nahoru

Špína, hlad a beznaděj: Imigranti v New Yorku živořili v těch nejhorších podmínkách, pomohly až tyhle snímky

pos 27. července 2020 • 10:20
Špína, hlad a beznaděj: Imigranti v New Yorku živořili v těch nejhorších podmínkách, pomohly až tyhle snímky
foto: Jacob Riis

Jacob Riis byl dánský imigrant, který se v New Yorku usadil v roce 1870. O osm let později se stal reportérem deníku New York Tribune, kam psal o zločinech a policejních akcích v newyorské čtvrti Lower East Side. Jeho snímky z tehdy chudinské čtvrti z něj udělaly jednoho z nejznámějších reportážních fotografů své doby a díky jeho fotografiím přikročily úřady k reformám, které přinesly nejchudším obyvatelům města naději na lepší život.

Riis na svých snímcích zdokumentoval lidmi přetékající polorozpadlé bytové domy v Lower East Side, přičemž upozornil na to, v jakých podmínkách žijí přistěhovalci z Evropy ve městě, které je současně největší světovou ekonomickou silou. Zaznamenal smutné příběhy ze slumů, kde lidé živoří v těch nejubožejších podmínkách bez sebemenší naděje na lepší život, o kterém v Novém světě snili.

Snímky odhalují dramatické životy přistěhovalců, ukazují chudé a špinavé děti na ulici, domácnosti, kde žije několik generací na pár metrech čtverečních v jedné místnosti bez jakéhokoliv sociálního zařízení. Ve svých fotografiích Riis našel mocný nástroj k přilákání pozornosti. Snímky tehdejší společnost totiž natolik šokovaly, že musela přijít reakce ze strany úřadů. I sám prezident Theodor Roosevelt vyzval k okamžité reformě městské politiky bydlení.

Na obrázky z chudinských čtvrtí v New Yorku v pozdním 19. století, které podnítily sociální reformy, se podívejte do galerie:

pos


Klíčová slova: fotogalerie, USA, imigranti, New YorkDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.