nahoru

Český lev v nominacích připomněl loňskou filmovou bídu. A málem přehlídl to nejlepší

Tereza Spáčilová 14. ledna 2015 • 18:00
Generální ředitel ČT Petr Dvořák na tiskové konferenci k vyhlášení nominací
Generální ředitel ČT Petr Dvořák na tiskové konferenci k vyhlášení nominací
• foto: 
ČTK

Po Sdružení českých filmových kritiků oznámila své nominace na Českého lva i Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), jež se trofeji s pošramocenou pověstí snaží vrátit její původní renomé. S bídou, jíž byla kina svědky v uplynulém roce, se nicméně prestiž vyrábí jen těžko.

Už dlouho nebyla propast mezi kvalitou a kvantitou kinematografie tak doširoka rozšklebená jako letos. Z pětapadesáti celovečerních titulů uvedených do distribuce v roce 2014 jich stojí podle ČFTA za vidění pouhých sedmnáct – soudě podle počtu těch, jež postoupily do finále. Odečteme-li dokumenty, jichž se do kin dostalo jen o devět míň než hraných filmů, dostaneme se k číslu ještě tristnějšímu.

A šlo by zajít ještě dál: kolik z tuctu celovečerních nominátů zaslouží přízvisko mimořádný počin? Dílo hodné toho, aby jeho jméno bylo zaneseno do análů jako to hlavní, na co byl český filmový svět v roce 2014 hrdý? Sama jsem coby hlasující kritik tápala, najít v produkci minulého roku aspoň tři kandidáty na cenu film roku vyžadovalo takřka nadlidské úsilí – nebylo prostě kde brát.

Je přitom pozoruhodné, že i při tak úzkoprofilové nabídce se akademici a kritici dokázali neshodnout. Respektive ne úplně shodnout, máme-li být exaktní. ČFTA například ve všech takzvaných dílčích kategoriích od hereckých výkonů po kameru zcela přehlížela film Jiřího Mádla, jednoho z hlavních favoritů kritických cen (originálnímu debutu novopečeného tvůrce Pojedeme k moři v nich co do počtu nominací náleží druhá pozice za Václavovou Cestou ven).

Jeho jméno se sice vyskytuje mezi adepty na Lva pro nejlepší scénář, režii i film, nicméně jde zřejmě spíše o formalitu, či ještě spíše z nouze ctnost – akademici museli nominovat o dva tituly víc než kritici (nezávidím jim to). Naopak druhé nejúspěšnější dílo podle ČFTA, Krobotův režijní debut Díra u Hanušovic se 13 lvími nominacemi, ocenili kritici jen jednou, v kategorii pro nejlepší herečku.

V seznamu, jejž ČFTA zveřejnila na veřejnoprávní televizí přenášeném vyhlášení v pražské Lucerně, se také vůbec neobjevil jeden z mála filmů, za něž se nemusíme stydět – Místa Radima Špačka. Kritici mu dali šanci aspoň v kameramanské kategorii, akademici jej zcela ignorovali. A aby těch rozdílů nebylo málo, pohádku Tři bratři, jež podle distributorů ponoukla tuzemského diváka k tomu, aby opět začal důvěřovat domácímu filmu (v návštěvnosti překonala dnes velmi vzácnou hranici půl miliónu), pominuli pro změnu kritici – navzdory pozitivním recenzím, jimiž Svěrákův úspěšný počin častovali v době premiéry.

Shoda tak mezi oběma tábory panuje prakticky jen v případě „prvních pozic“. Miláček Lvů, komorní připomínka naší neslavné historie Fair play, má od akademiků patnáct bodů, kritici mu přiznali čtyři. A Václavova Cesta ven se šesti kritickými zářezy je u Akademie na bronzové pozici s deseti nominacemi.

Po loňské rehabilitaci Českého lva, jenž se zbavil kontroverzní osobnosti Petra Vachlera, se začínají ozývat hlasy, zda tak malá republika potřebuje dvoje filmové ceny. Nebo ještě jinak — zda Ceny české filmové kritiky, založené před pěti lety právě v reakci na neutěšený stav v ČFTA, nesplnily svou hlavní misi a neměly by vlastně skončit. Krom toho, že jde o nesmysl už jen z podstaty věci (ceny udílené novináři mají tradici napříč celým světem, bez ohledu na to, kolik dalších jiných soutěží se koná), pohled do tabulek s nominacemi dává jasnou odpověď – víc očí víc vidí. Ano, dokonce i tehdy, když není co vidět.

Poznámka na okraj – z aktivně hlasujících členů Sdružení kritiků se jich letos vyjádřilo 78 %, akademiků jen něco málo přes polovinu. Zřejmě při pohledu na loňskou „úrodu“ usoudili, že na ni bude lepší neupozorňovat. Ne že bych jim nerozuměla, ale řešení to není.

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: reflex, Český levDiskuse ke článku