Co je to Aspergerův syndrom aneb Dva zásadní omyly článku Klimatické záškoláctví | Reflex.cz
nahoru

Co je to Aspergerův syndrom aneb Dva zásadní omyly článku Klimatické záškoláctví

Dagmar Holá19. března 2019 • 06:50
Švédská dětská aktivistika Greta Thunbergová, která chce politiky přimět k reakci na změny klimatu, má Aspergerův syndrom. Ten však nesnižuje intelekt
Švédská dětská aktivistika Greta Thunbergová, která chce politiky přimět k reakci na změny klimatu, má Aspergerův syndrom. Ten však nesnižuje intelekt
• foto: 
ČTK

Na www.reflex.cz vyšel 15. března 2019 článek Ivana Breziny Klimatické záškoláctví: Ekologisté cynicky zneužívají mentálně postiženou dívku. Greta Thunbergová, švédská dívka organizující studentské stávky, má Aspergerův syndrom, a tudíž už název Brezinova článku je zcela chybný a stigmatizující. Aspergerův syndrom totiž mentální postižení v žádném případě není.

Brezina se navíc o lidech se zdravotním postižením vyjadřuje arogantně, pohrdavě a vnímá je pouze jako postižené. Vysvětlím zde tři jeho alarmující omyly, kvůli kterým neměl článek nikdy vyjít – natož v celostátním médiu demokratické země. 

Omyl první: Aspergerův syndrom NENÍ mentální postižení

Jenže Greta je navíc i mentálně handicapovaná – trpí Aspergerovým syndromem, což je neurologické postižení mozku,“ píše Ivan Brezina. Mentální postižení je však snížení intelektu, a tedy se s  Aspergerovým syndromem přímo VYLUČUJE.   

Namísto věcné diskuse či omluvy za svou faktickou chybu autor dál sdílí příspěvky na sociálních sítích o Gretě Thunbergové, obsahující útoky ad hominem, konkrétně na její handicap a věk. Ivan Brezina na svém facebookovém profilu navíc otázky čtenářů s Aspergerovým syndromem, kteří se ptali, proč je chybně stigmatizuje, neunesl a zablokoval si je, stejně jako mě, šéfredaktorku ATYP magazínu.

Dětský a dorostový psycholog Mgr. Přemysl Mikoláš pracuje s lidmi na spektru autismu více než deset let. K danému článku říká: „Autor cynicky zneužívá neznalost českého národa v oblasti duševních onemocnění. Využívá mýtů a předsudků vůči lidské jinakosti a osobitosti.“

Seriál Most! narazil na RRTV, Slováci jsou pašáci, Babišovy polobotky v Bílém domě a VK…

Omyl druhý: Lidé s Aspergerovým syndromem NEJSOU snadno manipulovatelní

K autorově citaci z wikipedie o tom, že lidé s Aspergerovým syndromem jsou snadno manipulovatelní, se vyjadřuje Adéla Novotná, postgraduální studentka psychologie ve Velké Británii: „Mnoho Aspergerů má nadprůměrné IQ, proto tento syndrom má například mnoho vynikajících vědců: problémy s rozpoznáním flirtování, intrik a vtipů však neznamenají automaticky neschopnost porozumět globálním problémům. Naopak: lepší analytické schopnosti a schopnost myslet "outside the box" (mimo krabici, jiným způsobem) jsou běžně vědou spojované s autistickým mozkem.“

Ano, autistu je velmi těžké zmanipulovat. Nepodařilo se to ani Ivanu Brezinovi. Jejich snížená potřeba řešit, co si lidi pomyslí, z nich dělá výrazně hůře manipulovatelné jedince; neslyší na propagandu a reklamní triky. Je smutné, že stále existují lidé, kteří používají stigmatizaci a předsudky jako součást argumentace.

Hrůzy 1. světové války očima amerického lékaře, podívejte se na vzácné fotografie

Závěrem

A stručná poznámka na závěr: „Česká republika podepsala v březnu 2007 Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením. Článek 8 mluví o tom, že by státy měly zajistit, aby sdělovací prostředky mluvily a psaly o lidech s postižením pravdivě. Také by měl stát i prostřednictvím médií podporovat respektování práv a důstojnost osob se zdravotním postižením, bojovat proti stereotypům, předsudkům a škodlivým praktikám ve vztahu k osobám se zdravotním postižením, včetně těch, které se týkají pohlaví nebo věku, ve všech oblastech života a rovněž podporovat povědomí o schopnostech a přínosu osob se zdravotním postižením. Nepravdivý, zavádějící článek na portálu Reflex.cz z 15. března 2019 je učebnicovým příkladem nerespektování této úmluvy“ říká Jiří Černý, právník a expert na práva lidí s postižením.

Autorka je šéfredaktorka ATYP magazínu.

Velký úspěch autisty, který zpaměti kreslí mapy MHD. Jeho projektu poslali lidé půl…
15 slavných staveb, jak je neznáte: Eiffelovka, Tower Bridge nebo Opera v Sydney, když…

Dagmar HoláVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější