Promarněné roky s Babišem: Politika se neustále zabývá jeho privátními problémy a údajnými křivdami | Reflex.cz
nahoru

Promarněné roky s Babišem: Politika se neustále zabývá jeho privátními problémy a údajnými křivdami

Jana Bendová5. června 2019 • 13:00
Je to útok proti České republice, tvrdil premiér Babiš ve sněmovně o auditu EK
Je to útok proti České republice, tvrdil premiér Babiš ve sněmovně o auditu EK
• foto: 
ČTK

Já nemůžu říct proti Babišovi ani slovo, přidal mi peníze, pravil u stolu v restauraci jistý mladý muž placený z veřejných zdrojů. Přinejmenším ti, kterým „Babiš nepřidal“, se několika slovy zeptat mohou: Ale k čemu vůbec byly a jsou ty roky s Babišem ve vládě?

Vládnutí ANO a ČSSD (kdysi i KDU-ČSL) se přihodilo v čase skvělého ekonomického růstu. Jak ho vlády s péčí řádného hospodáře využily? Nijak zásadně. Tedy krom toho, že přidávaly na platech, dávkách a důchodech. Dál pracovaly se schodkem ve státním rozpočtu, čili půjčovaly si i v době, kdy se jim peníze jen sypaly. K takové správě země netřeba žádnou velkou erudici, žádné vladařské schopnosti. Vyberu — rozdám.

Chromá kachna

Babišův střet zájmů politický život neustále ochromuje. Politika si vystačí sama se sebou, Andrej Babiš premiérskou (předtím ministerskou) energii vypotřebovává na obhajobu sebe samého a vysvětlování svých problémů. Úterek byl koncentrovaným synonymem pro Babišův politický čas: sněmovna hodiny řešila jeho dotační byznys popsaný v kritickém unijním návrhu auditu, Václavák zaplavila mohutná demonstrace proti němu.

Nebude voda ani potraviny, Česko se mění v poušť a bude to určitě horší, máme už jen…

Ale kde je reálná práce, kvůli níž si jeho vládnutí platíme? Kde jsou reformy důchodů a zdravotnictví kvůli stárnutí populace? Co s českým vzděláváním, aby udrželo krok s nároky (a konkurencí) 21. století? Právě doba prosperity je pro start reforem nejvhodnější.

Teď to samozřejmě vypadá, že země žádné problémy nemá, může se perverzně zabývat jen svým premiérem, jeho strázněmi a údajnými křivdami. Důchody rostou, platy ve zdravotnictví rostou, učitelské platy rostou, tak jaképak ohlašované krize, jaképak nutné reformy?!

Je ale jasné, že hospodářství zpomaluje, peněz se sype vládě méně. Co bude pak? Kde se vezmou peníze na důchody, zdravotnictví, kvalitnější vzdělání za deset let, dvacet let, aby „tahle země byla i pro mladé“? Po Babišově vládnutí už v té době bude veta. Nepocítí osobně ani případné problémy — se svým majetkem není a nebude na veřejné služby státu nikdy odkázán.

Karel Steigerwald: Čau Babiš, omluv se Pavlu Zemanovi a běž
Karel Steigerwald 24. května 2019 • 14:27

Karel Steigerwald: Čau Babiš, omluv se Pavlu Zemanovi a běž

Ekonomka Zamrazilová: Bojím se obrovské síly důchodců. Nespoléhejte na stát a kupujte byty
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější