nahoru

Vypněte bednu, pražské galerie mají skvělé výstavy

Marek Gregor 1. listopadu 2015 • 18:00
Vypněte bednu, pražské galerie mají skvělé výstavy
foto: Masker

České seriály nudí, tedy až na Mamon Vladimíra Michálka, ragby skončilo a dokument Matrix AB o Andrejovi Babišovi poběží na ČT až 19. listopadu. Tak proč sedět doma u televize, zvláště, když Praha je plná výstav českých umělců, kteří snesou měřítko i v evropském kontextu.

Nestává se často, aby hned v několika prestižních galeriích po Praze vystavovali tři čeští současní umělci střední a mladé generace, kteří jsou schopni se prosadit i v zahraničí.

Centrum současného umění DOX představuje první retrospektivu letos padesátiletého Čechokanaďana Marka Schovánka Propaganda, Dvorak Sec Gallery pak čtyřiatřicetiletého Maskera, který svou výstavu poněkud potměšile pojmenoval Rudý gentleman odchází po vodě a ďábel nosí pádla, a v Galerii Václava Špály jsou k vidění poslední práce o rok staršího malíře Hynka Martince souhrnně nazvané Intellectual Properties.

První jmenovaný dnes tvoří především v Berlíně, druhý v Praze právě zúročuje svůj delší londýnský pobyt a třetí se v Londýně zabydlel už před lety, k čemuž mu jednoznačně pomohlo, že již v roce 2007 jako sedmadvacetiletý získal cenu v soutěži National Portret Gallery.

Evropský, spíše světový kontext je všem zmíněným vlastní. Přitom každý z nich vychází z jiného prostředí: Marek Schovánek, nejstarší ze zmíněné trojice, který na konci osmdesátých let vystudoval umění v kanadském Edmontonu, svými popartovými obrazy a objekty komentuje fenomény dnešní doby, ať už jde o drogy, globalizaci, moderní průmysl nebo komerční značky. Vlastně jde o jakýsi až antropologický výlet do dějin reklamy, ideologií a konzumní společnosti.

Masker, vlastním jménem Jakub Matuška – jeden z nejmladších tvůrců první generace českého streetartu a také absolvent AVU u Vladimíra Skrepla - na velkých olejích rozvíjí témata, která mu vlezla do obřího leporella - jak sám říká, „když svět pozoroval z vany doma v koupelně,“ včetně Zemana v nafukovacím člunu. A třetí z nich, Hynek Martinec, vychází z klasických základů, které mu vložil letos zesnulý profesor ateliéru malby na AVU Zdeněk Beran.

Udělejte si na ně čas, tahle procházka opravdu vám udělá dobře!

 

 

Klíčová slova: výtvarné umění, výstavaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.