Nekonečně trapná bitva o poslanecké platy musí být ukončena! To tam nemají nic lepšího na práci? | Reflex.cz
nahoru

Nekonečně trapná bitva o poslanecké platy musí být ukončena! To tam nemají nic lepšího na práci?

Petr Kolman4. listopadu 2018 • 17:25
Poslanecké platy jsou po pár letech opět horkým tématem
Poslanecké platy jsou po pár letech opět horkým tématem
• foto: 
Martin Přibyl CNC / Blesk.cz

I ten, kdo sleduje českou politiku jen na půl plynu, si musel již dávno povšimnout, že mezi top 5 parlamentních evergreenů patří hádky, totiž konstruktivní diskuze, o (ne)růstu platů našich zákonodárců. A opět je máme tady!

Vypadá to, že poslanci si přidají na platech nezanedbatelných dvacet procent. Základní plat poslance patrně vyskočí na 90 600 korun. Škoda, že jsou teď „Dušičky“ a ne „Hromnice“, populisté by mohli zaveršovat, na Hromnice o desetitísíce v poslanecké tobolce více!

Citlivé téma – voda na mlýn populistů

Růst platů je citlivé téma, voliči nárůst platu politiků nevidí rádi, to platí celosvětově. Do čela bojovníků proti „přemrštěnému růstu“ se postavilo neskutečné duo – SPD a Piráti. Nedávno si ještě prý ničili předvolební plakáty a nyní již spolu hrají v orchestru zábavových populistů.

Kolik stojí život v Evropě? Česko patří k nejlevnějším zemím, zároveň nejhůř placeným

Poslanci a poslankyně zmíněných „morálních arbitrů“, tedy Okamurovy SPD a Bartošových Pirátů sebrali 40 podpisů ke svolání mimořádné schůze Sněmovny. Tam se chtějí předvádět v záři kamer, oh, milost, chtěl jsem samozřejmě napsat, že tam chtějí systémově vyřešit (čti zpomalit)  růst platů zákonodárců v příštím roce.

Vox populi: Platy politiků snížit, protože jak špatně pracují, tak si nezaslouží ani ty platy co nyní mají, platy aspoň zamrazit…a na tuto vlnu naskočili Piráti a Okamurovci. Caramba!

Počet státních zaměstnanců roste. Stát vydá příští rok na jejich platy 210 miliard

Proč má mít poslanec nižší plat než soudce?

Jelikož nejsem politik, tak mohu mluvit a psát jak mi klávesnice narostla. Útoky na výši platů zákonodárců pokládám za čirý populismus. Jelikož jde o platy, bylo by asi vhodné zde přidat i přídavné jméno „laciný“.

Možná budu někoho šokovat, ale poslanecké platy nyní nejsou nijak enormní. Považte, poslanců je 200, například soudců máme přes 3 tisíce a ti mají aktuálně v průměru vyšší platy než poslanci. Dnešní stav mi přijde krajně nedůstojný. Navíc snadno zneužitelný různými demagogy, nyní zejména v pláštích s logem SPD a Pirátů.

Skončí už studená občanská válka? Miroslava Němcová a Miroslav Kalousek odpovídají v…

In medias res: Dávám k diskuzi projekt, aby se plat českého poslance vyrovnal platu krajského soudce. Čtenář teď asi zahromuje, a kolik to aspoň přibližně je? Již spěchám s odpovědí – okolo sto deset tisíc českých korun hrubého. Pozor, k tomuto platu by již poslancům nenáležely žádné další (kreativní) příplatky.

Mám za to, že jde o rozumný a harmonický návrh, mimochodem též relevantně reflektující i vyváženost mocí v demokratickém právním státě (Rule of Law). Autor zde použil oblíbenou středoevropskou rétorickou figuru – „pochval se sám“.

Tímto jasným řešením by se konečně utnuly nekonečné a nedůstojné diskuze o tom, kolik mají činit platy českých, moravských a slezských zákonodárců. A snad by náš ctihodný Parlament mohl začít dělat něco smysluplnějšího, jak říkával prezident Václav Havel.

Karel Steigerwald: Velikost a ubohost Čechů aneb 10 důvodů k existenci České republiky

Nemocenská

Nicméně, abych chudáky Piráty jen nehaněl, byť jejich návrh na svolání zvláštní schůze mne hodně zvedl ze židličky, v rámci fair play oceňuji jejich návrh ohledně úpravy poslanecké nemocenské.

Piráti zde navrhují (resp. budou navrhovat), že poslanci a senátoři budou čerpat nemocenskou za zcela stejných podmínek jako „normální“ zaměstnanci. Tedy žádné extra-buřty, žádných sto procent platu během čerpání nemocenské. To mi přijde férové, naši volení zástupci si alespoň plnohodnotněji uvědomí, jak se v tomto ohledu žije běžným zaměstnancům. A ti udatní zákonodárci, kteří se kasají faktem, že nikdy nemocenskou nečerpali, se přece nemají čeho obávat.

Saša Uhlová: Ždímání státu končí a nejchudší nebudou mít kam jít, bez práce načerno živoří
Šnekunda i trenkolóra. Podívejte se na návrhy nových českých vlajek od výtvarníků Reflexu
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější