nahoru

Karel Steigerwald: Babiš zpackanou akci neodhalil, nýbrž kryl

Karel Steigerwald 2. února 2020 • 07:00
Iniciátor akce Tomáš Vondráček a premiér Andrej Babiš na Hackathonu ZNAMKAMARADA
Iniciátor akce Tomáš Vondráček a premiér Andrej Babiš na Hackathonu ZNAMKAMARADA
• foto: 
ČTK

„Jsem naštvanej na úředníky, kteří jsou pod státní službou, díky tomu si můžou dělat, co chtějí, páchat škody, aniž by za to nesli následky. Jako jsme teď svědky v případě ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury přímo zodpovědného za zpackanou 401milionovou zakázku a prvního náměstka na Ministerstvu dopravy. Můžeme je leda tak vyzývat, aby rezignovali, ale to je všechno.“ To jsou slova premiéra Babiše, který se obratně přitočil k efektní akci skupiny ajťáků a postavil se jim v čelo, aby to vypadalo, jako že celou věc sám odhalil a včas zamezil podvodu.

Ale on řídí vládu a je za ni odpovědný a jím jmenovaný a jako manažer vychvalovaný ministr zpackanou 400 milionovou zakázku připravil. Teď Babiš svádí věc na „úředníky“, proti kterým je jeho vláda „bezmocná“. Je-li tomu tak, jestli místo něj „vládnou úředníci“, měl by vládnutí vzdát.

Ale ono tomu tak není. Vládne on. A rozdal po akci ajťáků efektní tresty těm pod ním. Ministra propustil. Úředníci a zpackaná akce za 400 milionů také končí. Babiš se jen s obvyklou nestoudností postavil do čela akce, která kritizovala jeho vládu za nesmyslný, ne-li korupční čin.

Kdo na tuhle fintu může skočit? Každý, kdo sleduje politiku vlády jedním uchem. A takových lidí je dost. Poslední Babišův reklamní trik s tím chytře počítá.

Tak si opakujte: za zpackanou a podezřelou zakázku za 400 milionů je zodpovědná vláda premiéra Babiše, který tu škodu neodhalil, nýbrž kryl. Když na jeho vládu prasklo, co chystá, přidal se k těm, kteří to  názorně odhalili. Pokud jedním uchem zaslechnete, že Babiš zas ušetřil státu 400 milionů včasným zásahem, je to zpráva „rádia Jerevan“. Opak je pravdou.

A dodatek pro ty mladší, kdo neví, co bylo rádio Jerevan. Dotaz: Je pravda, že Fjodor Michajlovič Treskutin dostal od státu za odměnu automobil Volha? Odpověď: Ano, je to pravda. Ale nebyl to automobil, nýbrž řeka a nedostal ji, nýbrž v ní utonul, když ji musel přeplavat.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější