25 let od smrti Freddieho Mercuryho: Podívejte se na málo známé fotky z jeho života | Reflex.cz
nahoru

25 let od smrti Freddieho Mercuryho: Podívejte se na málo známé fotky z jeho života

Martin Bartkovský24. listopadu 2016 • 14:30
25 let od smrti Freddieho Mercuryho: Podívejte se na málo známé fotky z jeho života
foto: ThisIsNotPorn.com

Přesně den poté, co Freddie Mercury oznámil světu, že trpí nevyléčitelnou chorobou AIDS, zemřel. Stalo se tak 24. listopadu 1991. I když se o nemoci slavného zpěváka dlouho spekulovalo, zpráva šokovala celý svět. Z energií nabitého rockera se v posledních týdnech před smrtí stal křehký muž se sešlou tváří. Vzpomínat se má ale vždycky v dobrém, a proto se podívejte na soubor málo známých fotografií, které ho zachycují během šťastných okamžiků z jeho života.

„Po neustálých spekulacích tisku v průběhu posledních dvou týdnů potvrzuji, že jsem měl pozitivní test na virus HIV a trpím nemocí AIDS. Až dosud jsem považoval za správné tuto informaci nezveřejňovat, abych chránil soukromí lidí v mém okolí. Teď však nadešel čas, aby se moji přátelé a fanoušci dozvěděli pravdu. Doufám, že všichni se připojí ke mně, mým lékařům a lidem, kteří na celém světě bojují proti této strašné nemoci.“ Tato slova byla posledním veřejným prohlášením, jež Freddie Mercury poskytl.

Nejslavnější uprchlík byl Freddie Mercury. Podívejte se na jeho fotky, než utekl z Afriky

Narodil se na Zanzibaru, vyrůstal v Indii a Anglii, kde vystudoval umění a design. I když miloval rockovou hudbu, povahově byl přímým opakem rockera. Stydlivý, tichý hoch, avšak opatřený hlasem, který dokázal působit husí kůži všem posluchačům. V roce 1970 zakládají s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem skupinu Queen, jež se navždy zapíše do historie hudby zlatým písmem.

Tváří v tvář smrti na pódiu a s úsměvem 

Nesmrtelné písně s Freddieho nenapodobitelnou interpretací si zpívají lidé po celém světě. Nekonečně dlouhá a nekonečně krásná Bohemian Rhapsody, motivační hymna všech sportovců We Will Rock You nebo píseň, která pravidelně vyhrává ankety o nejlepší skladbu všech dob – We Are the Champions.

Queen: Bohemian Rhapsody + Radio Gaga - Živě na festivalu Live Aid (1985)VIDEO YouTube.com

Na konci 70. let si Freddie přiznal, že ho více přitahují muži, a vrhl se do víru večírků a sexuálních orgií, jež pořádá po svých koncertech. Tehdy se také nakazí méně známou chorobou, kterou se podaří zdokumentovat až o několik let později a jež dostane jméno AIDS. Zpěvák si z toho nic nedělá ani ve chvíli, když na onu chorobu začínají umírat jeho bývalí milenci. Až v roce 1985 si lidé v zákulisí začnou všímat, že z něj vyprchává energie. I přesto ale v témže roce předvede na koncertě Live Aid jedno z nejlepších koncertních vystoupení všech dob. 

Show Must Go On!

Krátce poté se ale stahuje do ústraní a až po dvou letech je ochoten si připustit, že možná onou nemocí také trpí, a zajde se testovat. Výsledky nedopadnou dobře. Nepřeje si, aby se o tom, že je HIV pozitivní, veřejně mluvilo, a tak spekulace v tisku popírá on i jeho okolí. Všichni tvrdí, že je jenom vyčerpaný.

Až přijde osudný rok 1991 a ono prohlášení, jež jsme uvedli v prvním odstavci. Poslední píseň, kterou zvládne natočit, je ikonická Show Must Go On, jež dokonale vystihuje poslední okamžiky jeho života. A pak přijde den nejčernější – 24. listopad 1991. Den, kdy svět navždy ztrácí velkého umělce, který toho mohl ještě tolik dokázat. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ CAUSU FREDDIE MERCURY >>>

Čím byl Freddie Mercury tak osobitý? Vědci se mu podívali na hrdlo
Kapela natočila klip za 4 vteřiny. Když se video zpomalí, je to umělecké díloKlíčová slova: Freddie Mercury, úmrtí, výročí, Queen


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější