Dunning-Krugerův efekt aneb Čím větší blbec, tím víc se považuje za chytřejšího | Reflex.cz
nahoru

Dunning-Krugerův efekt aneb Čím větší blbec, tím víc se považuje za chytřejšího

Jiří X. Doležal23. července 2018 • 18:30
Troll Ivan - důkaz lidské blbosti
Troll Ivan - důkaz lidské blbosti
• foto: 
Facebook

Dunning-Krugerův efekt je psychologická zákonitost popsaná teprve nedávno, v roce 1999. Říká se mu zákon zachování blbosti. Psychologové zjistili následující smutné skutečnosti: Čím větší blbec, tím víc se považuje za chytřejšího. Čím chytřejší člověk, tím méně se cítí intelektuálně nadřazený. A konečně: Blba nepřesvědčíš, ani když uvidí na vlastní oči, že nemá pravdu. Jde o princip, zákonitost. V novém seriálu o tomto jevu budeme prezentovat, jak se zákon zachování blbosti projevuje.

Že mi nadávají čtenáři Reflexu a přes Facebook, je úplně normální. Když mi ale přišel přes mou facebookovou stránku o chování šneků, kterou znají a navštěvují tři další zájemci o šneky žijící v ČR a jinak nikdo, která nikoho nezajímá, nikdo o ní neví a dá tam docela práci najít, že je moje, zpozorněl jsem.

Je to troll!

Ověřil jsem, že identita Ivan Kollmann onoho falešného FB účtu je falešná a že mi píše troll. Pokud někdo někoho trollí přes Facebook se šneky, je legitimním objektem výzkumu lidské blbosti. Tak jsem začal zkoumat. Na profilu tvrdí, že je z Kladna, bývalý policista, vystavuje tam „jako své“ komunistické policejní uniformy, poslouchá Ortel a píše tam své štěpné myšlenky. Například 18. červenec v 19.05: TAK. ŘEKNU TO JEDNOU, STRUČNĚ A JASNĚ!!! Od roku 1971 do 1990 jsem sloužil u SNB, byl jsem členem KSČ, dodnes jsem členem KSČM a byl jsem i důvěrníkem StB. A ZA NIC Z TOHO, CO JSEM PRO TENTO KDYSI SKVĚLÝ STÁT DĚLAL, SE NESTYDÍM!!! HAVLOIDI, SLUNÍČKÁŘI, ROZVRACEČI A ROZKRADAČI, VZTEKEJTE SE!!! :P. Na FB Zastupitelé KSČM Kladno 12. května napsal: „Dobrý den, mohu se zeptat, kdy konečně začne vyvlastňování?“ Fotku ukradl z diskuse na nějakém americkém webu prodávajícím vodičku proti plešatění. Tak jsem si s ním začal povídat, abych ověřil, jak komunikuje kretén.

Bohumil Pečinka: Faltýnek začíná být pro Babiše „toxickou osobou“
Bohumil Pečinka 20. července 2018 • 15:00

Bohumil Pečinka: Faltýnek začíná být pro Babiše „toxickou osobou“

Záznam komunikace

Ivan Kollmann: DOBRÝ DEN MOHU SE NA NĚCO ZEPTATI???

JXD: Ano.

Ivan Kollmann: JAK TO JDE V REFLEXU? SLYŠEL JSEM, ŽE TAM TEĎ POŘÁDÁTE TZV. GRUPÁČE, TAK JSEM SE CHTĚL ZEPTAT, ZDA SE MOHU PŘIDAT ONANOVÁNÍ NAD UPRCHLÍKY A TAK, PRÝ VYPADÁ TO MOC ZAJÍMAVĚ NEBO TO UŽ SNAD NEDĚLÁTE?

JXD: Pane Kollmanne, uvádím Vás a Vaše projevy na Facebooku jako příklad do článku o Duninng-Krugerově efektu. Nemohl byste mi prosím ještě něco napsat?

Ivan Kollmann: JEN SI PIŠTE, VY HAVLOIDNÍ PISÁLKU!!! PŘESNĚ KVŮLI LIDEM JAKO VY SE NÁM TO V ’89. TAK POSRALO!!!! VY KAVÁRNÍKU

JXD: A Vy opravdu existujete, nebo jste pětadvacetiletý ajťák, co se nudí u počítače, založil si falešnej účet a trollí?

Ivan Kollmann: CO SI TO, SAKRA, DOVOLUJETE???

Stále více lidí „potřebuje“ titul z VŠ. Řada z nich ale na jeho poctivý zisk nemá čas…

JXD: Takže jste troll... Máte beďary? A měl jste už sex s jinou osobou?

Ivan Kollmann: Vždycky jsem toužil po tom s Vámi. Ale klidně spolu můžeme jenom onanovat nad uprchlíky. Prej jich tu u nás je už plných šest!

