Karel Steigerwald: Babiš by mohl vládnout i z vazby. Prezident je pro! | Reflex.cz
nahoru

Karel Steigerwald: Babiš by mohl vládnout i z vazby. Prezident je pro!

Karel Steigerwald2. června 2019 • 06:00
Andrej Babiš - ilustrační koláž
Andrej Babiš - ilustrační koláž
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Pokud by pana Babiše státní zástupce obžaloval, mohly by ho orgány činné v trestním řízení vzít do vazby, která by zajistila řádný průběh procesu. Hrozilo by nebezpečí, že by z pozice premiéra, kterýžto post prý nikdy neopustí a s prostředky, které jako miliardář má, mohl ovlivňovat vyšetřování a svědky.

Mohlo by hrozit i nebezpečí, že by se soudnímu řízení vyhýbal a protože mu hrozí vyšší trest vězení, mohl by dokonce zmizet v cizině i s valnou částí svého majetku, což by pro něj bylo příjemnější než několikaletý pobyt ve vězení. Protože hrozí, že jeho firma Agrofert bude muset vrátit mnohamilionové částky státu, padá v úvahu i včasné zablokování Babišova majetku, jako to dělá ministerstvo financí u jiných firem, které by mohly nezaplatit daně.

Dotační zvěrstva: Daňový poplatník je jen dojnou krávou aneb Co ukázal Babišův audit

Babiš sám už nyní veřejně říká, že státu nic nezaplatí, ať soud rozhodne jakkoliv, tak by se ani na tu vazbu nemělo čekat. Protože i panu Babišovi by jistě šlo o spravedlivý proces, měl by o vlastní vazbu a zablokování majetku sám usilovat. Uchránil by se tak podezření, že soudní řízení ovlivňuje jinak, než před tváří soudu.

Řídit vládu z vazby by jistě bylo komplikované, ale nikoliv nemožné. Nikde není psáno, že výše popsané podmínky vazby se netýkají předsedů vlád. V tom, že by Babiš na vládnutí z vazby trval, ho podporuje i sám prezident Zeman, který v ústavě nikde nenašel ani zmínku o tom, že předsedové vlády ve vazbě nemohou dál být předsedy vlády. Vždyť na osoba ve vazbě je třeba až do případného rozsudku pohlížet jako na osobu nevinou.

Fotografka fotila zákulisí porna: Z takových úhlů těla ve filmech pro dospělé neuvidíte
Vondra: Lili na mě kýble špíny, návrat je satisfakce. EU páchá sebevraždu, invazi…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější