nahoru

Festival Prague Proms žije. Online nabízí hudbu filmových trháků, jazz i Dvořákovu Novosvětskou

Viliam Buchert 7. prosince 2020 • 12:30
Festival Prague Proms žije. Online nabízí hudbu filmových trháků, jazz i Dvořákovu Novosvětskou
foto: Viliam Buchert

Zdálo se, že koronavirus a na to navazující restrikce vlády letos pohřbí i jeden z nejprestižnějších hudebních festivalů v Česku – Prague Proms. Letní koncerty 16. ročníku nebylo možné odehrát, ale festival nakonec za diváky vyrazil na konci roku pomocí online představení. Nabídka je stejně pestrá, jako každý rok. Například filmová hudba z hollywoodských trháků, jazzové lahůdky a na závěr symfonie Novosvětská od Antonína Dvořáka.

Součástí festivalu Prague Proms v jeho původní podobě měl být v červnu i velký koncert „Open Air - The Best of James Bond“ na pražském Staroměstském náměstí. Zaznít měly sklady z populárních bondovek Casino Royale, Žít a nechat zemřít, Goldfinger či Skyfall. Český národní symfonický orchestr (ČNSO), který festival pořádá, měl dirigovat Američan Steven Mercurio. Bonda pro tisíce diváků překazila koronavirová pandemie a omezení, které česká vláda vyhlásila. Všichni hudebníci v zemi museli koncerty po většinu roku neustále přesouvat a většinou zrušit. ČNSO se ale festivalu Prague Proms nechtěl vzdát za žádnou cenu. Kompromisem je proto v listopadu a v prosinci jeho online forma.

„Prague Proms letos zažíval, stejně jako my všichni, nekonečnou řadu změn. Už od dubna jsme se museli uchýlit do online světa, kde provozujeme službu NetConcert, na které nabízíme desítky koncertů vážné hudby i jazzu. Služba funguje zdarma a budeme jí provozovat tak dlouho, dokud bude zapotřebí. Navíc nikdy jsme se nevzdali myšlenky, že by se 16. ročník festivalu Prague Proms neuskutečnil v žádné podobě. Vždy jsme na něm představovali signifikantní rys našeho orchestru a tím je střídání žánrů. Proto je to i teď klasika, jazz a filmová hudba,“ říká ředitel Českého národního symfonického orchestru Jan Hasenöhrl.

Tradičním trhákem posledních let je na Prague Proms koncert Hollywood Night s filmovou hudbou, u které patří ČNSO k nejvyhledávanějším orchestrům na světě. Natáčel například často s Ennio Morriconim, slavným autorem hudby k více než 400 filmům a seriálům. Orchestr natáčel i hudbu k filmu Quentina Tarantina Osm hrozných, za nějž dostal Morrisone v roce 2016 Oscara.

Letos bude k přehrání Hollywood Night online od 15. prosince. „Filmovou hudbu, konkrétně pro některé zahraniční seriálové produkce, natáčíme dál i v době koronaviru,“ dodává ředitel ČNSO Jan Hasenöhrl, který je i známým trumpetistou.

Třešničkou na dortu pak bude na festivalu slavná symfonie Novosvětská od Antonína Dvořáka, která bude ke zhlédnutí od 21. prosince.

Všechny koncerty Prague Proms jsou zdarma na webu festivalu. Už dnes tam najdete tyto koncerty:

Josef Fečo & The Gypsy Family: Kapela, jejímž základem je otec a synové Fečovi, natočila kromě vlastních autorských skladeb také téma známe romské písně rozvinuté do free jazzové podoby.

Jan Hasenöhrl a Aleš Bárta: Skvělý Aleš Bárta na varhany, doprovázejí ho na trubky Jan Hasenöhrl, Jiří Houdek, Jan Hykrda a Jan Burian. Kromě jiného zazní i hudba Johanna Sebastiana Bacha či Leoše Janáčka.

W.A.Mozart, Symfonie č. 40 a č. 38 „Pražská“: Geniální díla geniálního autora Wolfganga Amadea Mozarta v provedení Českého národního symfonického orchestru.

Jazz Efterrätt: Známá jazzová kapela představuje svoje úplně nové skladby, které se stanou základem připravovaného alba, jehož natáčení je plánováno na příští rok.

Do konce roku se pak ještě na stránce Prague Proms 2020 objeví tyto koncerty:

Sobota 12. 12. - Let's Remember Chet Baker: Trumpetista Jan Hasenöhrl a The Loop Jazz Orchestra se na koncertu vrátí k hudbě legendy jazzové trubky Cheta Bakera. Zazní zejména skladby z padesátých let. Bakerovým kongeniálním souputníkem a spoluhráčem byl po značnou část jeho kariéry saxofonista Stan Getz, jehož partů se na koncertě ujme David Fárek.

Úterý 15. 12. - Hollywood Night: Každý rok nejžádanější koncert Prague Proms. Dalo by se říct, že už je to hudební legenda. Zazní hudba z filmů Sedm, Podzim v New Yorku, Kmotr, Titanic, Poslední tango v Paříži, Harry Potter a kámen mudrců, Pán prstenů: Společenstvo prstenu a Mise.

Sobota 19. 12. - Fly me to the Moon: Jan Hasenöhrl & The Loop Jazz Orchestra představí průřez svého repertoáru za uplynulých patnáct let. Objeví se tvorba takových autorů, jako jsou Count Basie, Quincy Jones, Cole Porter nebo Bart Howard.

Neděle 20. 12. - Fellini 100: Koncert je oslavou stého výročí narození slavného italského režiséra Federica Felliniho. Ten na hudbě svých děl často spolupracoval se skladatelem Nino Rotou. Na koncertu zazní hudba z filmů Sladký život, Amarcord, Silnice, Osm a půl i dalších. ČNSO bude dirigovat Kryštof Marek.

Pondělí 21. 12. - Z Nového světa: Letošní online koncerty festivalu Prague Proms 2020 končí jedním z vůbec nejlepších děl vážné hudby, které kdy bylo zkomponováno. Bude to Symfonie č.9, nazývaná též Novosvětská, od Antonína Dvořáka. Český národní symfonický orchestr bude dirigovat Jan Chalupecký.

 
Zastavte drahotu s PREMIUM+