JXD: Chápu. Takže jste neomarxistický troll! Platí vás prosím Soros? Čerpáte evropské dotace, prosím? A kolikrát za život jste změnil pohlaví, prosím?

Ivan Kollmann: Tak popořadě. Ano, z části mě platí Soros. Dotace nečerpám, kromě Sorose mě totiž platí i Rusko. Pohlaví jsem změnil třikrát, chystám se po čtvrté.

JXD: Vy jste vtipnej troll!

Ivan Kollmann: Čekal jsem teda víc. Hele, znáte tu pasáž z Kunderovy Nesmrtelnosti? Jak tam mluví o směšnosti? Říká, že jakmile někomu vymyslíme sednoucí přezdívku, stává se směšným až do konce života. Pro mě (a nejen pro mě) budete tedy navždy Jiří X, co má v prdeli fix. Sbohem.

JXD: Počkejte, troll se nesmí opravdu nasrat! Jinak to není troll, ale blb!

Ivan Kollmann: lol, já se tady u toho usmívám a pojídám papričku. Hezký den, Jiříku. Ale musím říct, že jsem opravdu čekal víc.

Vladimír Pikora: Důchodová bomba v Česku tiká a OECD radí
VLADIMÍR PIKORA 19. července 2018 • 15:08

Vladimír Pikora: Důchodová bomba v Česku tiká a OECD radí

JXD: Čekal jste nabídku sexu?

Ivan Kollmann: Přesně. A stále na ni čekám. Ale, jak říkám, onanování nad uprchlíky se také neštítím. A pozdravujte v Reflexu ty kluky ušatý!

JXD: K tomu sexu: Jaké máte momentálně pohlaví?

JXD: Tohle je dobrý, co jste psal k těm komunistům! A co Vám říkaj’ tam, co jste jim ukrad’ fotku?

Ivan Kollmann: Hele, víte, mě sice těší, že se Vám líbí moje trolení komoušů, ale v podstatě si myslím, že Vaše úroveň se od nich zas tolik neliší. Až na to, že jste nikoho nezabil, jen nakecal hromadu pitomin a bludů. Čus. Tím Vám neupírám právo to dělat, jen posílám názor. Sbohem.

JXD: Vážená paní/le trollová/le, srdečně děkuji za spolupráci na článku o Dunning-Krugerově efektu. Jste nádherným živoucím důkazem, že tato psychologická zákonitost opravdu existuje. Mezi sociálními psychology se jí říká „zákon zachování blbosti“. Díky ještě jednou!

Ivan Kollmann: Jasně, nemáte zač. Jen se na to trochu upínáte, až moc. Dejte vědět, až Vám to vyjde. Moc rád si počtu.

Sociální demokraté ustupovali až se lapili do koalice hanby. Na podzim je čeká oranžové…

Ivan Kollmann: A pevně doufám, že další článek bude o Vaší matce komunistce, která Vám nedovolila hrát si s ostatními dětmi atd. atd. atd. Jestli mohu navrhnout název, bylo by to něco jako „Já a oidipovský komplex“. Budu se těšit i na tento článek.

Ivan Kollmann: Kámo, někoho tak nudnýho jsem dlouho netrollil.

Ivan Kollmann: Ještě se zabývá něčím, za co autor dostal cenu Ignáce Nobela.

Ivan Kollmann: Hele, Jiří, půjčíte nám na chvíli chat? Nás je tu víc. A já teď musím J. vysvětlit, že nudný nejste.

Ivan Kollmann: Hele, tak úplnej výmaz, jako ty, co jsme měli před ním, to není. Což tedy neznamená, že takovej lehkej výmaz není, ale vypadá na lehčí formu.

Ivan Kollmann: I když, jak jsem teď znovu z nostalgie prolít’ některý články.

Ivan Kollmann: Díky, můžu jít dnes v klidu spát s vědomím, že svět je ještě stále v pořádku.

Ivan Kollmann: Ten je v pořádku leda tak v Globusu.

Ivan Kollmann následně ještě poslal logo obchodu s potravinami Globus. Kvantifikováno — ten ubožák poté, co jsem ho poslal do p*dele, ještě desetkrát žebral o mou pozornost... Ano, Dunning-Krugerův efekt se projevuje přesně takto.

Fenomén Putin: Rusko bylo zaostalé už ve starověku
Jiří X. Doležal 9. července 2018 • 21:15

Fenomén Putin: Rusko bylo zaostalé už ve starověku

Vědci v CERNu možná vyřeší vše. Imigraci, planetární sucho, Babiše...
Jiří X. Doležal 4. července 2018 • 23:36

Vědci v CERNu možná vyřeší vše. Imigraci, planetární sucho, Babiše...Klíčová slova: trolling, Dunning - Kruger


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější