Ilustrační koláž

Ilustrační koláž Zdroj: koláž Michal Kořán

Never more trápení živých zvířat pod záminkou umění – v Galerii Karpuchina i kdekoliv jinde

Jsou lidé, kteří tvrdí, že umění je mrtvé. Vyskytují se stovky let a nemají pravdu. Ale stejně tak existují lidé, kteří dělají všechno pro to, aby těm prvním jejich názor potvrdili. Třeba „vystavením“ živého vlka. Jiní lidé do kultury zasáhnou tím, že (dobrovolně) zemřou, což ale není ten druh zážitku, za kterým jdete do multiplexu. A ještě jiní lidé páchají sebevraždy kariérní. Brrr, dneska jsme morbidní.

Marek Gregor: Předesílám, že rozhodně nepatřím mezi progresivisty, kteří by nejraději zakázali steeplechase; pro mě za mě, ať si klidně závoděj i chrti a boj o zachování koridy vnímám jako boj o kulturní dědictví. A taky už jsem leccos zažil a jen tak něco mě nepřekvapí. Jenže takovou pitomost jako vystavit naživo nešťastného vlka ve sklepních prostorách, což provedli v GALERII KARPUCHINA, jsem ještě neviděl. To je na pár výchovných facek!

Kateřina Kadlecová: Chceš se zabít? Mysli na přeživší! Neodsuzuju lidi, kteří se rozhodnout VZÍT SI ŽIVOT. Ale skočit dvanáct metrů z ochozu v obchoďáku ve Zlíně v pátek odpoledne, zrovna když je budova plná dětí, které jdou do druhého patra do multikina na projekci švédského filmu Chmatákovi nebo na studentské animace v rámci právě probíhajícího festivalu filmů pro děti a mládež… Kolika z nich asi způsobí pohled na pád a smrt v přímém přenosu trauma?

Vojtěch Rynda: Smrt to poslední době bere hákem. Odchod amerického filmaře MORGANA SPURLOCKA (1970–2024) patřil mezi ty méně mediálně viditelné. Někdejší hvězda nezávislé dokumentaristiky se totiž z dohledu veřejnosti napůl nedobrovolně stáhla už v roce 2017. Spurlock, který se proslavil snímkem Super Size Me (2004), v němž testoval zhoubný vliv rychlého občerstvení doslova na vlastní kůži, se totiž před sedmi lety přiznal k nevhodnému sexuálnímu chování, což v USA znamená kariérní sebevraždu. Těžko říct, jestli ho někdo nutil, v prohlášení pro média však řekl, že jako dokumentarista, tedy člověk hledající pravdu, chtěl stát na správné straně; připadá mi to jako silné gesto. Těžko taky říct, jestli po tomhle kroku ještě měl šanci dostat šanci. Dokument o tom už nenatočí…