nahoru

V Rakousku padaly za podporu terorismu tvrdé tresty. Čeká podobný pražského muslimského duchovního?

Lukáš Lhoťan 13. listopadu 2019 • 16:50
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh.
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh.
• foto: 
ČTK

Před pár dny proběhla českými médii zpráva, že bývalý duchovní pražské mešity a místopředseda Muslimské obce v Praze Sámer Shehadeh byl českou policií navržen k obvinění z podpory terorismu. Obdobný případ řešily soudy sousedního Rakouska a byly tam již vyneseny rozsudky. Nedávno byl muslimský duchovní a další tři muslimové odsouzeni za podporu teroristické organizace Islámský stát k několika letům vězení, předtím byl jiný muslimský duchovní odsouzen za podporu terorismu dokonce k 20 letům za mřížemi.

Podle informací zpravodajského webu TheLocal.at odsoudil rakouský soud v městě Štýrský Hradec muslimského duchovního k sedmi letům vězení za verbování mladých muslimů do řad islámské teroristické organizace. Další odsouzení muslimové dostali mírnější tresty. Všichni odsouzení jsou tureckého původu a svou vinu popírají a proti rozsudkům se odvolali.

Již před několika lety rakouské soudy odsoudily muslimského duchovního známého pod přezdívkou Ebu Tejma (vlastním jménem Mirsad Omerovic) k dvacetiletému vězení za podporu terorismu. Podle rakouských medií šířili rakouští a němečtí stoupenci islámského směru salafija kázání Ebu Tejmy, v nichž vyzýval k džihádu proti nevěřícím a tvrdil, že povinnost vést ozbrojený boj proti nevěřícím mají i ženy, i kdyby tak činily bez souhlasu svého manžela. Vydal také náboženské dobrozdání, že mladí muslimové mají jít bojovat do ozbrojeného džihádu i proti vůli svých rodičů.

Ebu Tejma je držitelem srbského pasu a má silné vazby na muslimskou komunitu v Bosně. Ebu Tejma byl zatčenými mladými muslimy připravujícími teroristické útoky v Rakousku a Německu označen za jejich idol a inspiraci. Taktéž bylo zjištěno, že dvě mladé rakouské muslimky Sabina Selimović a Samra Kešinović byly sledovatelkami jeho kázání, než odešly k teroristické organizaci Islámský stát v Sýrii, kde nejspíše zahynuly.

Uvidíme, jak bude pokračovat případ Sámera Shehadeha a jakého (pokud nějakého) trestu se dočká od české justice.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější