ČT na LSD, LSD na ČT: Československo halucinující | Reflex.cz
nahoru

ČT na LSD, LSD na ČT: Československo halucinující

Kateřina Kadlecová7. října 2015 • 12:00
ČT na LSD, LSD na ČT: Československo halucinující
foto: Krátký film Praha, a. s.

V úterý večer na ČT2 konečně běžel dokumentární snímek Pavla Křemena s názvem LSD made in ČSSR. Dlouho se schvaloval, dlouho se vyráběl a dlouho čekal, už hotový, na svou premiéru. A dobře to s tím dokumentem o jednom socialistickém halucinogenním projektu dopadlo.

Svůj snímek představil režisér Křemen už v květnovém rozhovoru pro Reflex č. 19/2015 v souvislosti s objevným článkem kanadského výzkumníka Rosse Crockforda o LSD v bývalém Československu.

Objev: Film „LSD made in ČSSR“ odhaluje, kdo experimentoval s drogou. Gott i Zeman?

„Všechny věci měly úplně jiný dimenze. Takový magický,“ vzpomíná v Křemenově dokumentu na svůj socialistický trip mim Boris Hybner. A LSD bral zcela legálně a ještě v domnění, že tak pomáhá vědeckému pokroku! V pozdních 60. a raných 70. letech totiž bylo komunistické Československo jedinou zemí světa, kde se tato droga legálně vyráběla. Čeští lékaři dohlíželi na experimenty a terapie využívající LSD – účastnili se jich umělci, vědci, studenti i vojáci československé socialistické armády. Ty všechny ve svém filmu Pavel Křemen angažuje. Úžasné je, že dokázal po letech přivést dohromady a natočit čtyři významné doktory, kteří výzkum LSD vedli – amerického emigranta a veřejně známého agenta StB Stanislava Grofa (mj. otce holotropního dýchání), psychiatry Miloše Vojtěchovského a Oldřicha Vinaře a psychologa Jana Srnce, kteří (marně) doufali, že v LSD objeví lék na mnohé duševní nemoci.

Z herců pak na řízené halucinogenní dýchánky kromě skvělého Borise Hybnera vzpomíná také Petr Oliva, který si spolu s celým štábem filmařů vzal LSD při natáčení dokumentárního snímku Hledá se toxin X (1962). Zajímavé, i když bohužel nepodložené svědectví podává socioložka Jiřina Šiklová, když vypráví o tom, jak se na chatě filozofa Jiřího Hermacha intoxikoval LSD i mladý prognostik Miloš Zeman (prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ovšem tuto informaci pro Reflex popřel a na nespolehlivost paměti Jiřiny Šiklové v jiné věci poukázali ve svých obsáhlých dementi i Petr Uhl a Petr Pithart v Respektu č. 29/2015). Za výtvarné umělce hovořil Jiří Anderle a surrealista Ivo Medek, za ty, kteří prožili „špatný trip“, japanolog Martin Vačkář.

Působí to, takhle napsané, jako slušná skrumáž mluvících hlav, ale díky dobovým fotografiím, pacienty nakresleným obrázkům z terapeutických sezení a úryvkům ze socialistických dokumentů a krátkých filmů o LSD se divák ani na chvilku nenudí. Pomáhá i skvělá práce s animacemi a dobře zvolenou hudbou. Malinko mi chyběly detaily z výroby v továrně Galena v Opavě-Komárově a možná pár dalších jmen známých pacientů, byť se je Pavlu Křemenovi nepodařilo dostat před kameru (odmítli mu např. pánové Gott, Švankmajer nebo Pithart). Uvítala bych také přesnější informace o LSD sezeních – průběh, místa realizace, časové ohraničení atd. – nebo názvy a vročení u ukázek ze starých dokumentů. Jenže do hodiny člověk nenacpe všechno a režisér a jeho tým na omezeném prostoru dokázali mnoho. Přesvědčte se na webu ČT nebo ve čtvrtek  v repríze na ČT2.

Objev Reflexu: LSD psychoterapii podstoupily v Československu stovky lidíKlíčová slova: lsd, armada, dokument, hybner, kremen


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější