Bohumil Pečinka: Zeman končí jako Brežněv. Dvojice Mynář a Nejedlý drží prezidenta jako luxusního zajatce | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Zeman končí jako Brežněv. Dvojice Mynář a Nejedlý drží prezidenta jako luxusního zajatce

Bohumil Pečinka25. října 2019 • 10:00
Vystoupení prezidenta Miloše Zeman v Poslanecké sněmovně bylo jeho první veřejným vystoupením po čtyřdenním rekondičním pobytu ve vojenské nemocnici
Vystoupení prezidenta Miloše Zeman v Poslanecké sněmovně bylo jeho první veřejným vystoupením po čtyřdenním rekondičním pobytu ve vojenské nemocnici
• foto: 
Blesk:Martin Přibyl CNC

Na Pražském hradě se odehrává vrcholné číslo jedné frašky. Její poslední díl se jmenoval rekondiční pobyt ve vojenské nemocnici. I příznivci současného prezidenta cítí jedno: všechny informace kolem zdravotního stavu hlavy státu jsou jedna velká lež. A je to zřejmě ještě horší – prezident republiky se stal rukojmím byznysových zájmů blízkých spolupracovníků, kteří jsou schopni utajit snad i jeho smrt.

Předminulý čtvrtek se na Hradě uskutečnila schůzka ústavních činitelů k zahraniční politice. Podle svědectví jednoho z nich byl prezident Zeman dlouhé minuty duchem nepřítomný a nereagoval na vnější podněty. V polovině jednání začal plácat předsedu Senátu Kuberu po zádech a říkal věci úplně mimo kontext debaty. Následně se duševně odpojil, aby po chvíli vstoupil do hovoru v úplně jiném než probíraném tématu. Účastníci schůzky odcházeli z Hradu z jeho chování hodně rozpačití. Je to stabilní projev, nebo exces? To nikdo neví.

Přesně týden nato jej jeho spolupracovníci odvezli na „rekondiční pobyt“, což je výraz většinou spojený se zařízeními úplně jiného typu, než je Ústřední vojenská nemocnice. Když jej po čtyřech dnech propouštěli, znemožnila ochranka natočit, jak odchází (je odnášen?) z nemocnice.

Závěrečný verdikt šéfů nemocnice byl stejný jako už tolikrát v minulosti – prezident je unavený a dehydrovaný. Tentokrát ani prezident nestačil říct obligátní větu, že se cítí jako čtyřicetiletý a má prostatu jako mladík. Celkový dojem byl následující: jsme svědky Potěmkinovy vesnice, za jejímiž kulisami se odehrává něco, co veřejnost nesmí vědět. Otázka je, proč Zemanovo okolí systematicky nemluví pravdu.

Má to smysl

Psát o zdravotním stavu hlavy státu má smysl. Už jenom proto, že čeští prezidenti se v uplynulých sto letech dostávali do krizových situací a jejich chatrné zdraví hrálo v jejich rozhodování klíčovou roli. Za všechny Edvard Beneš v době komunistického převratu v únoru 1948. Tehdy už byl po několika zapřených mrtvičkách, což přispělo k jeho neochotě vzdorovat komunistům ve změně režimu. Dnes samozřejmě není politická situace tak dramatická, ale proč nerespektovat standardy, které zde nastavil Václav Havel a Václav Klaus?

Vítejte v

Premium

Pokračování článku patří
k prémiovému obsahu Reflexu

S předplatným získáte:

 • Neomezený přístup k prémiovému obsahu, který
  nikde jinde nenajdete
 • Exkluzivní komentáře, kauzy a speciální editorialy
 • Nekorektní vtipy kreslířů Reflexu
 • Vybrané články z tištěného Reflexu dříve než ostatní
 • Mobilní aplikaci pro snadný přístup k prémiovému obsahu
Součástí předplatného není elektronická a tištěná verze týdeníku Reflex. K zakoupení na iKiosek.cz.
 • Měsíční předplatné49 Kč*

  *Cena 49 Kč platí pro první měsíc
  pro nové předplatitele (Týká se pouze platby kartou). Následující měsíc stojí 99 Kč.

  Objednat
 • Roční předplatné990 Kč

  Ušetříte 2 měsíce oproti měsíčnímu předplatnému.

  Objednat
 • Náhled darkového poukazu ReflexDarujte roční předplatné990 KčObjednat

Možnosti platby
?

Měsíční předplatné je možno zaplatit platební kartou nebo pomocí SMS.

Roční předplatné je možno zaplatit platební kartou nebo platbou online.

 • Kartou
 • Platba online
 • Platba SMS
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější