Předpremiéra filmu Tanečnice zahájila Festival francouzského filmu | Reflex.cz
nahoru

Předpremiéra filmu Tanečnice zahájila Festival francouzského filmu

Kateřina Kadlecová24. listopadu 2016 • 15:00
Z filmu Tanečnice
Z filmu Tanečnice
• foto: 
ArtCam

Festival francouzského filmu letos přináší v předpremiéře 12 kvalitních celovečerních filmů, mimo jiné životopisné drama o tanečnici Loïe Fullerové

Jestli jsou Francouzi v něčem vážně dobří, tak je to kromě módy a gastronomie kultura obecně. A film zejména. A organizování filmových přehlídek zvlášť. Včera večer byla jedna z nich v Praze zahájena: 19. ročník Festivalu francouzského filmu otevřela v kině Lucerna předpremiéra snímku Tanečnice za účasti jeho elegantní režisérky Stéphanie Di Giusto. Pokud ho nebudete mít šanci vidět během festivalu v Praze, Brně, Hradci, Budějovicích nebo Ostravě (tady všude proběhne v následujícím týdnu celkem 162 projekcí 51 filmů), věnujte mu pozornost, až přijde 19. ledna do širší kinodistribuce.

Film již dříve uvedený v Cannes v soutěžní sekci Un Certain Regard popisuje začátky avantgardní americké tanečnice Loïe Fullerové, hvězdy evropských kabaretů Belle Époque, a její vztah s právě nastupující kolegyní-rivalkou Isadorou Duncanovou. V životopisném dramatu, které se přes své jedinečné téma a výtečnou kameru bude někomu možná zdát trochu příliš dlouhé, hrají dvě charismatické mladé ženy, Soko a Lily-Rose Melody Deppová.

Trailer k filmu TanečniceVIDEO ArtCam

Z dalších potenciálních vrcholů festivalu pak zmiňme snímek režisérky Emmanuelle Bercotové 150 miligramů, který je inspirován skutečnými událostmi: pneumoložka přijde ve své domovské nemocnici v Brestu na souvislost mezi úmrtími pacientů a podáváním léku, který je už třicet let na trhu.

Pro silnější povahy je drama Spravedlnost pro mou dceru o podezřelé smrti čtrnáctileté dívky a o nekonečném boji jejího otce, který chce okolnosti prošetřit a viníka usvědčit; režisér Vincent Garenq do hlavní role obsadil Daniela Auteuila. O rozchodu a následné samotě i svobodě jedné pařížské středoškolské učitelky vypráví drama Mii Hansen-Løveové Začít znovu s Isabelle Huppertovou v hlavní roli, které ve středu 30. listopadu festival zakončí.

Kabaret Ovčáček čtveráček: Jevištní hradní mluvčí je hrán až příliš od srdce

Vzápětí ovšem vstoupí do běžné distribuce, podobně jako romantické Kameny bolesti Nicole Garciové, které byly uvedeny už v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes (v hlavních rolích emotivní Gabrielle a její lásky, válečného veterána, se představí Marion Cotillard a Louis Garrel) nebo životopisný snímek Jacques-Yves Cousteau: Odysea o známém francouzském oceánografovi a jeho rodině.

Animovaný snímek beze slov o trosečníkovi na tropickém ostrově Červená želva nizozemského oscarového režiséra Michaëla Dudoka de Wita si z Cannes letos dokonce odnesl zvláštní cenu poroty v sekci Un Certain Regard.

Před 25 lety vyhasl život herce Františka Husáka, jeho Ludánek Homolka diváky baví dodnes
Karel Kryl očima Poláků. Dokument Bratříček Karel měl premiéru 17. listopadu
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music
PREMIUM X Hrátky s Ovčáčkem aneb Twitterovou hravostí proti politickým dinosaurům

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější