Čaroděj Rumburak, hlas pro Marge Simpsonovou nebo parťák Oldřicha Kaisera. Herec Jiří Lábus slaví 67 let | Reflex.cz
nahoru

Čaroděj Rumburak, hlas pro Marge Simpsonovou nebo parťák Oldřicha Kaisera. Herec Jiří Lábus slaví 67 let

Jiří Štefek26. ledna 2017 • 17:30
Čaroděj Rumburak, hlas pro Marge Simpsonovou nebo parťák Oldřicha Kaisera. Herec Jiří Lábus slaví 67 let
foto: ČT

Jeho tvář i nezaměnitelný hlas znají děti i dospělí už několik desetiletí. Ať už jako čaroděj druhé kategorie Rumburak, živočichář Béďa v Troškově trilogii Slunce, Seno,…, protagonista legendárního pořadu „Možná přijde i kouzelník“, hlasem propůjčeným Marge Simpsonové či jako hlasatel v americkém válečném seriálu Mash se zapsal Jiří Lábus do širokého diváckého povědomí. Dnes tento známý a populární filmový i divadelní herec slaví své 67. narozeniny.

Jiří Lábus se narodil 26. ledna 1950 v Praze. Po maturitě na gymnáziu nastoupil na DAMU, kterou v roce 1973 absolvoval rolí Mackieho Messera ve hře Johna Gaye Žebrácká opera. Po škole byl Janem Schmidem přijat do angažmá libereckého Studia Ypsilon, kde v té době sešla jedinečná herecká generace.V roce 1978 se tato scéna přestěhovala do Prahy a Jiří Lábus je dodnes jejím stálým členem.

Během 80. let se Lábus zapsal divákům do paměti jako partner Oldřicha Kaisera, Jiřího Korna či Jaroslavy Hanušové v zábavné televizní revue „Možná přijde i kouzelník“. Děti si jej v té době pamatovaly jako čaroděje Rumburaka z pohádkového seriálu Arabela nebo jako hlas plyšového moderátora Jů z televizního Studia Kamarád.

Film La La Land: Asi jsem zešílel!
Milan Tesař 13. ledna 2017 • 15:03

Film La La Land: Asi jsem zešílel!

V 90. letech Lábus pokračuje na svoji spolupráci s Oldřichem Kaiserem. Vzniká nekonečný rozhlasový seriál o rodině Tlučhořových či revue Ruská ruleta, na kterou o pár let později navazuje satirická reportážní koláž Zeměkoule.

V posledních letech Lábus širokou veřejnost zaujal svojí spoluprací s Petrem Čtvrtníčkem, se kterým objížděli česká divadla s fotbalovou revue „Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?“, jenž vznikla na základě přepisu odposlechů telefonických rozhovorů fotbalových funkcionářů.

Vedle toho společně s Oldřichem Kaiserem několikrát vystoupil na festivalu Trutnoff, kde předčítal verše významné undergroundové osobnosti Ivana Martina „Magora“ Jirouse.

Král českého country Michal Tučný by oslavil 70 let. Jeho život zkrátily nemoci,…

Vedle své divadelní a zábavní tvorby Jiří Lábus hrál v řadě úspěšných filmů či komedií. Mezi nejznámější patří Amerika, Zapomenuté světlo, Babí léto, Lotrando a Zubejda, Tmavomodrý svět, Obsluhoval jsem anglického krále či v Odcházení v režii exprezidenta Václava Havla. V 70. letech hrál i v legendární epizodě „Mimikry“ v kontroverzním propagandistickém seriálu 30 případů majora Zemana. Jiří Lábus se nikdy neoženil a nemá žádné děti.

Skupina Mimikry v seriálu 30 případu majora Zemana.VIDEO Youtube.com

Seriál Četníci z Luhačovic: Koncentrovaná českotelevizní nuda
Nový Vinnetou: Slavný indiánský náčelník už nepřipomíná přihřátého Itala

 Klíčová slova: Jiří Lábus, narozeniny, kultura


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější