Objekt „obří vagíny“ v zahradách zámku ve Versailles vyvolal ve Francii vášnivou diskusi o umění | Reflex.cz
nahoru

Objekt „obří vagíny“ v zahradách zámku ve Versailles vyvolal ve Francii vášnivou diskusi o umění

ort7. června 2015 • 08:00
„Obří vagína“ v zahradách zámku ve Versailles
„Obří vagína“ v zahradách zámku ve Versailles
• foto: 
Kapoor Studio

Zahrady slavného zámku ve Versailles u Paříže se staly v posledních dnech námětem velmi vášnivých diskusí o tom, co ještě umění je a co už není. Známý britský umělec indického původu Anish Kapoor totiž do ní umístil objekt „gigantické vaginy“, která je až 8 metrů vysoká a 60 metrů dlouhá. Zda se ale skutečně jedná o napodobení této části ženského těla, je otázkou. Informoval o tom web thelocal.fr.

Anish Kapoor sám odstartoval bouřlivou diskusi tím, když v rozhovoru pro francouzské noviny řekl, že jeho gigantický objekt je „vaginou královny“, která ji posloužila k převzetí moci. Koho tím přesně myslel, neřekl. Francouzi hbitě z toho vydedukovali, že to byla Marie Antoinetta. Deník Le Parisien pak ale napsal, že Kapoor je pouze „génius-provokatér".

Dílo se jménem „Dirty Corner“ totiž není žádnou novinkou. Vzniklo už v roce 2011 a bylo představeno v Itálii. Tam ovšem nevyvolalo podobné emoce. Nebylo představeno jako „vagina“. Až ve Francii, vlastně jako vždy, se kolem toho rozpoutaly vášně.

„Obří vagína“ v zahradách zámku ve Versailles

Pravicoví blogeři tam protestují, protože prý na podobné místo teď nemohou chodit děti s rodinami. Na Twitteru se objevila i výzva k bojkotu britského umělce (tomu mimochodem britská královna Alžběta II. propůjčila titul Sir). Noviny Le Figaro si zase myslí, že se jedná pouze o dobrý marketingový tah, který má přilákat více návštěvníků, protože ve skutečnosti se o žádnou vaginu nejedná.

Zapomíná se navíc na to, že Kapoor vystavuje ve Versailles i svá další díla, o kterých se ale téměř nehovoří. A že už loni překvapil Paříž, když tam vystavil obrovský zadek-zástrčku.

Jak to bylo ve skutečnosti s Vinnetouem a Pierrem Bricem, miláčky milionů čtenářů i diváků

ort


Klíčová slova: reflex, pariz, vagina


Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější