka na dortu? Šéfa záchranky Josefa Vinkláře (který taky uměl zařvat, ne že ne) pak hraje frajer v růžovém svetru, jenž problémy s doktory řeší tak, že jim má do držky.

V době, kdy si český prezident svítí baterkou do ruského pozadí a spousta lidí obdivuje Putinovu vládu tvrdé ruky, by film Arytmie měla povinně koupit Česká televize a řádně jím potrápit na ČT1 své věrné diváky. Protože jestli je někdy vskutku čas pouhopouhé prozatím, pak to není ve chvíli, kdy si v Čechách užíváte bezplatné, a pořád ještě velmi solidní péče, ale v okamžiku, když ležíte po bouračce na moskevské ulici a blíží se k vám sanitka, před kterou běží lékař.

Šílený Joker byl milej kluk. Ve Varech běžel dokument o kultovním herci Heathu Ledgerovi
Zprávy z festivalu ve Varech: Uma Thurman, hollywoodská superstar, přijíždí na zahájení!Klíčová slova: Arytmie, KVIFF, film, festival, Rusko, záchranář


Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější