Příšery, nadpřirozeno a žádný Hellboy – to je Ú.P.V.O. | Reflex.cz
nahoru

Příšery, nadpřirozeno a žádný Hellboy – to je Ú.P.V.O.

Richard Klíčník17. června 2017 • 16:00
Příšery, nadpřirozeno a žádný Hellboy – to je Ú.P.V.O.
foto: ARCHÍV

Některé komiksové řady jsou opravdu dlouhé. Někdy jsou dlouhé tolik, až to děsí i samotné vydavatele a ti se pak musí rozhodovat, jak s olbřímím úkolem naložit. Comicscentrum zvolilo asi tu nejlepší variantu, k některým řadám vydává hned dva díly najednou. To je i případ spin-offu Hellboye s českým názvem Ú.P.V.O.

Ty tečky do české zkratky oficiálně nepatří, ale co už naděláte, když se chcete aspoň v něčem podobat originálu (B.P.R.D). Jde pochopitelně o zkratku Úřadu paranormálního výzkumu a obrany a právě vyšel sedmý a osmý díl s názvy Zahrada duší a Vražedné místo. Do toho vydali i dvanáctý díl Hellboye, který se odehrává zhruba ve stejné době, a česky právě vychází i třetí a poslední Hellboyova Pekelná knižnice. Jenže zatímco Hellboyův příběh se uzavírá, Ú.P.V.O. uhání stále rychlejším tempem vlastní cestou.

V zásadě jde o příběhy tradičně pojaté netradiční kriminálky, která operuje po celém světě a bojuje s nadpřirozenem. Hellboy odešel, ale to už je dávno. Od té doby se toho stalo hodně. Ale až do dneška jsme nevěděli nic o původu Abého Sapiense, rybího člověka, který se objevil i v hellboyovských filmech – à propos, třetího dílu se nejspíš nikdy nedočkáme. Ale dočkali jsme se všeho o Abém. Nic nezůstane skryto!

Fotka homosexuálního učitele s Trumpem se stala hitem amerických sociálních sítí

Mike Mignola a John Arcudi umějí vystavět nejen celý komiksový svět, ale také napínavou zápletku pro jednotlivé epizody. Což je recept zaručující úspěch každému seriálu, nejen komiksovému. Autoři navíc rozprostírají zápletky zcela běžně hned do několika století. Tentokrát dokonce do tisíciletí, protože nově se objevivší hrdinkou je živá mumie s telepatickými schopnostmi, kterou vykopali viktoriáni v předminulém století. Ač to zní velmi divoce, jedná se o dámu dobrých mravů a příjemného charakteru.

Ale zpátky k Abému – ten se musí vypravit pátrat po svých kořenech až na Borneo, které se stalo sídlem sekty, jež ho stvořila. Celé příběh udržuje tu správnou míru podivnosti a má skvělou atmosféru, takže Zahrada duší slibuje kvalitní zábavu při čtení.

Následující kniha se zlověstným názvem Vražedné místo řeší další záhadu z vlastních řad úřadu – původ a nejasnosti kolem osoby šéfa celého týmu, kapitána Daimia, který se v posledních dílech konečně sžil s celým týmem. Nebo si to aspoň myslel do chvíle, kdy jej spolupracovníci konfrontují s nelichotivými informacemi z jeho minulosti. Vše se tentokrát odehrává na americké horské základně úřadu, kam přivezou z Kanady skutečného Wendiga.

Cestovka na masajský způsob: Cesta za svým snem s urputností bojovníka

Popisovat dál celý komplexní děj by připomínalo Cimrmanovu operu Proso, ale zápletka tohoto konkrétního dílu je jasná: Venku zuří sněhová vánice a uvnitř jsou hned dvě příšery, z nichž minimálně jedna začne vraždit zaměstnance. Komu můžou členové týmu věřit? Hrůza a paranoia jsou hlavními hybateli děje a příběh se posune zase o krok dál. Navíc se zjeví duch dávno zesnulého člena úřadu Humra, což přinese jen další nejasnosti, a konec zanechá báječný cliffhanger, takže budete proklínat vydavatele, že ty díly nevydal rovnou tři.

Ú.P.V.O. je klasika, která není ani zdaleka tak nápadná jako samotný Hellboy, ale český trh může být rád, že u nás vychází. Nabízí totiž komiks, který je u nás typově ojedinělý. Podobně dlouhou kriminální řadu abyste pohledali. A zatímco Akta X byla příliš devadesátková, Ú.P.V.O., i když má kořeny ve stejném desetiletí, svou nadčasovostí uspokojí každého milovníka paranormálních jevů.

Narcisové na trůnu: Jak může na místo nejmocnějšího muže planety usednou Donald Trump?
Bianca a Adrian Bellovi: Intelektuál bez cigára? Co to je?
Kateřina Kadlecová 16. června 2017 • 13:34

Bianca a Adrian Bellovi: Intelektuál bez cigára? Co to je?

Ruská Amerika na Aljašce: Co se dochovalo z doby, kdy mrazivý americký stát patřil Rusku?

 

Richard KlíčníkVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,080
29,230
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější