nahoru

Když hlodá skalpovaná lebka aneb Indiáni, jak je nechcete

Richard Klíčník1. dubna 2017 • 13:30
Když hlodá skalpovaná lebka aneb Indiáni, jak je nechcete
foto: Archív

Jsou komiksové řady, které sice vydávají velká mainstreamová nakladatelství, ale přesto se vymykají hlavnímu proudu. Bývají výjimečné jak tématem, tak pojetím. Takovými jsou i Skalpy elitního amerického scenáristy Jasona Aarona, který naturalisticky zachycuje realitu indiánské rezervace v novém tisíciletí. A není to hezký pohled.

Zapomeňte na ušlechtilého divocha, zapomeňte na bezzubého Karla Maye. Zejména na toho, protože jeho pojetí původních obyvatel severní Ameriky máme všichni zakořeněné hluboko v podvědomí. Zajisté někde v USA žijí Indiáni, kteří jsou s to protestovat proti zabrání posvátných pramenů bílým mužem (a které dokonce zcela nově podpoří americká veřejnost), ale většinou jsou rezervace špinavými dírami, kde bují drogové závislosti, prostituce a hazard, jenž je motorem předchozích dvou neřestí.

Právě takovou rezervací je i Aaronova Prérijní růže. Místo, kde charakterově velmi těžko uchopitelný kmenový náčelník Rudá vrána otevřel za krvavé peníze kasino, aby se jeho lidé měli konečně líp. Tím celý příběh začal. Teď v češtině vychází šestý díl Skalpů, Hlodání. Název odkazuje k duševnímu stavu hlavního hrdiny Dashiela Zlého koně, který je tajným agentem FBI vyšetřujícím Rudou vránu a záhadné vraždy federálních agentů ze 70. let, současně policistou pod velením Rudé vrány a k tomu ještě na drogách závislou troskou, jíž se stal během svého působení v rezervaci.

Zdá se, že děj eskaluje a už už se blíží vyvrcholení, protože z hrnce jménem Prérijní růže uniká tolik páry, že by si ji sousedé mohli splést s kouřovými signály. Hlavní hrdinové jsou nervózní, FBI cítí svou šanci a Dashielovi jde o krk, protože někdo prozradil, že v rezervaci je federální krysa. Přitom jsme šestým dílem teprve čerstvě vstoupili do druhé poloviny neskutečně barvitého vyprávění, které posouvá hranice komiksu. Kromě scenáristicky skvostného příběhu totiž popisuje i jedno z amerických tabu – nesplacený dluh vůči původnímu obyvatelstvu, které pod vlivem bílého muže přišlo nejen o nezávislost, ale i o hrdost.

A právě o ní Skalpy jsou. O snaze zvednout se ze země, i když se proti Indiánům evidentně spiknul celý svět, respektive jsou celému světu ukradení. Dostali svoje rezervace a licence na kasina a přísun alkoholu. Co víc by si mohli přát? Aaronův svět rudého muže není pěkný na pohled. Ale je fascinující. Chytne vás pod krkem a nepustí, dokud nezhltnete další díl.

Skalpy lze doporučit i těm, kdo komiksy nečtou a nemají s nimi mnoho zkušeností. Na seznámení s celým médiem jsou přímo ideální. Nenajdete v nich žádná komiksová klišé, nejsou patetické, a zároveň naplno využívají možnosti, které komiks nabízí. Kreslíř R. M. Guéra má výrazný rukopis, jeho vysoce kontrastní kresby skvěle zachycují atmosféru v rezervaci a vtahují čtenáře do děje.

Emoce, násilí, nečekané zvraty… To všechno ve Skalpech naleznete ve vrchovaté míře a budete netrpělivě čekat, kdy nakladatelství Crew (které se na zadní straně obálky chlubí, že vydává ty nejlepší světové komiksy už 20 let) vydá další díl. Stíhají dva ročně a toto tempo asi vydrží až do konce série, takže se v roce 2019 dozvíme, jak celý příběh skončil. Pokud vás však Skalpy uchvátí, čekat nemusíte – můžete si ze zahraničí objednat třeba luxusní edici v pevné vazbě, protože jiného než paperbackového vydání se v češtině bohužel nedočkáme.

 

Richard Klíčník


Klíčová slova: knihy, kultura, komiks, skalpyDiskuse ke článku