Byznys s chudobou: Dlouhodobý tíživý problém, který sahá až do poslaneckých lavic | Reflex.cz
nahoru

Byznys s chudobou: Dlouhodobý tíživý problém, který sahá až do poslaneckých lavic

Petr Kolman2. března 2019 • 07:00
Poslanec SPD Lubomír Volný.
Poslanec SPD Lubomír Volný.
• foto: 
ČTK

Jednou z relativně „populárních“ mediálních osobností posledních týdnů se stal poslanec SPD Lubomír Volný. Ten proslul tím, že údajně dlouhodobě vydělává na nájemních bytech ve vyloučené lokalitě v Ostravě. Problém lze spatřovat v tom, že zmínění nájemníci nehradí nájem ze svého, ale ze speciálních sociálních dávek na bydlení, tedy de facto z peněz ostatních občanů, kteří řádně platí daně a různé poplatky.

Kdo si stále neuvědomuje, že sociální dávky nerostou na stromech či v úřednických šuplících, ale že naše veřejná správa předtím musí „odebrat“ peníze jiným lidem a firmám, je opravdu naivní.

O byznysu s chudobou se mluví roky, zásadní řešení je však v nedohlednu. Stejně jako řada starostů a radních (nejen) z problémových regionů docházím k závěru, že bychom se měli vážně zamyslet nad pojetím právních předpisů v této oblasti.

Dávky dvakrát vyšší než nájmy

České a moravské úřady práce vyplácejí nepřiměřené dávky na bydlení. Starosta Kadaně Jiří Kulhánek pro časopis Moderní obec uvedl, že sociální dávka na bydlení pro čtyřčlennou rodinu ve městě o velikosti 10 až 50 tisíc obyvatel činí až 12 500 korun. Obvyklé nájemné v nájemních obecních bytech v takovýchto městech činí ovšem jen zhruba polovinu. Kdyby rozdíl dosahoval 5 až 10 procent (společenská realita je pestrá a dynamická, na korunu se to nikdy nedá spočítat přesně), nikoliv dvojnásobek či ještě více, tak by prostě nepřitahoval obchodníky s chudobou, to je snad logické. Právě toto je ten skutečný kámen úrazu, proto vznikl byznys s chudobou, který ze svých kapes neplatí pražští ministerští úředníci ani poslanci, ale všichni daňoví poplatníci.

Co si provedli Okamura se Samkovou aneb Lesk a bída českých protimuslimských hnutí

Nabízí se řešení, které patrně pobouří zejména lobbisty pracující pro „spekulanty s chudobou“ maskované mimo jiné za různé „dobroděje z neziskovek“. Důsledně se zamysleme, zda ze zákona nesnížit výše citované dávky na bydlení na úroveň obvyklého místního nájmu. Stručně řečeno – výše dávek na bydlení se musí legislativně odvíjet od cen standardních obecních nájmů, ne od cen diktovaných nepřímo spekulanty, kterým samozřejmě z povahy věci nejde o nějakou pomoc chudým lidem, ale o jejich tučný zisk.

Autor tohoto textu uznává, že stoprocentní vina neleží jen na citovaných „obchodnících s chudobou“, kteří leckdy dokonce sedí i v poslaneckých lavicích, ale i na českém státu, který nastavil takovéto „svérázné“ legislativní prostředí. Otázka zní: Odváží se s tím někdo něco již udělat?

Autor textu je právník.

Mary Austinová: Byla mojí jedinou a opravdovou láskou, říkal o této ženě Freddie Mercury
Arya Stark, drzá holka i zabiják. Podívejte se na další role mladé herečky ze seriálu…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější