Povídá si Merkelová s Orbánem a pomlouvají Zemana. To není vtip, ale Benešovy dekrety | Reflex.cz
nahoru

Povídá si Merkelová s Orbánem a pomlouvají Zemana. To není vtip, ale Benešovy dekrety

Oliver Adámek25. června 2018 • 07:00
Maďarský premiér Viktor Orbán s německou kancléřkou Angelou Merkelovou
Maďarský premiér Viktor Orbán s německou kancléřkou Angelou Merkelovou
• foto: 
Maďarská vláda

Angela Merkelová vzbudila v Česku vášně výrokem o německých vysídlencích ze střední a východní Evropy po druhé světové válce. Výrok se začal šířit v různých kreativních interpretacích, až se leckde došlo ke klasickým závěrům – Merkelová lže, hanobí český národ a stejně brzo skončí, protože dováží do Evropy migranty a dává jim iPhony. Celý problém je ale tak barvitý a propletený, že si ho stojí za to rozebrat podrobněji.

Prohlášení Merkelové bylo spíše než o Benešových dekretech o uprchlických zkušenostech milionů dnešních Němců, kteří byli po válce vyháněni z několika evropských zemí. „Vysídlenci byli obětmi, které trpěly hořkou nespravedlností. Ale nesmíme špatně rozpoznat příčiny a účinky. Vysídlení a uprchlictví Němců byly bezprostředními následky Německem zahájené druhé světové války a nevýslovných zločinů spáchaných během nacionálněsocialistické diktatury,“ zmínila Merkelová ve vyjádření příčinnou souvislost odsunů s válkou. Na závěr přidala, že pro vysídlení neexistovalo morální ani politické ospravedlnění.

Čeští politici se začali ohrazovat, prezident Zeman vyjádřil hluboký nesouhlas, Václav Klaus ml. zase mluvil o porušování Česko-německé deklarace a žádal, aby německý velvyslanec podal vysvětlení. Ve zmíněné deklaraci, kterou v roce 1997 podepsal tehdejší premiér Václav Klaus, přitom stojí strukturně i obsahově téměř totéž, co nyní říká Merkelová. Německo v ní přiznává odpovědnost za následky nacismu, česká strana zase uznává, že odsunem bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd a lituje nepotrestání „excesů, které při vysídlení proběhly“.

Orbán je Evropan, ne že ne. Největším problémem starého kontinentu je sama EU, nikoliv…

Kromě toho deklarace slibuje v budoucnosti česko-německých vztahů nechávat stranou dějinné sváry. V tomto ohledu stačí přidat kontext – Merkelová Česko ani prezidenta Beneše v projevu nezmínila (ani by to v dané situaci nedávalo smysl), mluvila o německých vysídlencích z celé Evropy.

Pokud by se snad takový výrok měl brát za zásah do česko-německých vztahů, muselo by totéž platit i třeba pro pět let staré vyjádření Miloše Zemana, který naopak Benešovy dekrety a s nimi spojený odsun hájil, stejně jako to často dělá Tomio Okamura a další. A že výrok nijak nezpochybňuje podstatu Česko-německé deklarace, nakonec tvrdí i Ministerstvo zahraničí. Celkově šlo spíš o německou vnitropolitickou záležitost než jakousi diplomatickou proklamaci.

Vítala uprchlíky i zkrotila Putina. Evropa se musí připravit na éru bez Angely Merkelové

Kdo se ovšem o Benešových dekretech vyjadřuje daleko ostřeji, je už po dlouhá léta maďarský premiér Orbán. Kritikem odsunu, který se týkal i početné maďarské menšiny na Slovensku, je prakticky po celou svoji politickou kariéru. Prvně se proti němu výrazně vymezil v roce 2002, jeho ministr pro národnostní politiku Arpád János Potápi jej loni dokonce označil za „ďábelský plán“. A že by v tu chvíli někdo hnal maďarského velvyslance k vysvětlování, to tedy ne.

Orbán má v Česku velké obdivovatele právě v největších obhájcích odsunu – například v Tomiu Okamurovi. Ten v dubnu vyjádřil Orbánovi podporu do voleb a označil ho za symbol euroskepticismu ve Visegrádské čtyřce. O měsíc později pak ve videu na svém facebooku odsuzuje kritiku Benešových dekretů: „Odmítáme jakékoli snahy o zpochybňování závěrů druhé světové války,“ říká. Podobnost s otřepaným komunistickým heslem „Nedopustíme revizi výsledků druhé světové války“ je, zdá se, pouze náhodná.

Celkově vzato jsou tedy Benešovy dekrety tématem, které až paradoxně spojuje jindy znepřátelené Merkelovou s Orbánem proti Zemanovi a Okamurovi. I když nutno dodat, že zatímco s Merkelovou by možná Zeman společnou řeč ještě našel, s Orbánem by se v této věci rovnou pohádal, pokud by předtím nezměnil názor (i to už v tématu odsunu stihl). A pak že politika nemůže být vtipná.

JAN JANDOUREK: Benešovy dekrety a třicetiletá válka: zombíci našich dějin
Nepřemožitelný Viktor. Proč maďarský premiér Orbán znovu drtivě vyhrál?
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější