nahoru

Sex a násilí na pokračování: Další série skandálního seriálu Versailles začíná

Daniel Baret 16. dubna 2017 • 13:30
Sex a násilí na pokračování: Další série skandálního seriálu Versailles začíná
foto: Canal +

Když loni na jaře zařadila veřejnoprávní britská televize BBC do svého vysílání seriál Versailles, strhla se na ostrovech pravá bouře. Seriál popisující život na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. byl označen za pornografický a prosycený násilnými scénami. Sex či násilí se v první sérii objevuje zhruba každých 15 minut a „konkurovat“ mu v tom může snad jen i u nás velmi populární Hra o trůny.

Problémem v případě seriálu Versailles nebyly časté sexuální scény, ale spíše fakt, že některým Britům se nelíbilo, že něco podobného vysílá veřejnoprávní BBC. A diváci budou moci diskutovat znovu – druhá série startuje ve Francii již 27. března (tam byla i premiéra první série a to už v listopadu 2015) a ve Velké Británii 21. dubna.

VIDEO: Trailer k seriálu Versailles.VIDEO Canal +

Seriál popisující život za Ludvíka XIV. (tomu se říkalo i Král Slunce, panoval 72 let, nejdéle ve francouzské historii) si získal svoji pověst poměrně umným marketingovým tahem producentů, protože dvě velké sexuální scény byly zařazeny hned do prvních šesti minut prvního dílu. O reklamu a ohlasy tak bylo postaráno. Navíc se tak stalo bez ohledu na to, že odborné kritiky byly spíše smíšené.

Někteří si kladou také otázku, zda samotný seriál popisuje skutečné události, nebo je to jen autorská fikce. Král Ludvík XIV. sice proslul svými avantýrami s mnoha ženami, ale byl také velmi významným panovníkem, který byl důležitým patronem umění a věd, vydal několik zásadních zákonů ohledně náboženství a vedl války, které měly vliv na velkou část Evropy.

Krále Ludvíka XIV. hraje v seriálu britský herec George Blagden (27).

Daniel Baret


Klíčová slova: Versailles, seriál, kultura, televizeDiskuse ke článku