Kdy dojdou peníze na důchody aneb My staří ty mladé jednou převálcujeme! | Reflex.cz
nahoru

Kdy dojdou peníze na důchody aneb My staří ty mladé jednou převálcujeme!

Jana Bendová12. června 2019 • 14:00
Nic se nebojte, vzkazuje nám ministryně financí Alena Schillerová
Nic se nebojte, vzkazuje nám ministryně financí Alena Schillerová
• foto: 
Blesk

Opět jsme dostali varování kvůli stárnutí populace. Národní rozpočtová rada stejně jako loni předpověděla, že když vlády nic nezmění, za padesát let budeme zadluženější než Řecko. Podobně nás varoval i Brusel. Loni tyto prognózy premiéra Babiše rozčilily, letos nás jeho ministryně financí  jen konejší. Prý se nic zlého stát nemůže. Tak určitě.

Je to pořád stejné. Odborníci domácí i zahraniční vydají varovné zprávy, že kvůli stárnutí české společnosti se veřejné finance mohou propadnout do pekla, čeští politici pokývají, zamudrují, zanalyzují, ale nic reálného neudělají. Evropská komise říká totéž co zdejší experti: dnes jsou českých seniorů zhruba dva milióny, kolem roku 2059 jich bude už o třetinu víc, přes tři milióny. Pracujících lidí, kteří jejich zdravotní a sociální péči, včetně penzí, platí, naopak ubude. Čísla se samozřejmě vždycky trochu rozcházejí, ale pokaždé míří stejným směrem: pokud se nic neudělá, bude to průšvih.

Rychetský: Ovčáčkovo chování je nepřijatelné, Benešová není hrozba, Zemanova vláda byla…

Brusel vyčíslil budoucí zvýšení výdajů kvůli stárnutí až o 4,7 procenta HDP. V dnešních „cenách“ je to nějakých 240 miliard. Kde se vezmou? Pro představu, aby si je dneska stát vykouzlil, musel by zrušit celé školství, soudnictví, a ještě k tomu přihodit komplet Úřad vlády ČR. Anebo o ty obří miliardy zvýšit už tak vysoké daně a odvody, zrušit desítky a desítky daňových výjimek a tak dále.

Nás seniorů bude více

Ministryně financí nás z televizní obrazovky ovšem konejší, že k žádnému horentnímu zadlužení v budoucnu nemůže dojít, byť přiznává, že stárnutí způsobí problém již za deset let. V současnosti se na důchody přitom už dává přibližně 480 miliard korun, což je asi třetina státního rozpočtu. Ale klídek, máme prý dluhovou brzdu, která nedovolí zatnout sekyru do veřejných financí hlouběji než na 55 procent HDP (dnes je to 32,7 procenta), a také Evropská unie požaduje dluh země pod 60 procenty HDP.

Jenže! Každé pravidlo, každý zákon, každá brzda se dají přece změnit. Členem té „přísné“ EU je i Řecko s více než stoosmdesátiprocentním či Itálie s více než sto třicetiprocentním zadlužením.

Senioři navíc budou stále silnější voličskou skupinou, notabene – bez penzijní reformy – prakticky nadále zcela závislou na penězích od státu. Pro Babišovo ANO jsou hlavním rezervoárem hlasů už nyní, proto si hledí víc jejich zájmů než zájmů mladých generací. Až jich bude, přesněji až nás bude nikoli pětina, ale celá třetina společnosti, politikům u volební urny rázně vysvětlíme, kam mají veřejné peníze nasměrovat.

Promarněné roky s Babišem: Politika se neustále zabývá jeho privátními problémy a…
Vladimír Pikora: Vykopli jsme socialismus z Východu, vrátil se ze ZápaduKlíčová slova: důchody, peníze, rozpočet, dluhy, miliardy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější