nahoru

Aktivisté protestují proti běhu s býky, a zapomněli na motocykly

Jiří X. Doležal 13. července 2018 • 11:00
Video se připravuje ...
Aktivisté ve Španělsku protestují proti běhu s býky
• video: 
Facebook.com

Když o sobě někdo v mé přítomnosti prohlásí, že je aktivista, odejdu. A dokonce i když vidím nějaký aktivistický výstup v mediích, překliknu. Teď se ke mě však doneslo video tak blbé, že mám potřebu jej okomentovat. Je to video protestu aktivistů proti ohrožování lidí, kteří se z frajeřiny sami a ze své vůle sami ohrožují, a za posledních dvacet let jich při tom umřelo asi dvacet. Stovek lidí, kteří každoročně umírají z jiné frajeřiny, si aktivisté zatím nevšimli.

Boje za zákaz býčích zápasů byly naprosto legitimní. Pro potěšení publika týrat zvíře a pak ho rituálně zabít je jednání, které do 21. století prostě nepatří. Ale podařilo se - ve Španělsku je zábavné zabíjení býků už de facto zakázané. Jak ale aktivisti musí proti něčemu protestovat, začali se vymezovat proti další tradiční zábavě - proti běhu býků v Pamploně. 

Běh s býky není týrání zvířat

V Španělsku proběhl protest proti běhu s býky. Video poslední performance aktivistů zveřejněné na Facebooku ukazuje, že dle aktivistů se nemají nyní týrat ani lidé, a to dokonce ani v případě, že o to stojí a nechávají se týrat dobrovolně. Běh s býky v Pamploně je tradiční zábava sexuálně neukojených mladých mužů, kteří by si tak potřebovali zasouložit, že jim to vlezlo na mozek a riskují život, aby se vyblbli z nadbytku testosteronu a našli lepou děvu, která jim za jejich statečnost dá. Proto tisíce podobných jedinců každoročně přijíždí do Pamplony a účastní se běhu s býky.

Atrakce spočívá v tom, že se ulice města naplní mladými nadrženci a pak se mezi ně vpustí stádo býků těžce vystresovaných přítomností davu. Mladí muži i býci si to užívají, a zcela samozřejmě běžně dochází k úmrtím a úrazům. V žádném případě však nejde o týrání zvířat. Rozzuřeného býka opravdu baví někoho nabrat na rohy, probodnout rohem a ušlapat. Kdyby měli býci volbu, dělají to častěji, a vzhledem k vysoké agresivitě samců tura domácího by se to mezi býky stalo oblíbeným sportem. Takže aktivisté protestují proti běhu s býky, i když to ty býky baví. Udělají býky z gumy, převléknou se do těch kostýmů, a jsou aktivisticky performovat.

Lidský rozměr

Vedle ochrany práv býků aktivisté protestují proti tomu, že mladí lidé při běhu s býky zbytečně riskují život. To je sice pravda, ale nějakému adrenalinovému sportu se věnuje v podstatě každý nadrženec mezi dvacátým a třicátým rokem svého věku. Je to jeho soukromá záležitost, a dokonce ani aktivisté mu do toho nemají co kecat. Přestože při běhu s býky k neštěstím dochází:

2009 - býk muži prorazil rohem plíce a zabil jej, další býci poranili rohy další tři lidi, a jiných šest lidí utrpělo pohmožděniny a další lehčí zranění.

2014 - se přišli o život dva muži, které býci nabrali na rohy.

2015 - o život přišlo při býčích slavnostech sedm lidí. 2016 - jeden člověk probodnutý rohem zemřel, zraněno bylo osm lidí.

2017 - tři lidi býci nabrali na rohy a několik osob se zranilo lehce.

2018 - bylo zraněno pět lidí, jednoho poranil býk rohy.

Usvědčeni ze lži...

Tato čísla jsou sice bolavá - referují o úmrtích - ale jde o jednotky osob. Takže aktivisté protestují proti zábavě, která je samoúčelná a která může lidi, kteří se tak baví, připravit o život. Následkem toho si myslím, že by aktivisté měli jít na léčbu. Podívejme se na čísla úmrtnosti při jiné zcela samoúčelné, zbytečné a rizikové zábavě: Při jízdě na motocyklu. a podívejme se na data ze stejných let z mnohem menšího Česka:

2009 - 88 mrtvých

2014 - 89 mrtvých

2015 - 90 mrtvých

2016 - 62 mrtvých

2017 - 64 mrtvých

2018 - data dosud nejsou k dispozici.

Takže - pokud chtějí aktivisté bojovat proti tomu, aby lidé zbytečně neriskovali životy, nechť si místo gumových býků koupí gumové motocykly a protestují na nich. 
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější