nahoru

Pranostiky a globální oteplování

Kateřina Kadlecová23. dubna 2010 • 06:00
Velká kniha Českých pranostik
Velká kniha Českých pranostik
• foto: 
Nakladatelství PLOT

Nakladatelství PLOT vydává po pověstech, snářích, knížkách dětských říkadel a folkloru moderní mládeže Velkou knihu českých pranostik. Přes dva tisíce lidových průpovídek o počasí a jeho předpovědích sebrala a sestavila Adéla Müllerová, která se v tomto roce postarala rovněž o výbor z přísloví národů celého světa pro téhož nakladatele.

 

Což o to – všichni víme, že pranostika Březen – za kamna vlezem; duben – ještě tam budem je potvrzena věky, a proto často pronášena, pročež ji všichni známe. Ale jak asi zamává s moudrostí našich předků tání ledovců na pólech a další jevy, provázející ono často diskutované globální oteplování? Bude při všech těch dotacích a protestakcích v zemědělství stále ještě platit pranostika Na Velikonoce jasno – bude laciné máslo? Nebo už jsme si přírodu zregulovali natolik, že na svatého Jiří přestanou vylézat hadi a štíři a na svatého Marka už nebude brambor plná řádka?

 

Jisté je, že opakování jest matkou moudrosti a po přečtení Velké knihy českých pranostik bude čtenář doslova nabit chytrými pozorováními oráčů, chovatelů slepic, pěstitelů zeleniny, pasáčků vepřů a dalších našich slovutných praotců; zopakuje si posloupnost církevních svátků a najde mnohé životní rady, které mu možná v panelákové klícce budou zhola k ničemu, ovšem připomenou mu, že i před Alenou Zárybnickou a spol. existovali amatérští meteorologové, jejichž předpovědi mohly nakrásně vycházet stejně přesně jako ty televizní. A budeme se společně těšit na to, až přijde máj a my vyženem kozy v háj.

 

Kateřina Kadlecová, pěstitelka hlívy ústřičné a meduňky citronové

 

Velká kniha Českých pranostikVelká kniha Českých pranostik

Velká kniha českých pranostik.

Sestavila Adéla Müllerová.

Vydalo Nakladatelství PLOT, 2010, 231 stran.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,450
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější