nahoru

„Vožralej Shakespeare“ a další 4 formáty zábavy, které jsou lepší zduněné na padrť

Darek Šmíd18. prosince 2015 • 09:00
„Vožralej Shakespeare“ a další 4 formáty zábavy, které jsou lepší zduněné na padrť
foto: shit-facedshakespeare.com

Shit-faced Shakespeare je vcelku normální divadelní představení - až na to, že jeden z herců je během něj totálně vyndaný z podoby. Hraje se Sen noci svatojánské a z divadelního souboru je každý večer vybrán herec, který do sebe před představením naláme metr piv a pár panáků, takže na jeviště nastoupí zmatlaný jak zákon káže, šlape si na jazyk, přeříkává se a blekotá nesmysly.

1. Ztřískaný Shakespeare

Shakespeara v přebásnění démona alkoholu hraje britský divadelní soubor Magnificent Bastard Productions už šest let a po divadelním tažení (a současně příšerné šestileté kalbě) po Americe se s ním příští rok vrátí do Londýna. Blíží se totiž čtyřsté výročí Shakespearovy smrti – a jak jinak vzdát mistrovi hold, než se sejmout absolutně na káry a motat se s jeho verši po divadelních prknech?

Shakespeare zkalený pod obraz se bude hrát v londýnském Leicester Square Theatre od 24. dubna do 11. června; a než se začne nadrátovaný bard hrát masivně také v českých divadlech (překlad „české hlavy“ Martina Hilského by si přece takovou pořádně nacamranou péči zasloužil), rozhodně to za tu letenku od levných aerolinek stojí – byť se tam na palubě za alkohol solí zvlášť.

Být shakespearovský herec je super. Být shakespearovský herec je super.Foto shit-facedshakespeare.com

 

2. Nadraný dějepis

Shakespeare ale není jediný, komu to sekne tím víc, čím víc je ztřískanej jak žito. O tom, že vykládat vážné věci pod vlivem alkoholu je vcelku užitečné, diváky přesvědčuje americký televizní seriál Drunk History (Opilé dějiny), který produkuje stanice Comedy Central (ta samá, která letos vychrlila novou a opět úplně zběsilou sérii South Parku). Drunk History jsou prostě celkem normální převyprávěné dějiny – jen s tím rozdílem, že je vypráví nametení protagonisté. A podle toho to taky vypadá.

 

12. ledna bude mít premiéru také britská verze zmatlaného dějepisu, kterým bude provázet jeden z nejdrsnějších komiků na světě Jimmy Carr (muž, který je schopen v pár větách smrtelně urazit do posledního každého svého diváka) a jeho zchlastaní protagonisté se budou zabývat tak závažnými body historie, jako je velký požár Londýna z roku 1666 nebo Tutanchámon. Teď už jde jen o to, kdo se toho chytne u nás a převypráví zhulákané Jiráskovy Staré pověsti čes škyt české.

Umění. Umění.Foto Profimedia.cz

3. Zpráskané recenze

Premisa podcastu s názvem Drunk Movie Review je sice o něco silnější, než jak ji dokáže jeho osazenstvo naplnit (protože čím víc se plní alkoholem, tím víc se baví spíš osazenstvo, než posluchač) – faktem ale je, že třeba o takových 50 odstínech šedi se dozvíte z vyprávění nesouvisle žblebtajícího „recenzenta“ Chosého víc, než ze čtyř filmových recenzí na iDnesu.

Existuje i podcast s podobně originálním názvem Drunk Review, který se kromě multipromilového oblaku mnoha dalších nesouvislých témat (jako třeba „Proč stojí BuzzFeed totálně za vyližprdel“ nebo „Jak psát hýžděmi“) věnuje také literárním recenzím. A to je pak opravdu jízda, protože hoši zde mají pořádně naváto a recenzují věci jako je Atlasova vzpoura od Ayn Randové, Inferno od Dana Browna nebo Juliette Society od Sashi Grey.

 

Tohle ilustrační foto opravdu existuje. Tohle ilustrační foto opravdu existuje.Foto Profimedia.cz

 

4. Zmatlané zpravodajství

Tahle zábava je ve formě návrhu a podle toho, čemu se dnes věnují každovečerní televizní noviny, je už jen otázkou několika málo dní, kdy někoho napadne podávat moderátorům zpráv na Nově, na Primě nebo v České televizi před každou relací povinně kýbl piva. To protože všechny ty zprávy o tom, co zase řekl Zeman, o tom, co zase naštvalo Babiše a o tom, jak šel Ransdorf k bankomatu nebo co, celý tenhle festival absurdnosti se prostě nedá moc dlouho vyprávět s vážnou tváří.

Pokud to moderátorům někdo nenařídí, garantuju vám, že začnou chlastat sami v přímém vstupu. Taky bych na jejich místě začal. A to jsem abstinent.

 

5. Vykrosená politika

Tohle by bylo samozřejmě úplně nejlepší, protože...

… jo, pardon, ono už to začalo.Diskuse ke článku