Ministerstvo chce zrušit 800 zbytečných právních předpisů. Udělá to tak, že to nikomu nepomůže | Reflex.cz
nahoru

Ministerstvo chce zrušit 800 zbytečných právních předpisů. Udělá to tak, že to nikomu nepomůže

Petr Kolman14. května 2019 • 14:55
Ministr vnitra Jan Hamáček představil plán na zrušení 800 právních předpisů
Ministr vnitra Jan Hamáček představil plán na zrušení 800 právních předpisů
• foto: 
ČTK

Psát o tom, že náš právní řád je složitý a velice rozsáhlý, by bylo asi pověstným nošením nočních ptáků do Athén. To vědí všichni, mladí i staří, muži, transexuálové i ženy, pravičáci i voliči levice. Mnohé občany možná proto nyní potěšilo, že naše ministerstvo vnitra navrhuje zrušení více než osmi stovek zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou sice formálně platné, ale už se reálně vůbec nepoužívají.

Řečeno právní terminologií, tyto zákony jsou vyhaslé či časem zkonzumované a nevyvolávají tedy žádné právní účinky. Leckterý povrchnější laik asi zajásá, 800 právních předpisů zmizí! Nádhera, hned se nám bude žít lépe a svobodněji. Zjednoduší se nám svět a právo, přizvukují mu v médiích vládní úředníci a dokonce i předseda ČSSD a ministr vnitra v jedné osobě – Jan Hamáček.

Sancta simplicitas! Máloco je vzdálenější, aby prospělo realitě, než toto zamýšlené opatření rušící desítky vyhaslých právních předpisů.

Oblíbená koaliční hra – být u moci a zároveň tak trochu v opozici. Jak se to zrovna hodí

Dobré jitro, tady vnitro…

Vnitro chce rušit předpisy od první republiky do současnosti. Hamáčkovi vnitráci mj. slibují veřejnosti, že se jí pak bude lépe hledat v zákonech, a lidé si poté mj. snáze nastudují a osvojí, jaká mají práva a povinnosti.

To je sice na první pohled chvályhodné, ale čemu reálně vadí časem „zkonzumovaný“ zákon o znárodnění cestovních kanceláří z roku 1948? Pokud někdo při hledání úpravy kupní smlouvy v občanském zákoníku omylem zabloudí do vládního nařízení o odškodnění osadníků na území bývalé Česko-Slovenské republiky, připojeném k Maďarsku z roku 1941, pak mu asi skutečně nezbývá než navštívit tak či tak advokáta, aby mu pomohl s jeho právní věcí. To zůstane stejné i po této „atraktivní proklešťovací akci“ právníků a úředníků MVČR.

Kandidáti do eurovoleb: první český celoevropský lídr, staré tváře i mladé pušky a…

Přehlednost matka moudrosti

Sečteno – reálně se zpřehlední „houbelec“. Když chtějí Hamáčkovi lidé rušit jen předpisy, jež – jak jsme si řekli výše – nezakládají žádná práva a povinnosti a nikdo je tedy už nepoužívá, k čemu to tedy veřejnosti v praxi jest? Nepochybuji, že nějaký doktorand právní teorie, tuto aktivitu MVČR přivítá, ale života pověstné tetičky z Orlických hor se to vážně nedotkne.

Mimochodem, i toho nejprostodušejšího řemeslníka-drobného živnostníčka napadne, jak mu pro pět ran do sbírky zákonů pomůže, když se zruší nějaká nepoužívaná prvorepubliková vyhláška regulující koňské handlíře? Kolik lejster mu to reálně ubere?

Páni politici, přestaňte již malovat trávu na zeleno, a přistupte k rušení skutečných živých zákonů a vyhlášek, které tu více, tu méně dusí nejen podnikatele, ale celou naši společnost. Toho se však od této vlády asi opravdu nedočkáme. Anebo se pletu?

Autor je právník.

Neomezujme zbytečně svobodu podnikání. Je to ústavní právo, které si zaslouží respekt
Winston Churchill jak ho neznáte: Málo známé snímky z dětství legendárního státníka
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější