nahoru

Sprejerem na stará kolena: Nabručení na ČT

Kateřina Kadlecová12. ledna 2016 • 18:20
Nabručení, Česká televize
Nabručení, Česká televize
• foto: 
Petr Gruša, Česká televize

Česká televize startuje s novou docu-reality show. Tentokrát do ní neobsadila ani páry očekávající mimino, ani budoucí novomanžele, ani sedmičlennou rodinu cestující v čase, ani zlatou mládež, která vlastně nakonec nebyla až tak úplně zlatá.

Hlavní roli v cyklu režiséra Jakuba Skalického Nabručení, který má přispět k mezigeneračnímu dialogu a zjevně bude mít minimálně sedm dílů, hraje pětice penzistů. Docela mladých, udržovaných, na první pohled fyzicky a mentálně fit, prostě důchodcovská smetánka vybraná v konkurzu.

Reality Zlatá mládež vrcholí mezi důchodci: Kult mládí dostává konečně smysl

I ta DIY znělka je v jejich podání vlastně cool. Pánové si pod dohledem expertů v disciplínách, které z podstaty příslušejí mladým (sprejerům, vyznavačům bmx jízdy a adrenalinových sportů, diskofilům, pokérovaným, foodies atd.), zkoušejí nové věci a snaží se vidět jinak jevy, na které se prý typický důchodce dívá s despektem nebo přinejlepším s krajní nedůvěrou. Formát má půl hodiny a kromě kvinteta prošedivělých chlapíků v něm hrají už jen další dva lidi, kulisy a komentář.

 

V prvním díle s nejapným názvem S barvou v ruce se pánové, jak jeden z nich trefně prohlásil, „na starý kolena budou učit čmárat po barákách“. Respektovaná teoretička grafitti Martina Overstreet pětici udělala nalejvárnu o smyslu tagování („Vy chcete pokrejt město, pokrejt plochu.“), přivalil se sprejer s přezdívkou Cheep a „zástupci komunity sprejerů, sekce senioři“ (jak pány trefně představil pracovník městského úřadě Prahy 10, kam šli žádat o povolení na „legálku“) pod jeho vedením vyrazili bombit do nejbru. Respektive nejdřív trénovat tagy a pokoušet se o vlastní piecy a throw upy. Dali i šplhání po traverze a sprejování v náročnějších podmínkách, zkusili si ilegální noční práci. Potud OK.

Problém však člověk vidí na první pohled už v samotném názvu. Když se reality show jmenuje Nabručení, nevyberu do ní pět vymydlených sympaťáků, ale aspoň jednoho latentního nácka, jednu tzv. vepřovou hlavu a jednoho alkáče, jinak to nemá smysl. Pokud tvůrci předpokládali, že jim bývalý programátor, letecký technik, kontrolor, státní úředník a zámečník budou kérovat do konceptu a pohoršovat se nad sprejerstvím, spletli se. Nějak víc nebručel nikdo.

Nejchytřejší Čech má být hlavně nejhezčí a nejvtipnější

Jakkoli naoko (doufejme!) předpojatá Martina Overstreet konfrontaci solidně tlačila, když na kameru ještě před setkáním říká, jak je reakce pěti pánů předvídatelná a že to zažila stokrát, a pak mluví o tom, jak „ani nečekala, že by ty prvotní reakce byly jiný než těžce nesmiřitelný nebo odmítavý“. Jediným projevem odporu ke sprejerské subkultuře, který na kameru zazněl, byly opodstatněné a celkem kultivovaně formulované připomínky k ničení veřejného i soukromého majetku a vtip jednoho z pánů: „Graffiti? To je, jak se maluje po těch historických památkách?“ O „odporu ke světu mladých“, který avizuje průvodní text k seriálu na webu ČT, nemůže být ani řeč, to se jen někdo snažil naroubovat konflikt někam, kde není.

A stejně jak je stereotypní premisa celé docu-reality, tak byl předvídatelný i první díl: pánové začali tagovat s nedůvěřou, načež se do věci ponořili, ba dokonce se pro ni nadchli, a ke konci vděčně kvitují rozšíření obzorů. Eh. Jestlipak ten pořad ke generalizacím o seniorech a jejich vztahování se ke světu spíš nepřispívá, než aby je podrýval… Pohled starších pánů (ženský zase zůstaly doma u sporáku) na „mladé“ popkulturní/subkulturní fenomény mohl být zajímavý, ale to by nesměl být městnán do formy minutová akce, střih, mluvící hlava akci komentuje, další akce, a to celé párkrát dokola.

Vychytej si Láďu Hrušku aneb Receptář nové doby
Kateřina Kadlecová 7. ledna 2016 • 16:19

Vychytej si Láďu Hrušku aneb Receptář nové doby

Přesto dá člověk seriálku rád druhou šanci, koncept za to stojí a diváka pochopitelně zajímá vývoj těch pěti vlků šediváků. Takže vězte, že ve čtvrtek 14. ledna v deset večer má premiéru druhý díl s názvem V sedle. Mimochodem opět neuvěřitelně nenápaditým. Jak by asi ten nejfádnější, nejpohodlnější, nejméně kreativní člověk pojmenoval díl o tetování? No jasně, Na vlastní kůži. Je skoro zázrak, že se díl o tancování nejmenuje Smím prosit, ačkoli Ve víru tance je hned druhá nejpitomnější volba. No spánembohem. Máme se na co těšit.Klíčová slova: zapnutá bedna, Česká televizeDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,580
21,720
28,580
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější