nahoru

Karel Steigerwald: Janeček ničil konkurenty Agrofertu, teď prchá suchou cestou. Piráti, na něj!

Karel Steigerwald 1. listopadu 2018 • 11:30
Ředitel Finanční správy Martin Janeček.
Ředitel Finanční správy Martin Janeček.
• foto: 
ČTK

Babišův muž Janeček na vlastní žádost odstoupil. Důvodů má dost, nebude je ale jmenovat. Šéf ho pochválil, dobře prý vybíral daně, rozmetal karuselové obchody a zničil daňový ráj v Praze. Škoda, že o tom veřejnost neví.

Spíš to totiž vypadá, že Janeček prchá suchou cestou dřív, než bude zle. Veřejnost ví, že v řadě případů zaklekl podle Babišovy poučky na vybrané firmy a s argumentem, že v budoucnu asi nezaplatí daně, je úřední cestou zničil. Majitele přivedl na mizinu. Několik majitelů už má rozsudek od soudu, že k tomu zakleknutí neměl stát zastoupený Janečkem žádný důvod. Škodu, jde do milionů, bude poškozeným hradit.

Protikorupční horlivost se zde ozbrojila vachrlatou zbraní, domněnkou, že musí teď zasáhnout, protože podezřelý v budoucnu spáchá zločin. Když do světa zákonů vstoupí domněnka, zákonitě dojde i k jejímu zneužívání. Nejinak Janeček.

To je krásný námět pro Piráty, kteří mají v programu i v celkové ideologii požadavek, aby úředníci, kteří způsobí státu škodu, museli ji uhradit a aby se jejich kejkle dostaly před soud.

Tak to asi budou důvody Janečkova úprku. Piráti by ho měli dostihnout a vyzkoušet si své ideje v praxi. Otázkou je, jestli jim Janečka Babiš vydá. Myslím, že ne.

Diskuse ke článku