Skandál v pražském metru: Cizí dívky řídily soupravu s cestujícími. Co dopravní podnik provede příště? | Reflex.cz
nahoru

Skandál v pražském metru: Cizí dívky řídily soupravu s cestujícími. Co dopravní podnik provede příště?

Viliam Buchert7. srpna 2018 • 15:51
Dvě dívky si při cestovatelském závodě LowCost race stoply metro a řídily soupravu za plného provozu
• video: 
Facebook.com/LowCost race

Chcete sedět v letadle, s kterým přistane váš spolucestující, který to nikdy předtím nedělal? Nebo se chcete řítit vlakem velkou rychlostí a místo strojvedoucího se řízení ujme kdokoli, kdo s vámi nastoupil? Že se vám zdá něco podobného zcela nesmyslné a nepravděpodobné? V pražském metru nikoli. Tam řidič nechal do své kabiny nastoupit dvě cizí dívky, nechal je zasednout na své místo a trojice jela… Se soupravou s cestujícími. Bylo to nejenom mimořádně hloupé a skandální, ale především velmi nebezpečné a nezodpovědné.

Co se vlastně stalo?

Do kabiny řidiče pražského metra, přestože je to přísně zakázané, se podařilo dostat dvěma dívkám z týmu Black Ginger, které se účastnily cestovatelského závodu LowCost Race. Svým úspěchem se pak pochlubily 4. srpna na webu závodu. „Z náplavky jsme vyrazily stopem, (samozřejmě), ale jako první jsme stoply metro. Pan řidič Martin nám ho dovolil i řídit. Takže první výzva řídit něco neobvyklého hotová za pár minut,“ napsaly dívky, které vystupují pod přezdívkami Jahu a Darja.

Mnozí lidé tvrdí, že se vlastně tak moc nestalo. Prostě holky se svezly v kabině metra a pak vystoupily. Ano, teď se nic nestalo. Jenže uvažovat tímto způsobem je v tomto případě zcela absurdní. Představa, že by došlo k nějakému vážnějšímu, například technickému problému se soupravou a někomu z cestujících by se v tu chvíli něco stalo, je naprosto děsivá. Vždy se může něco stát a utěšovat se tím, že právě teď se to nestalo, je pošetilé.

Děsivé byly proto i reakce lidí, kteří s tímto skandálem mají něco společného.

Na tyhle kluky nezapomeneme! Osobní dopis pozůstalým po našich vojácích zavražděných v …

Byli ohroženi pasažéři?

Dopravní podnik hlavního města Prahy, podle kterého řidič vlaku porušil pracovní kázeň, zahájil vlastní šetření. „Pasažéři ani bezpečnost provozu nebyli bezprostředně ohroženi, z hlediska norem a předpisů je však toto samozřejmě nepřípustné. Jedná se o selhání strojvedoucího a hrubé porušení pracovní kázně. Tento incident budeme řešit rychle a nekompromisně,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Takže když se někdo chová z hlediska norem a předpisů, tedy i bezpečnosti cestujících, v metru nepřípustně, v podstatě se nic moc nestalo? Adekvátní by mělo být nejenom rozvázání pracovní smlouvy s řidičem, ale především jeho pohnání k zodpovědnosti za ohrožení bezpečnosti lidí. I okamžité odstoupení ředitele dopravního podniku. Ten za své podřízené zodpovídá.

Jak se volí starosta: Proč v Česku neexistuje přímá volba a jaké by měla výhody a nevýhody

Zodpovědnost

Naprosté nesmysly pak vyprodukoval organizátor závodu LowCost Race, jakýsi Miky Škoda. „Je to svobodný závod a vše je splnitelné legálně i morálně. Pro nás je důležité učit účastníky zodpovědnosti… Jsem rád, že holky zkoušejí hranice, ale mnohem radši jsem, že se nikomu nic nestalo. Kromě porušení pravidel dopravce neměla událost další následky,“ řekl pan Miky webu iDNES.cz. Je rád, že se nikomu nic nestalo? No bodejť, jinak by už nastalo něco, co by si několik lidí odneslo vězením. A o jaké zodpovědnosti to hovoří, když vše myslitelné u toho bylo porušeno?

Zkoušet řízení metra cizí osobou je nebetyčná hloupost. Připustit to je nebezpečné jednání. A následně to relativizovat a omlouvat je nejdříve na pár facek a pak vyšetřování a soud.

Zpovykaní Pražáci, jak je označuje primátorka Adriana Krnáčová, jsou v dopravě zvyklí na různé věci. Ale nechat někoho cizího řídit metro je nebetyčné selhání dopravního podniku. Co kdyby Krnáčová příští týden jen tak zkusmo nechala odpálit nad Prahou atomovou bombu? Třeba se podobně jako v metru nikomu nic nestane…

Vzácný nález: Unikátní letecké fotografie Izraele, když ještě neexistoval. Podívejte se
Krnáčová se „mstí“ zpovykaným Pražákům: Do Prahy jezděte jen na vlastní riziko!Klíčová slova: metro, Praha , LowCost Race


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější