Žádat nyní poválečné reparace po Německu? Politický a právní nesmysl | Reflex.cz
nahoru

Žádat nyní poválečné reparace po Německu? Politický a právní nesmysl

Petr Kolman18. února 2019 • 17:40
Tomio Okamura na koláži od Jana Ignáce Říhy
Tomio Okamura na koláži od Jana Ignáce Říhy
• foto: 
Jan Ignác Říha

Pakliže by český člověk usuzoval dle programu našich TV stanic, tak druhá světová válka musela skončit maximálně předloni. Narážím tím na desítky takřka každodenních pořadů à la Hitlerovi generálové, Hitlerovi kuchaři či Největší bitvy II. světové války – díl 25. Jako právního publicistu mne před nedávnem zaujala snaha Tomia Okamury vyvolat diskuzi popř. i následné akce ohledně dodatečných válečných reparací, které by dnešní Německo mělo uhradit naší republice. Všimli jste si jich také?

Okamurovo úsilí naštěstí nenašlo v Poslanecké sněmovně kladné odezvy, k jeho návrhu se připojili jen komunisté, nicméně věc si nyní s mírným odstupem zaslouží krátké „oglosování“. Před závorku vytkněme, že T. Okamura má dlouhodobý nesporný talent na vyhledávání témat, jež mu přinášejí politické body, a umí je stále dobře „prodat“ širší veřejnosti. V tom je nepopiratelnou tuzemskou politickou stálicí. 

Okamura má pravdu, imigranti z islámských zemí jsou v Praze. Na žižkovském nádraží jich…

Téma má v sobě dvojí kouzlo – za prvé „šije“ do bohatých Němců, které značná část zdejších nižších i středních vrstev – gentlemansky řečeno – „moc nemusí“. A dále pak je zde vidina nemalého příjmu do státního rozpočtu, aniž by muselo docházet k navyšování daní či jiných poplatků. Tedy aby bylo z čeho dále štědře rozdávat. Voličská veřejnost je již nyní namlsána, od zvyšování důchodů přes opakované zvyšování platů napříč veřejným sektorem anebo různými dotacemi na ledacos až po zamýšlené obědy zdarma pro všechny děti a možná i seniory. A to něco stojí.

Lákavé, ale nebezpečné

Je jistě lákavá představa, že by nám na to mohli dát peníze v budoucnu právě Němci. Ostatně ti mají peněz dost, jak se můžeme dočíst na sociálních sítích. A právě na tuto populistickou strunu hraje nejvýznamněji zmíněný předseda SPD.

Nalijme si čistého sójového latté, eventuální rozhodnutí vymáhat jakési dodatečné válečné reparace po dnešní SRN je zcela nepatřičné. Proč? Mimo jiné by mohlo dojít k narušení atmosféry vzájemné důvěry v EU. Víme, nad tím sobečtější čtenář asi mávne horní končetinou, přece co je mu do Bruselu a nějaké Evropy, on si žije kupříkladu na Vysočině či Ostravsku a nějaká poklidná mírová euroatmosféra je mu v zásadě šumák.

Hrůzy nacismu: Ženský koncentrační tábor Ravensbrück, kde byly vězněny i ženy z Lidic

Nicméně ono by to mělo negativní dopad i na Česko a následně na naše životy. Vymáhání následných reparací by bylo zejména v rozporu s česko-německou deklarací z roku 1997. Tehdy jsme se s Němci svobodně a rozumně dohodli, že křivdy spáchané v minulosti na obou stranách náleží pouze a jen minulosti. Po lopatě, kdo by se snažil dnes otevřít téma poválečných reparací, jak se o to snaží Okamurovci s podporou komunistů, tak si zahrává s otevřením tzv. Benešových dekretů. To je však chůze na velice tenkém ledě.

Jak s oblibou říká sedmdesátiletý moravský soused, kterého nemožno vinit z nedostatku životních zkušeností: jak něco navrhuje Okamura nebo komunisté, tak je to zpravidla „kapitální békovina“. To myslím platí mírou vrchovatou i pro tento válečněreparační nápad.

À propos, uvědomujeme si, že válka skončila již před 74 lety?

Chanov není Jeruzalém! Vybydlený dům je tu jeden, hromady odpadků zmizely, děti se tu…
Vteřina vysílání stála 4 miliony korun. Podívejte se na nejlepší reklamy letošního…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,070
29,320
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější