Paní Nováková zachraňuje premiéra Babiše. Bude to stačit i tentokrát? | Reflex.cz
nahoru

Paní Nováková zachraňuje premiéra Babiše. Bude to stačit i tentokrát?

Petr Pešek3. června 2019 • 11:00
Paní Nováková zachraňuje premiéra Babiše. Bude to stačit i tentokrát?
foto: Reuters

Politické přežití je jednou z disciplín, v nichž Andrej Babiš vyniká. A to mu musejí chtě nechtě přiznat i jeho odpůrci. Málokterý politik – navíc v pozici premiéra – by ustál takové nálože problémů, kauz a obvinění. Jen pro stručnost: agentství u StB (členství v KSČ už ani nikdo nezmiňuje), trestní stíhání kvůli Čapímu hnízdu, ovlivňování médií, podivnosti kolem zmizení jeho syna, korunové dluhopisy… A teď ten zpropadený audit z Bruselu. Sice jde o návrh zprávy, její obsah a nevelká pravděpodobnost obratu v závěrech mohou tentokrát i Andreji Babišovi zavařit. Ovšem jen za určitých okolností.

Jedna z těch – pro Andreje Babiše – méně příjemných byla naznačena v nedělních Otázkách Václava Moravce. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nejen řekl, že si k bruselským výsledkům zpracují vlastní analýzu. Ale ještě dodal: „To, co je tam napsané, je závažné a mohlo by to zakládat podezření z trestného činu.“ Neboli za chvíli by se to nemuselo stát jen sporem Praha vs. Brusel, jak by to bylo pro premiéra ještě před zbývajícím domácím publikem zvládnutelné. Stal by se z toho domácí spor, kde by už nešlo „hájit české zájmy“.

Karel Steigerwald: Babiš by mohl vládnout i z vazby. Prezident je pro!
Karel Steigerwald 1. června 2019 • 14:18

Karel Steigerwald: Babiš by mohl vládnout i z vazby. Prezident je pro!

Jenže tu je i nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která premiérovi „nemá důvod nevěřit“. Takže pole je vykolíkováno i z druhé strany. A také tu je taková drobnost, že Andrej Babiš již stojí na prahu obžaloby v kauze Čapí hnízdo, byť tam jde jen o zhruba devítinu částky, která by se měla vracet dle bruselského auditu. Ale i tak pořád jeho ANO vévodí průzkumům obliby, byť v poslední době malinko zakolísalo. K tomu záhadné zmizení Babišova syna na Krym, barvité příběhy kolem zrodu a fungování Agrofertu, o minulosti, která by ještě před několika lety kohokoliv deklasovala z vrcholné politiky, nemluvě. To vše doposud Andrej Babiš ustál. Co by se muselo stát, aby to s nynějším předběžným auditem dopadlo jinak?


Na úplné znění návrhu auditu Babišových firem se podívejte do galerie (v angličtině):


I jeho nejotrlejší voliči by museli získat přesvědčení, že premiérovi jde víc než o jejich prospěch (a peníze) o blaho jeho firem, byť dočasně zaparkovaných ve svěřenských fondech. Jakkoliv loutkových, jak vyplývá z oné nepříjemné zprávy. Místo toho, kdo „to zařídí“, by se musel v jejich očích stát tím, kdo „si to zařídí“, navíc na jejich úkor. Není to nemožné, ale ani nijak lehké.

Merkelová, Putin i Trump ve tvaru, který si zaslouží: Německý karikaturista si nebere …

Opozice, zvláště ta nelevicová a šikovněji ta pravicová, logicky využívá i tohoto Babišova problému k pokusům o jeho odstavení. Klíč v ruce ale teď mají premiérovi věrní. Ať už ti v „holdingu“ – v tom skutečném či politickém – ti ve vládě či ti, co drží vládu u moci. Jakmile se jim stane koulí na noze, kousnou i do ruky, která je živí. Anebo se zaleknou hlasu ulice, pokud zesílí nad hranici bezpečného politického přežití.

Prozatím Andreji Babišovi funguje konejšení lidí sdílením příspěvků jakousi „paní Novákovou“, které přecházejí z ženského rodu do mužského a přinášejí perly tohoto typu: „Kdyby Babiš nebyl přesvědčen, že je schopný svou vizi českého státu uskutečnit, nikdy by nemohl snést špínu a nevybíravé útoky na svou osobu a rodinu. Neznám v historii politickou osobnost (snad kromě Ježíše a náboženských mučedníků), která by na cestě za svou pravdou snesla tolik sprostoty, kopanců, vulgárních urážek a podrazů od svých oponentů.“

Tak uvidíme, třeba to bude další umučení aspirující alespoň na nominace na Oscara. 

Přečtěte si velký volební speciál v aktuálním čísle Reflexu >>>

Pečinka: Babiš má být do 2 týdnů obžalován, Hrad se bojí listopadu. Po volbách míří…
Vladimír Pikora: Vykopli jsme socialismus z Východu, vrátil se ze Západu

Petr PešekVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější