nahoru

Karavana imigrantů míří k USA, neziskovky pomáhají „podivným lidem“ přejít hranici

Lukáš Lhoťan26. října 2018 • 15:10
Karavana imigrantů míří k USA, neziskovky pomáhají „podivným lidem“ přejít hranici
foto: Profimedia.cz

Vážnou obavu v USA vyvolává prohlášení prezidenta Guatemaly Jimmyho Moralese, že v poslední době bylo v jeho zemi zatčeno zhruba 100 teroristů, hlavně operativců Islámského státu. Prezident Morales tuto informaci pronesl na konferenci konané v hlavním městě USA počátkem měsíce října, píše web britského deníku DailyMail.co.uk.

Znepokojení souvisí se snahou několika tisíc ilegálních imigrantů podporovaných neziskovými organizacemi, kteří pochodují přes střední Ameriku směrem k hranici Mexika s USA s cílem ji překonat.

Jak píše novinář Todd Bensman na webu Centra pro imigrantská studia, Guatemala slouží jako vstupní brána do Mexika a poté do USA pro ilegální imigranty i z Blízkého východu. Bezpečnostní analytici z USA se obávají, že pozemní hranice USA s Mexikem slouží islamistickým skupinám k infiltraci agentů do USA, píše ve své analýze Bensman na webu Centra pro národní obranu a bezpečnost.

K celé věci se již vyjádřil i americký prezident Trump na Twitteru, kde upozornil, že mezi imigranty pochodujícími k hranici Mexika a USA jsou i podivní lidé z Blízkého východu. Podle Trumpa nejsou mexické bezpečnostní složky schopny zastavit pochodující migranty, a proto nařídil americkým bezpečnostním složkám připravit se k zastavení pokusu ilegálních imigrantů prolomit americkou hranici.

Takzvanou karavanu migrantů organizují neziskové organizace již několik let s cílem pomoci ilegálním migrantům k snadnějšímu způsobu, jak se ilegálně dostat do USA. Tato aktivita se těší podpoře i některých levicových amerických politiků, například americký prezident Trump obvinil svého předchůdce Obamu, že proti této ilegální snaze pronikat do USA účinně nezasahoval a toleroval ji.Klíčová slova: komentáře, USA, imigranti, Donald TrumpDiskuse ke článku

 

Nejčtenější