Náboženství je blud, který nám bolestně chybí. Lid nemá strach | Reflex.cz
nahoru

Náboženství je blud, který nám bolestně chybí. Lid nemá strach

Jiří X. Doležal26. června 2018 • 06:00
Kdy jste naposledy viděli, že se někdo modlí?
Kdy jste naposledy viděli, že se někdo modlí?
• foto: 
Profimedia.cz

Už třicet let si sice dělám srandu ze (všech) náboženství, na druhou stranu musím přiznat, že praktický zánik náboženského života u nás je jedním z klíčových důvodů, proč jsou mezilidské vztahy tak strašné, jak jsou, a proč je politika v naší zemi tak strašná, jak je.

V jedenadvacátém století je pro inteligentního člověka těžké být u nějaké církve. Vyšší spiritualita – na které není nic směšného a která činí člověka člověkem moudrým – je hledání smyslu, přesahu vlastního bytí a smíření se se světem. Ta u inteligentních lidí existuje, ale dneska se hledá spíše na psychoanalytickém lehátku. A málokdo se kvůli tomu modlí. A dokonce ani katoličtí intelektuálové, kteří jsou o tom ochotni mluvit, si nemyslí, že Bůh sedí na obláčku a že když se k němu pomodlí, tak on zařídí, aby jim lépe přibíralo prase.

Nižší spiritualita je čarování

Nižší spiritualita či „lidové náboženství“ vypadá všude stejně. Člověk samozřejmě touží být všemocný a zcela zjevně není. Ale rád by byl, a tak když je nevzdělaný, poměrně snadno si vymyslí, že nějak čarovat může. Že jevy, které až zas tak moc nemůže ovlivnit on sám, může ovlivnit nějakými magickými rituály.

Babišova věrná s pochybným titulem. To je nová ministryně Malá
Oliver Adámek 23. června 2018 • 16:52

Babišova věrná s pochybným titulem. To je nová ministryně Malá

Těmi osloví Vyšší Moc (kterou sice neviděl, ale věří v ni) a Vyšší Moc mu zařídí protekci. Je to naprosto přirozené a není to specificky lidská aktivita. Když přichází bouřka (kterou nemají šimpanzi rádi), tak dominantní samci začnou mlátit klackem do stromu a na tu bouřku štěkat. Zcela podobně se chovají, když se na ně žene oheň. Nemají z něj strach, inteligentně předvídají jeho šíření, umějí se mu vyhnout, a navíc mlátí klacky do stromů, aby tu bouřku či oheň zahnali. Je jasné, že ji tím nezaženou, nikdy se jim to nepovedlo, ale věří tomu.

A když se přicházející bouře náhodou najednou vydá jiným směrem než k bubnujícím šimpanzům, tak je to určitě tím, že bubnovali. Když se člověk provozující lidový katolicismus modlí v kostele, aby mu ztloustlo prase, je to v podstatě identická aktivita. Je pochopitelná a přirozená, kdybych věřil, že to pomůže, modlím se furt, ale v 21. století už někteří lidé vědí, že to nepomůže.

Obchod s nižší spiritualitou je věčný

Touha být všemocný je univerzální a vedle ní je univerzální i strach ze smrti. Máme ho všichni. Takže všechna náboženství a církve v historii vznikly tak, že si nějaký komunikačně zdatný jedinec nasadil červenou čepici a namluvil lidu, že mluvil s Bohem, protože má červenou čepici. A Bůh jim přes něj vzkazuje, že mu mají za nošení červené čepice platit, a on jim za to od Boha vyřídí, jak se mají chovat, aby nemřeli a tloustlo jim prase.

Vladimír Pikora: Podle oficiálních dat kouření prospívá zdraví
VLADIMÍR PIKORA 21. června 2018 • 15:03

Vladimír Pikora: Podle oficiálních dat kouření prospívá zdraví

Všichni vědí, že všichni vždycky umřeli, tak si ten pán s červenou čepicí musí vymyslet nebe, ráj s dvaasedmdesáti pannami a podobné libé vize a nakecat lidu, že sice umřou, ale vlastně neumřou a zase budou živí. A bude jim tloustnout prase. Ovšem neumřou a budou se mít dobře jen tehdy, když pánovi zaplatí a budou se chovat podle toho, co jim ten pán řekne. Třeba podle desatera nebo Koránu, je to jedno. Což lid strukturuje (ví, jak se má chovat) a uklidní. Ztratí strach ze smrti. A ony návody – s výjimkou tvrdších směrů islámu – jsou v podstatě stejné pro všechna náboženství.

Říkají, že na sebe mají lidé být hodní a nekrást. A že když budou krást a lhát, tak přijdou do pekla a bude to ještě horší, než kdyby umřeli. A tak se lid celá tisíciletí choval slušně podle desatera. Ne z náboženského přesvědčení či z etických důvodů, ale ze strachu. Choval se slušně proto, aby neumřel a tloustlo mu prase. 

Vnitřní etiku má málokdo

Bolševismus v naší zemi totálně zničil náboženskou víru – lidové náboženství zaniklo, do kostela nechodí nikdo a nikdo se nemodlí. Lid, který nežije ve strachu, že za své sviňárny půjde do pekla, dělá sviňárny. Lidí, kteří nepotřebují na to, jak žít, návod zvenčí, je málo. A lidí, kteří mají vnitřní vlastní etiku a nekradou, ani když je nikdo nevidí, je také málo. Zdrcující většina populace – a nejen v ČR – když nemá strach, krade a lže. Takže po zániku náboženství u nás nemá většina národa vůbec žádný důvod chovat se slušně. A proto se nemůžeme divit, jak to u nás vypadá.

(Ne)svoboda na čtyřech kolech aneb Absurdní směrnice zeleného ekologismu
Cyril Höschl: Zelené pokrytectví, nebo obchod s odpustky?
Cyril Höschl 22. června 2018 • 16:08

Cyril Höschl: Zelené pokrytectví, nebo obchod s odpustky?
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Zelený Raoul: Jak nemít problém s Rusy ohledně sochy Koněva?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější