Můj tým je deset prstů | Reflex.cz
nahoru

Můj tým je deset prstů

Magdalena Šebestová1. května 2011 • 11:51
Signe Baumane
Signe Baumane
• foto: 
signebaumane.com

Signe Baumane (1964) se narodila a vyrostla v Lotyšsku, vystudovala v Moskvě a pracovala v Rize jako animátorka a výtvarnice. Od roku 1996 žije v New Yorku a zúčastňuje se projektů Billa Plymptona.

Tak ať už ČSSD vezme komunisty do vlády
Jan Jandourek 30. dubna 2011 • 11:05

Tak ať už ČSSD vezme komunisty do vlády

Její filmy (např. Love Story) získaly mnohá mezinárodní ocenění. Krátký animovaný snímek The Threatened One (Strašpytel) je autorčinou individuální interpretací básně Jorge Luise Borgese, jež je zároveň součástí mezinárodního filmového projektu, který rovněž získal řadu festivalových vavřínů. Jako „cizinka výjimečných schopností, dostala Signe v roce 1999 povolení k trvalému pobytu v USA, od roku 2005 je členkou Academy of  Motion Pictures and Sciences.

 

Na letošní přehlídce lotyšské animace uvede AniFest čtyři filmy Signe Baumane: tři díly ze série V rytmu sexu (Teat Beat of Sex) se dotýkají nejintimnějších úvah dospívající dívky a vizuálně poetický snímek Žena.

 

Našly se nahrávky jazzového skvostu. Poslechnout si je však nesmíme

 

Signe Baumane nemohla přijet na lotyšskou retrospektivu do Teplic, a přesto, že nemá mnoho času a příležitosti detailně sledovat dění v animovaného filmu v Lotyšsku tak, jak by si přála, o jednom z talentů své rodné země však v nedávném rozhovoru hovořila s nadšením: o Vladimíru Leščiovi: „Jeden z jeho novějších snímků Insomnia jsem dokonce považovala za vhodného kandidáta na Oskara a snažila jsem se v tom něco dělat, kontaktovala jsem producenta. Bohužel ale film nemohl být z formálních důvodů nominován, byl před přihlášením již uváděn v lotyšské televizi, což jej diskvalifikovalo… Myslím, že to byla obrovská škoda, film měl podle mě velikou šanci uspět.“

 

Svět punku přišel o svou polystyrenovou královnu
Adam Kolář 29. dubna 2011 • 14:09

Svět punku přišel o svou polystyrenovou královnu

 

V témže rozhovoru také potvrdila, že v Čechách má spoustu přátel a spřízněných duší, i když je nezná osobně. „Na soutěžích AniFestu se promítaly moje filmy, Bill Plymton, který se jednoho ročníku zúčastnil, pěl na festival ódy a mně je fakt líto, že tentokrát nemohu přijet. Ale práce je přednější - ještě mi jí na novém filmu zbývá moc a mám hrozně malý tým - pouze svých deset prstů… Česká škola animace mě samozřejmě velmi inspirovala, stejně jako většinu mých kolegů po celém světě. Koneckonců báječný film Michaely Pavlátové Karneval zvířat jsme s Billem zařadili do našeho výběru Battle of Sexes, takže zástupce české animace je stále s námi. A na AniFest dorazím – slibuji a už teď se těším. 

Magdalena Šebestová


Klíčová slova: Signe Baumane


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Aféra Čapí hnízdo nekončí!
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější