Česká pýcha ve Varech: Znásilněná a otužilci | Reflex.cz
nahoru

Česká pýcha ve Varech: Znásilněná a otužilci

Tereza Spáčilová1. července 2017 • 19:25
360p
Trailer k filmu Špína.
• video: 
KVIFF

Na hodnocení soutěžních titulů je v druhý den festivalu ještě brzy, dobře se však píše o tom, že hned v úvodu nabídl příslovečnou “creme de la creme” domácí tvorby. Na programu totiž byla mimo jiné Slámova Bába z ledu a celovečerní debut Terezy Nvotové Špína, filmy, jež nám dělají čest v zahraničí.

Bábu z ledu ocenila na vážené přehlídce v Tribecce porota Willema Dafoea - důkaz, že jeden z nejsympatičtějších hostů loňských Varů nepostrádá vkus. V New Yorku mají pro českého znalce duší slabost, to však nebude jediný důvod. Ani fakt, že Slámova poklonu slepicím a ženám (v tomto pořadí) tolik myslí na „herečky nad padesát“, tedy kategorii v genderově zjitřené Americe exponovanou.

Role pro Zuzanu Kronerovou, jež se v Bábu nonšalantně převtěluje, ostatně nevznikla kvůli nějakému plnění kvót. Stejně jako před dvěma lety Horák pro Alenu Mihulovou (opět karlovarská stopa!), i Sláma napsal příběh vdovy nadechující se do nového života plnokrevně. A Kronerová, jež letos do Varů doprovodila film otce, oscarový Obchod na korze, ji plnokrevně hraje. Už kvůli ní, a také pro ten na českých plátnech tolik vzácný humor, stojí Bába za vidění. Nejen na festivalu.

Šílený Joker byl milej kluk. Ve Varech běžel dokument o kultovním herci Heathu Ledgerovi

Špíně se možná bude pohrdavě říkat “holčičí záležitost”, jak ale na to konto správně připomíná Alice Nellis, existují jen dobré a špatné, nikoli ženské versus mužské filmy. Mimochodem právě Nellis se (nedebutantsky vyspělý) režijní styl debutantky Nvotové v mnohém blíží: minimálně vizuálně-poetickým minimalismem, jenž několika dobře střiženými záběry na tvář nebo krajinu dokáže sdělit víc než sto stran dialogů.

I díky tomu situace, jež by jinak sklouzly ke klišé, otřesou divákem bez ohledu na emoční odolnost; což ostatně platí i pro ústřední motiv znásilnění nebo pobyt v psychiatrické léčebně. Danielu Morávkovou, představitelku oběti vzácně věrohodné už jen dialogy vedenými s vrstevníky, lze navíc označit za jeden z největších objevů současné herecké scény.

Uma Thurman ve Varech: Podporovat sdílení filmů a kultur je to nejdůležitější

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: KVIFF, Tereza Nvotová, Bába z ledu


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější