nahoru

Umělec a aktivista Aj Wej-wej konečně Praze. Navštíví Národní galerii i Havlovu knihovnu

tsch 11. ledna 2016 • 21:00
Aj Wej-wej a část jeho Zvěrokruhu
Aj Wej-wej a část jeho Zvěrokruhu
• foto: 
Národní galerie v Praze

Aj Wej-wej, jeden z nejslavnějších čínských umělců současné doby, dorazí v únoru do Prahy představit své světoznámé dílo Zvěrokruh.

Jeho návštěva Prahy započne právě vernisáží proslulého díla. Jedná se o kopie plastik, jež dva evropští jezuité navrhli v 18. století pro vodní hodiny ve Starém letním paláci v Pekingu. Během třetí opiové války v roce 1860 je však v zahradě Dokonalého jasu (Jüan-ming-jüan) zničila evropská vojska poblíž Pekingu.

Zvěrokruh tvoří instalace dvanácti bronzových hlav zvířat zvěrokruhu. Kolem tři metry vysoké plastiky, jež původem vznikly jako sochy do veřejného prostoru, jsou uspořádány do půlkruhu a podle autora má jít o hravé ztvárnění, přístupné běžnému občanovi.

 

Zvěrokruh bude instalován u Veletržního paláce a podle ředitele Jiřího Fajta se už počítá na rok 2017 se vznikem nového díla přímo pro Národní galerii.

V pátek 5. února navíc vystoupí Aj Wej-wej v Knihovně Václava Havla. Tady povede debatu s ředitelem Národní galerie Jiřím Fajtem. Sám Aj Wej-wej je totiž nejen umělcem, ale také disidentem a bojovníkem za právo svobody slova. Na čínském serveru například provozoval protivládní blog s enormní návštěvností, který později podlehl cenzuře a musel být uzavřen. Byl také zatčen a bez soudu vězněn, komunisté ho propustili až na základě mezinárodních protestů.

V první řadě je ale především umělcem a architektem. Jeho asi nejvýznamějším dílem je Národní stadion v Pekingu neboli Ptačí hnízdo, kde roku 2008 proběhly olympijské hry, včetně zahájení a ukončení.

Ptačí hnízdo v Pekingu Ptačí hnízdo v PekinguFoto Peter23 (CC BY-SA 3.0)

V současnosti se Aj připravuje na vytvoření památníku na počest osudů imigrantů, jenž by měl být poselstvím o pomoci lidem v nouzi. Dokonce si už na řeckém ostrově Lesbos pronajal ateliér a záležitost komentoval slovy: „Jsme svědky historické události a já cítím povinnost se na ní jako umělec podílet.“

tsch


Klíčová slova: umění, socha, galerie, Čína


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.